مدیر مدرسه علمیه الزهراء(س) کلاردشت:

کتاب بزرگ‌ترین عامل صیانت و نگهبانی از اندیشه‌ها و علوم دانشمندان است

شناسه خبر : 98491

1399/09/01

تعداد بازدید : 31

کتاب بزرگ‌ترین عامل صیانت و نگهبانی از اندیشه‌ها و علوم دانشمندان است
مدیر مدرسه علمیه الزهراء(سلام‌الله علیها) کلاردشت گفت: کتاب بزرگ‌ترین عامل صیانت و نگهبانی از اندیشه‌ها و علوم دانشمندان است که سبب رشد فکری و عملی اجتماع می‌شود.

خانم زهرا بحر کاظمی به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی طی گفتگو با خبرگزاری کوثر از مازندران بیان کرد: آنچه انسان را در مسیر پرفراز و نشیب زندگانی از نابسامانی‌ها محفوظ داشته و سبب سعادت، سر افزاری و سربلندی او در امتحانات الهی می‌شود، پژوهش علوم الهی  و معارف اسلامی و پوشاندن جام عمل به دستورات بلند ربانی است که در این خصوص دست‌یابی به حقیقت معارف الهی و آشنا با جایگاه حساس ویژه آن‌ها در حیات انسانی ضروری احساس می‌شود.
 وی  ادامه داد: موضوع کتاب و نگارش از گران‌مایه‌ترین و مهم‌ترین امور بشر محسوب می‌شود؛ چراکه کتاب بزرگ‌ترین عامل صیانت و نگهبانی از اندیشه‌ها و علوم دانشمندان است.
وی تاکید کرد: بقای علوم و اندیشه‌ها که باعث رشد فکری و عملی اجتماع می‌شود به وجود کتابت است و علم با تمام ارزش ذاتی‌اش اگر انتقال پیدا نکند و محبوس بماند کوچک‌ترین ارزشی ندارد.
بحر کاظمی با اشاره به اهتمام ویژه اسلام به علم‌اندوزی تصریح کرد: اسلام به علم و دانش اهمیتی ویژه و ارزشی فوق‌العاده می‌دهد  تا جایی که دستور داده‌شده است که « اُطلُب العِلمَ مِنَ إِلَی اللَّحدِ» از گهواره تا گور دانش بیاموز  و یا پیامبر اسلام صلی‌الله علیه و آله  امر کرده و فرمودند که طلب دانش بر هر  مسلمانی فرض است.
وی گفت: علم آموزان مورد محبت خداوند متعال هستند و آیات و روایات زیادی در خصوص ارزش نگارش و فضلیت علم وجود دارد که بیانگر اهتمام ویژه اسلام به این امر است.
 وی اظهار داشت: کتاب اوراق منظم و حاوی یک سلسله مسائل علمی و اندیشه‌های ژرف نگران بوده که حافظ علوم بشری و قلعه محصولات فکری و وسیله انتقال علوم به دیگران و روشنگر زمان‌ها و نسل‌ها است و سبب احیای تاریخ و فرهنگ ملت‌ها و اقوام مختلف می شود.
مدیر مدرسه خواهران کلاردشت اعلام کرد: با توجه به فرمایشات رهبرمعظم انقلاب، امـروز کتاب‌خوانی و علم‌آموزی نه‌تنها یـک وظیفه‌ی ملـی که یک واجـب دینی اسـت؛ لذا جوانان و نوجوانـان، از همـه بیشـتر، باید احسـاس وظیفـه کننـد.
 وی بیان کرد:  اهل‌بیت عصمت و طهارت سفارش بسیار زیادی در امر کتابت و نگارش  مطالب علمی به‌صورت مطلق دارند و در روایات مختلف به مطالب ارزشمندی که دلیل ارزش کتاب و نگارش آن است اشاره فرموده‌اند.
وی در ادامه افزود: در این راستا وجود مبارک  رسول اکرم (صلی‌الله علیه واله) می‌فرمایند: « علم و دانش را به بند کشید و از آن نگهبانی کنید» عرض کردند: چگونه علم به بند کشیده  می‌شود؟ فرمود: کتابت و نگارش آن.
بحر کاظمی خاطرنشان کرد:  این تعالیم  و ده‌ها مانند آن باعث شیوع کتابت و نوشتن علم و زیادشدن نسخه کتاب‌ها، رواج کتاب، تأسیس کتابخانه، ترویج علم و تألیف، خواندن کتاب، وقف کردن کتاب و کمک به تأسیسات علمی و کتابخانه شده و خواهد شد.