استاد مشاور و روانشانس:

هدف توام با انگیزه خدمت در جامعه باشد

شناسه خبر : 98487

1399/09/01

تعداد بازدید : 24

هدف توام با انگیزه خدمت در جامعه باشد
حجت الاسلام والمسلمین مهکام مشاور و روانشناس گفت: داشتن هدف توام با انگیزه خدمت به جامعه از اهمیت بسیاری برخوردار است و از این مسیر اقدامات ارزنده ای را برای اجتماع انجام خواهیم داد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از کردستان، حجت الاسلام والمسلمین مهکام در گردهمایی برخط طلاب جدیدالورود مدارس علمیه خواهران کردستان گفت: فعالیت در فضای فرهنگی، انگیزه  بالایی را نیاز دارد.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در خصوص آتش به اختیار بودن تاکید کرد: آتش به اختیار به معنی یک کار تمیز فرهنگی است که این رسالت و مسئولیت انسان را بسیار بالا می برد و طبیعتا ما باید با تمام توان در این زمینه تلاش کنیم.

این استاد روانشناسی، گام های مدیریت مناسب تحصیلی را داشتن چشم انداز روشن و مشخص از آینده دانست و گفت: داشتن هدف توام با انگیزه خدمت به جامعه از اهمیت بسیاری برخوردار است و از این مسیر اقدامات ارزنده ی را برای اجتماع انجام خواهیم داد.

حجت الاسلام والمسلمین مهکام، نخستین گام مدیریت تحصیلی را مشخص کردن ارزشها دانست و تاکید کرد: اگر ارزش‌ها شناخته نشوند و یا شناخت درستی از این ارزش‌ها صورت نگیرد، نمی‌توان برنامه‌ریزی درستی ارائه کرد بنابرین جامعه ما نیاز به‌ نوعی از مدیریت دارد که با ارزش‌های الهی، دینی و مبانی اخلاقی آن پیوستگی داشته باشد.

وی بیان کرد: شهید صدر می فرماید که «هدایت منتشر نمی شود مگر از آن مسیری که ضلالت در آن منتشرمی شود، ابزارهای ضلالت را در این زمان، شبکه های مجازی، اینترنت و ماهواره تشکیل می دهد» بنابرین باید تلاش کنیم از طریق این ابزارها، مسائل فرهنگی سالم را منتشرکنیم، علت این که مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در سخنرانی خود فرمودند که اگر من رهبر نبودم و یک روزی چنین مسئولیتی از من گرفته می شد، تنها کاری که می کردم این بود که مسئولیت فضای مجازی کشور را برعهده می گرفتم؛ نشان می دهد که فضای مجازی تا چه اندازه اهمیت دارد.

وی دومین گام مدیریت تحصیلی را هدف گذاری دانست و گفت: تفاوت هدف گزاری با ارزش گذاری در کمیت و کیفیت انجام کار است، هدف کمیت کار و ارزش کیفیت کار را نشان می دهد و هدف ها در خدمت ارزش ها هستند.

استاد روانشناسی برنامه ریزی برای رسیدن به هدف را سومین گام دانست و افزود: روایتی از امام رضا(ع) آمده که می فرمایند که تلاش کنید ساعات روزانه را به چهار بخش تقسیم کنید، بخش اول برای عبادت، بخش دوم برای معیشت، بخش سوم برای ارتباطات با دیگران و بخش چهارم برای لذت های شما که با مورد چهارم برای سه اقدام نخست می توانید قدرت پیدا کنید.