استاد دانشگاه:

مطالعه موجب افزایش قدرت مهارت نقادی و تمرکز می‌شود

شناسه خبر : 98402

1399/08/29

تعداد بازدید : 32

مطالعه موجب افزایش قدرت مهارت نقادی و تمرکز می‌شود
خانم فهيمه مشایخ استاد دانشگاه گفت: مطالعه مداوم و مستمر، دقت در تجزیه‌وتحلیل و قدرت تفکر و انتقاد را بالا می‌برد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از ساری، فهیمه مشایخ در نشست پژوهشی مدرسه علمیه خواهران امام حسین(علیه‌السلام) با عنوان «قدم‌به‌قدم تا نویسندگی» که به مناسبت هفته کتاب در جمع طلاب برگزار شد، گفت: انسان‌ها، کتاب را برای مقاصد گوناگونی می‌خوانند و مطالعه دارای اثرات اجتماعی و فردی بسیاری است که ازجمله این فواید، افزایش قدرت مهارت نقادی و قدرت تمرکز، مطالعه مداوم و مستمر، دقت در تجزیه‌وتحلیل و افزایش قدرت تفکر است.
وی افزود: مهارت نوشتاری و کم شدن اشتباهات املایی نیز از فواید فردی خواند کتاب نیز محسوب می‌شود، زیرا مطالعه متون و منابع  خوب، نویسندگی را تقویت می‌کند؛ گاهی مطالب یک انقلاب درونی در افراد ایجاد می‌کند.
وی اعلام کرد: کتاب ازنظر هزینه و قابل‌دسترس بودن یکی از تفریحات سالم و مفید است و سبب آشنایی با تاریخ و شرح‌حال دیگران ازجمله آداب‌ورسوم، فرهنگ‌ها، سیاست‌ها و غیره می‌شود.
استاد دانشگاه آزاد شهرستان چالوس با اشاره به فواید اجتماعی کتاب‌خوانی تصریح کرد: تأثیرات علمی فراوانی که نصیب خواننده کتاب می‌شود این است که مطالعه کنندگان در اجتماع دارای بهاء و موقعیت فردی خاصی بوده و همیشه طرح جدید و تأثیرگذار دارند؛ این افراد با نهایت استفاده از زمان، هدر رفتن آن را کاهش داده و استفاده کافی از آن را می‌برند.
وی خاطرنشان کرد: عوامل مختلفی همانند نداشتن حوصله و انگیزه، تحمیلی بودن کتاب‌ها جهت مطالعه، عادت کردن به متن‌های کوتاه و تمرکز کافی  نداشتن از موانع کتاب‌خوانی است؛ همچنین پر کردن اوقات فراغت  با فضای مجازی،  تلویزیون و غیره ازجمله آفات مهم کتاب‌خوانی است که موجب فاصله گرفتن ما از کتاب شده و متأسفانه سرانه مطالعه کشوری را کاهش داده است.