رئيس اداره توسعه و تأمين منابع پژوهشي حوزه‌های علمیه خواهران عنوان کرد؛

436 کتابخانه فعال در 28 استان میزبان 102 هزار کتابخوان

شناسه خبر : 98356

1399/08/28

تعداد بازدید : 56

436 کتابخانه فعال در 28 استان میزبان 102 هزار کتابخوان
رئيس اداره توسعه و تأمين منابع پژوهشي حوزه‌های علمیه خواهران از وجود دو میلیون و 29 هزار نسخه کتاب با 417 هزار و 769 عنوان مختلف در 436 کتابخانه یاد کرد و گفت: این کتاب‌ها در 28 استان مختلف توسط 102 هزار کتابخوان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به گزارش خبرگزاری کوثر، آقای علی حسنوند فرا رسیدن هفته کتاب و کتابخوانی را به فعالان این حوزه تبریک گفت و اظهار کرد: در حوزه‌های علمیه خواهران 484 کتابخانه داریم که 436 مورد از این کتابخانه‌ها فعال است و در صورت نیاز امکان افزایش کتابخانه‌های فعال وجود دارد.
وی با بیان اینکه 412 کتابدار در کتابخانه‌های حوزه‌های علمیه خواهران فعالیت دارند، تصریح کرد: دو میلیون و 29 هزار نسخه کتاب با 417 هزار و 769 عنوان در این کتابخانه‌ها توسط 102 هزار عضو مورد استفاده قرار می‌گیرد.
رئيس اداره توسعه و تأمين منابع پژوهشي حوزه‌های علمیه خواهران گفت: مدارس علمیه خواهران در استان‌های اردبیل 6 ، اصفهان 51، البرز 15 ، ایلام 6، اذربایجان غربی 12 ، آذربایجان شرقی 15، بوشهر 11، تهران 68، چهار محال و بختیاری 8، خوزستان 33، زنجان 9، سمنان 11، سیستان و بلوچستان 13، فارس 31، قزوین 6، قم 20، کردستان 9، کرمان 23، کرمانشاه 12، کهکیلویه و بویراحمد 5، گلستان 14، گیلان 9، لرستان 12، مازندران 21، مرکزی 17، هزمزگان 12، همدان 10 و یزد 25 کتابخانه را به خود اختصاص داده‌اند.
وی با اشاره به اینکه کتابخانه‌های برتر امسال در هفته کتاب با دریافت لوح تقدیر مورد تقدیر قرار گرفتند، تصریح کرد: بر این اساس مسئولان کتابخانه مدرسه علمیه الزهرا(س) بندر عباس با بیشترین ثبت اطلاعات در سامانه کتابداری فراکاووش با بیش از 30 هزار ثبت کتاب مورد تقدیر قرار گرفته‌اند.
آقای حسنوند از مسئولان کتابخانه مؤسسه آموزش عالی امام حسین(ع) یزد به‌عنوان دارنده بهترین سیستم فعال ثبت امانات تقدیر کرد و گفت: در زمینه  فعالین کتابداری و کتابخانه استان گلستان به عنوان برترین کتابخانه و از معاون پژوهش این استان تقدیر شد.
وی با اشاره به ایجاد انجمن کتابداران حوزه‌های علمیه خواهران در بستر کوثرنت گفت:هزار و 130 نفر از معاونان پژوهشی مدارس و کتابداران عضو این انجمن هستند و مباحث تخصصی در حوزه کتابداری و انتقال تجربیات و اطلاع‌رسانی را در این بستر دنبال می‌کنند.
آقای حسنوند با اشاره به اینکه مدارس حوزه‌های علمیه خواهران برنامه‌های مختلفی را در هفته کتاب درنظر گرفته‌اند، گفت: تجلیل از فعالان کتابداری و مروجین کتابخوانی، اطلاع‌رسانی و فعالیت‌های تبلیغاتی در راستای ترویج فرهنگ کتاب، برگزاری آیین رونمایی از کتاب، جذب منابع و اهدا کتاب، برپایی نمایشگاه‌های مجازی، برگزاری جلسات مدیریت منابع و علم‌شناسی در بستر فضای مجازی، برپایی کارگاه‌های مهارتی و نشست‌های تخصصی کتابخوانی از جمله مهم‌ترین برنامه‌های ابلاغی به مدارس در هفته کتاب است.
وی اضافه کرد: اکنون به علت شیوع ویروس کرونا بیشتر کتابداران در حال دور کاری هستند و روند ورود اطلاعات به سامانه فراکاووش را دنبال می‌کنند با این وجود خدمات مورد نیاز را نیز در بسترهای کوثرنت و فضای مجازی به طلاب ارائه می‌دهند.
رئيس اداره توسعه و تأمين منابع پژوهشي حوزه‌های علمیه خواهران فعال نمودن کتابخانه مجازی را یکی از مهم‌ترین اهداف این اداره برشمرد و گفت: این موضوع در دستور کار قرار گرفته است و در این راستا بستر سامانه کتابداری فراکاووش فراهم شده و تلاش می‌کنیم با این سامانه مراجعات به کتابخانه‌ها را کاهش دهیم.
وی با بیان اینکه سامانه فراکاوش در اختیار کتابخانه‌های حوزه‌های علمیه خواهران و طلاب قرار گرفته است، گفت: یکپارچه‌سازی منابع اطلاعاتی از جمله مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی این سامانه است؛ زمانی که مراحل این سامانه به پایان برسد هر طلبه در هر نقطه‌ای از کشور می‌تواند از کتابخانه‌های حوزه‌های علمیه خواهران کتاب به امانت بگیرد.
آقای حسنوند ادامه داد: اکنون اطلاعات کتاب‌شناختی منابع بارگزاری شده و زیرساخت تهیه نسخه دیجیتال کتب نیز فراهم شده است، اما این کار نیازمند تهیه این نسخه‌ها و بارگزاری آن‌ها در سامانه فراکاووش است که امیدواریم با نگاه ویژه‌تر مسئولان، این هدف را زودتر تحقق بخشیم.
وی از ثبت دو هزار و 642 پایان‌نامه در سامانه کتابداری فراکاووش خبر داد.