استاد حوزه:

بصیرت افزایی در گرو کتابخوانی است

شناسه خبر : 98217

1399/08/27

تعداد بازدید : 51

بصیرت افزایی در گرو کتابخوانی است
استاد حوزه گفت: بصیرت افزایی انسان در گرو مطالعه وکتابخوانی اصولی و صحیح است.

 به مناسبت هفته کتاب وکتابخوانی حجت الاسلام علی عسکری وزیری درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری کوثر از یزد، در بیان اهمیت کتاب و کتابخوانی گفت: در آموزه های دینی رفتن به دنبال کسب علم  و دانش از فرایض و واجبات به شمار آمده است و در این خصوص اولین آیاتی که بر پیامبر(صلی الله علیه و آله ) نازل شده است با الفاظ «بخوان، قلم و علم» آمده است.

وی  با تأکید بر مطالعه و کسب علم افزود: خداوند یکی از سوره های قرآن را به قلم اختصاص داده است و در این سوره، رسیدن به رستگاری ابدی نتیجه مطالعه و اندیشه بیان شده است.

کارشناس دینی با بیان آیه «إِنَّمَا یخْشَی اللّه مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ» ابراز داشت: طبق آیه بیان شده، از میان بندگان خدا تنها دانشمندان و اهل علم از او می ترسند  و نتیجه آن تواضع و کرنش انسان در برابر عظمت خداوند و این خضوع و خشوع از روی علم و آگاهی، سبب کمال و جاودانگی  انسان می شود.

وی با اشاره به  این که دین اسلام، ترقی و پیشرفت جامعه و یافتن شناخت را در گرو مطالعه افراد می داند خاطر نشان کرد: دانایی و خرد انسان با تحقیق و تفحص و جستجو در میان نوشته‌های دانشمندان و تجزیه و تحلیل پدیده‌های گوناگون ایجاد می شود و با آیات خداوند که انسان را به مطالعه و اندیشه در آیات الهی فراخواند بر این امر تأکید می کند.

حجت الاسلام عسکری وزیری با بیان حدیثی از امیرالمومنین(علیه السلام) که می فرمایند:«العِلمُ سُلطانٌ مَن وَجدَهُ صالَ بِهِ وَ مَن لَم يَجِدهُ صيلَ عَلَيه» افزود: هر کس به علم دست یابد به اقتدار دست یافته است، علم قدرت برتر و عامل تسلط بر دشمنان حق خواهد شد.

وی با تأکید بر اهمیت مطالعه و پژوهش برای طلاب  اظهار داشت: از وظایف طلاب خوب مطالعه کردن است و لازمه مطالعه خوب، خواندن مطالب مفید است که سبب رشد طلاب در بعد فردی، اجتماعی، خانوادگی و ... خواهد شد.

استاد حوزه در ادامه با بیان آیه« وَ ما يَسْتَوِي الْأَعْمى‌وَ الْبَصِيرُ»؛ گفت: انسان ناآگاه هر چند ظاهراً چشم دارد ولی چون حقیقت و واقعیت آن را نمی تواند در خود درک کند، نابیناست  و قرآن چنین فردی را کور خطاب می کند.

وی با بیان این که یکی از ویژگی های علم و دانش، دوام و ماندگاری آن است و اجر و پاداش آن حتی تا پس از مرگ ادامه خواهد داشت افزود: کسی که ورقی از علم را بر جا بگذارد مانند ارثی است که از خود بر جای گذاشته است.

کارشناس با اشاره به اینکه امروز جامعه تشنه معارف اهل بیت(علیهم السلام) است و طلاب باید ابتدا از خود و خانواده  تبلیغ و تبیین را شروع و در جامعه آن را عملیاتی کنند، افزود:  نباید کتابخوانی محدود به هفته کتاب شود و فرهنگ کتابخوانی باید در زندگی نهادینه شود چرا که کتاب بر کیفیت بهتر زندگی می افزاید.

وی خواستار دست به قلم شدن طلاب شد و گفت: امروزه با محوریت فضای مجازی در زندگی، و افزایش شبهات در ابعاد مختلف، لازم است افراد متبحّر و متخصص پاسخگوی این شبهات باشند  و این از وظایف طلاب است.

استاد حوزه در پایان در بیان فواید کتابخوانی خاطر نشان کرد: کتابخوانی باعث افزایش تمرکز، تفکر نقاد، بصیرت افزایی، تقویت نوشتار، افزایش خلاقیت، آشنایی با سرگذشت پیشینیان و غیره خواهد شد.