مؤسس مدرسه علمیه حضرت نرجس(س) یزد:

فعالیت حوزه های علمیه در کشور، یک سرمایه بزرگ است

شناسه خبر : 98108

1399/08/25

تعداد بازدید : 57

فعالیت حوزه های علمیه در کشور،  یک سرمایه بزرگ است
مؤسس مدرسه علمیه حضرت نرجس(سلام الله علیها) یزد درآیین همایش مجازی طلیعه حضورگفت: فعالیت حوزه های علمیه در کشور یک سرمایه بزرگ و انقلاب تلقی می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کوثر از یزد، به دلیل پیشگیری از شیوع کرونا، برای اولین بار همایش طلیعه حضور بانوان جدیدالورود مدارس علمیه خواهران استان یزد در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ به صورت مجازی و در چهار نشست  با پخش مستقیم به آدرس(LIVE.WHC.IR/YAZD)  برگزار می شود.

بر اساس این گزارش، همایش طلیعه حضور از ۲۰ آبان تا ۳۰ آذر در چهار مرحله با حضور سخنرانان به صورت مجازی و پخش مستقیم برگزار می شود.

اولین بخش این همایش با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سید محمد کاظم مدرسی،  نایب رئس شورای حوزه علمیه یزد، مؤسس مدرسه علمیه حضرت نرجس(سلام الله علیها)و امام جمعه بخش مرکزی یزد با عنوان الفبای طلبگی و با موضوعات چشم اندازهای طلبگی، تبیین جایگاه و رسالت طلبه و آشنایی با وظایف طلبگی  برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام والمسلمین  مدرسی بانوان طلبه را به انس با ادعیه دیگر و دعاهای امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) فرا خواند و افزود: انس به این دعاها، انس با اولیای الهی است که در عالم دنیا، دعا برای حضرت، برکات معنوی فراوانی دارد.

مؤسس مدرسه علمیه حضرت نرجس(سلام الله علیها) یزد ادامه داد: در روایات اسلامی آمده شخصی به نام عبدالرحمن اصفهانی که از ابتدا شیعه نبود و در زمان امام هادی(علیه السلام) زندگی او در تنگنای شدیدی قرار داشت، برای ابراز شکایت به متوکل عباسی به سامرا می رود؛ در آنجا از نزدیک متوجه حضور امام هادی(علیه السلام) می شود و جلوه معنوی امام در دل او می نشیند و برای ایشان دعا می کند که خدایا ایشان را از شرّ متوکل نجات بده و امام هادی(علیه السلام) نیز در پاسخ به دعای او از خداوند می خواهد که به او، عمر طولانی و مال و فرزندان بسیار بدهد که پس از دعای امام، آن شخص شیعه می شود و دارای عمر طولانی و فرزندان و مال بسیار می شود.

حجت الاسلام والمسلمین مدرسی با اشاره به وجود برخی بلایا، گفت: این بلاها در پرتو ناشکری و یا گناهان به وجود می آید و باید به نام و یاد آن حضرت دعا کنیم و در نمازهای یومیه «اللهم عجل لولیک الفرج» را فراموش نکنیم.

وی خاطر نشان کرد: وجود سرمایه های معنوی و مادی از دیدگاه افراد متفاوت است و برخی رزق مادی خود را با رزق معنوی مقایسه می کنند ولی اهداف ما سبب تشخیص ارزشمند بودن سرمایه های معنوی می شود.

نائب رئیس شورای حوزه علمیه یزد ابراز کرد: سرباز امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) شدن، هم بستگی به دیدگاه ما در خصوص سرمایه های معنوی دارد و باید بدانیم این سرمایه ها چیست؟ و آن موقع می توانیم این سرمایه ها رابه خانواده و فرزندانمان انتقال دهیم.

حجت الاسلام والمسلمین مدرسی تأکید کرد: فعالیت حوزه های علمیه در کشور ما یک سرمایه بزرگ است و یک انقلاب تلقی می شود.

وی  با اشاره به بیماری واگیر دار کرونا، اظهار داشت: بر اساس روایات اسلامی هر کس بر اساس بیماری واگیردار بمیرد مابین شهدا و اموات قرار می گیرد و قضاوت به عهده خداست و خدا آنهایی که به سبب بیماری واگیردار از دنیا بروند جزء شهدا قرار می دهد.

حجت الاسلام والمسلمین مدرسی بیان کرد:  خداوند در آیات ۳۸ تا ۴۰ سوره مدثر می فرماید: »اصحاب یمین بدون حساب و کتاب وارد بهشت می شوند» و امروز شما طلاب سرمایه های زیاد معنوی در اختیار دارید که برای حفظ و پاسداری از دین می توانید به کار ببندید و اولین سرمایه ما پیروان اهل بیت و مدافعان تشیع، پذیرش مذهب و انتقال به دیگران و پاسخگویی به شبهات است.

نائب رئیس شورای حوزه علمیه یزد دومین سرمایه را علم و دانش طلاب معرفی کرد و افزود: اگر یک طلبه خودش یاد بگیرد و به دیگران آموزش دهد ثواب هزار سال عبادت را دارد و هیچ طلبه ای نیست مگر این که خدا برای هر قدم و گامی که برمی دارد در بهشت برای او شهری آباد می کند.

مؤسس مدرسه علمیه حضرت نرجس(سلام الله علیها) یزد، سومین سرمایه طلاب را تقوا، خداترسی و خداباوری دانست و افزود: این که افراد از پیاده روی کربلا خسته نمی شوند به دلیل انگیزه و هدفی است که برای خود ترسیم کرده اند و این هدف و انگیزه در همه دوران زندگی و طلبگی باید وجود داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین مدرسی برخی از چالش های پیش روی طلاب را «کم آوردن وقت»، «بی انگیزگی و خستگی» و یا «مسخره شدن از سوی دیگران» عنوان کرد و افزود: برنامه ریزی بهترین راهکار برای جبران کمبود وقت و تبیین هدف بهترین راهکار برای دوری از بی انگیزگی و عدم توجه به مسخره کردن دیگران توصیه می شود.

وی یکی از مسئولیت های طلاب را تفهیم و تفهم علمی بیان کرد و گفت: دومین مسئولیت، عمل به دانسته هایی است که در دوران طلبگی یاد می گیرند و برنامه سوم دفاع از دین در برابر شبهات دینی است  و عمل به مسئولیت اجتماعی و ارائه خدمات اجتماعی و دینی چهارمین وظیفه طلبه  می باشد.

 

دومین مرحله این همایش ۲۸ آبان ساعت ۱۰ تا ۱۱ صبح با سخنرانی خانم ظهیری معاون فرهنگی حوزه های علمیه خواهران کشور با عنوان فراز ها و فرودهای مسیر طلبگی با موضوعات زی طلبگی و توجه به آسیب های اخلاقی و تربیتی برگزار می شود.

سخنران سومین مرحله همایش طلیعه حضور آقای خالقی دبیر شورای علمی تربیتی حوزه های علمیه خواهران کشور مورخ نهم آذر ساعت ۱۰ تا ۱۱ صبح به صورت مجازی و پخش مستقیم با عنوان طلبه و نظام حوزه و با موضوعات آشنایی با نظام تعلیم و تربیت حوزه های علمیه خواهران بگزار می شود.

چهارمین مرحله همایش طلیعه حضور حوزه علمیه خواهران استان یزد با سخنرانی خانم متولیان معاون پژوهش حوزه های علمیه خواهران کشور با عنوان طلبگی و رسالت های اجتماعی و موضوعات کنشگری و رسالت های اجتماعی طلبه و عوامل موفقیت در زندگی طلبگی مورخ ۳۰ آذر ساعت ۱۰ تا ۱۱ صبح خواهد بود.

به همین مناسبت، از سوی معاونت فرهنگی  حوزه علمیه خواهران استان یزد مسابقه خلاصه نویسی از سخنرانی های همایش طلبعه حضور برای شرکت کنندگان مجازی این همایش اعلام شده است که علاقه مندان تا ۲۴ ساعت پس از پایان سخنرانی می توانند خلاصه مباحث مطرح شده را به صورت تایپ شده به معاونت های فرهنگی مدارس خود تحویل دهند و به ۱۴ نفر از طلابی که بهترین مطالب را از چهار سخنرانی ارائه نمایند جوایزی اهدا می شود.