مدیر حوزه های علمیه کشور:

حوزه انقلابی مدافع اندیشه های الهی و مردم است

شناسه خبر : 97324

1399/08/03

تعداد بازدید : 46

حوزه انقلابی مدافع اندیشه های الهی و مردم است
مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: حوزه انقلابی مدافع اندیشه های الهی و مردم است و از روحیه فداکاری و ایثار تهی نیست.

به گزارش خبرگزاری کوثر از استان فارس، آیت الله علیرضا اعرافی در همایش حوزه انقلابی _حوزه منتظر که در حرم مطهر شاهچراغ(عليه السلام) شیراز برگزار شد، اظهار داشت: در طول بیش از هزار سال هیچ گاه چراغ حوزه خاموش نشده است.

وي ادامه داد: استان فارس از قرن دوم تاکنون گام به گام با علم، دانش و اندیشه پیش رفته است و از درون مدارس علمیه نورانی و حوزه های علمیه چهره هایی به قله های علم، حکمت و تفسیر و فقاهت الهی رسیده اند که سند بزرگ افتخار برای حوزه شیراز و مردم آن است.
مدیر حوزه های علمیه کشور بیان کرد: مردم شیراز همواره پشتیبان کاروان علم، اندیشه، ادب، حکمت و هنر بودند و در دوره های متاخر در کنار این پرونده نورانی، درخشش مراکز علمی و دانشگاهی بر رونق علمی این شهر و استان افزوده است، ما به عنوان حوزه، قدردان دانشگاه نيز هستيم و براي آن به عنوان یک بال ذی قیمت علم و دانش کشور ارزش قائليم و امیدواریم این دو بال در تعالی این شهر و دانش استان و کشور و همچنين گفتمان انقلاب اسلامی به حرکت درآیند و با همبستگی آنان شاهد پیشرفت باشیم.

وی همچنین ابراز کرد: حوزه انقلابی یک معنای عام تاریخی و یک معنای خاص روزگار دارد و حوزه نمي تواند به عنوان مدافع مردم و اندیشه های الهی از روحیه فداکاری، ایثار و دور اندیشی تهی باشد.

مدیر حوزه های علمیه کشور مطرح کرد: در عصر ما با طلوع انقلاب اسلامی، انقلابی بودن معانی اخصی پیدا کرده است و مقام معظم رهبری(مد ظله العالي) از حوزه عصر انزوا و حوزه عصر انقلاب سخن مي گويند، از این رو ذات حوزه انقلابی است.

وی در ادامه بیان داشت: امام اسطوره شجاعت در قرن های متمادی است؛ روح شجاع امام همه مخاطره ها را پشت سر می گذاشت و حوزه انقلابی نيز باید این درس را از امام بیاموزد.

وی به ویژگی های حوزه انقلابی، حوزه مترقی، دلیر و شجاع اشاره کرد و بیان داشت: نخستين ویژگی یک حوزه عمیق و انقلابی آن است که دانش بنیان و در پی تولید علم، فکر و اندیشه باشد.

آیت الله اعرافی  تاکید کرد: حوزه انقلابی باید مجد و عظمت تاریخی، عینی و دانشی خود را صیانت کرده و بداند که توقف در فرایند های علمی گذشته کافی نیست و با همه وجود از فقه سنتی و اجتهاد اصیل دفاع می کنیم و حوزه انقلابی نيز حوزه ای است که علاوه بر اينكه از اصالت کهن صیانت می کند، در سکوهای نو نيز حضور به هم می رساند.

مدیر حوزه های علمیه کشور، اخلاقی و معنوی بودن را یکی دیگر از ویژگی های حوزه انقلابی برشمرد و گفت: حوزه انقلابی اخلاق منهای اجتماعی ندارد، بلکه اخلاص، ایثار و تقوا را نيز به همراه دارد.