مدیر حوزه علمیه خواهران اصفهان:

رسالت اساتید حوزه، سازندگی و تربیت است

شناسه خبر : 97272

1399/08/03

تعداد بازدید : 91

رسالت اساتید حوزه، سازندگی و تربیت است
مدیر حوزه علمیه خواهران اصفهان رسالت اساتيد حوزه را سازندگي و تربيت عنوان كرد.

حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا بهرامی در جلسه اخلاق اساتید مدرسه علمیه زهرائیه نجف آباد به شرایط سخت آموزشی پس از شيوع ويروس كرونا اشاره کرد و گفت: کلاس های غیرحضوری و عدم درک حضور استاد و طلبه، آفت ها و سختی هایی به دنبال دارد.

وی افزود: در یک نگاه توحیدی، بلاها و سختی ها نيز در جای خود نعمت است و غفلت بشر از برکات و نعمت های الهی، به دلیل تکرار و عادی شدن ايجاد شده اما به واسطه این بلا، چشم انسان به روی نعمت های ابتدايی زندگی باز شده است.

مدیر حوزه علمیه خواهران اصفهان از طلاب به عنوان امانت های الهی در دست اساتید نام برد و گفت: راهبری بانوان طلبه به دست اساتید سپرده شده و نقش استاد حیاتی و محوری است بنابرين چنانچه نقش استادی به خوبي ایفا نشود، امانت داری درستي انجام نشده است.

وی با تاكيد بر اينكه استاد باید روش، فکر و منش خود را ارتقاء دهد، افزود: زمانيكه درس استادی موجب سازندگی و دانشش موجب تعالی، رشد و تعامل فرد شود، موفق بوده در غیر اینصورت به رسالت خود عمل نکرده است.

وی تصریح کرد: زمانيكه به نقطه اي برسيم كه اثر کار ما خروجی خوبی نداشت باید به خود یادآور شویم که چرا کلام ما نتوانسته نافذ باشد و سازندگی کند، در غير اين صورت نشستن سر سفره قال صادق و قال باقر(علیهم السلام)، نفوذ کلام می آورد و اثرگذاری و تربیت به همراه دارد و زمانيكه نتوانیم خروجی خوبی داشته باشیم باید به خود بازگردیم زيرا هر چه هست در ماست و باید ابتدا تحول در ما ایجاد شود.

مدیر حوزه علمیه خواهران اصفهان از اخلاق و تربیت به عنوان زاویه فرهنگی حوزه ها نام برد و گفت: اساتید باید به این بخش به طور خاص اهتمام ورزند زیرا آمده ایم درمکتب امام صادق(علیه السلام) تلمّذ کنیم و این تلمذ باید ما را به تربیت بکشاند و این تربیت نيز ما را به رشد، تعالی و تکامل برساند و اگر این اتفاق بیافتد موفق خواهیم بود.

وی به سنگینی وظیفه ای که بر دوش اساتید است اشاره کرد و گفت: اساتید حوزه های علمیه، این وظیفه سنگین را با توجه به خداوند متعال، با توسل به اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) و با اهتمام و جدّیت تمام در خودسازی می توانند به دوش بکشند؛ در غیر این صورت در کار خود ناموفق خواهند بود.

حجت الاسلام والمسلمین بهرامی، با اشاره به تدریس در فضای مجازی گفت: لازم است اساتید در تدریس خود به بخش تربیتی واخلاقی اهتمام ورزند و در ابتدای کلام خود از احادیث انسان ساز استفاده کنند و حتماً طلاب را به خدای متعال متوجه دهند و طلاب را در این امر دامنگیر دلداری دهند و حمایت کنند.