آيت الله العظمي جوادي آملي:

امام علي(ع) عقلانیت و عدالت را احیا کرد

شناسه خبر : 97221

1399/08/02

تعداد بازدید : 53

امام علي(ع) عقلانیت و عدالت را احیا کرد
آيت الله العظمي جوادي آملي گفت: امیرمؤمنان(سلام الله علیه) جامعه را با فرهنگ عقلانی آشنا کرده و علوم و عدل الهی را به جامعه انتقال داد.
به گزارش خبرگزاری کوثر از هرمزگان، آیت الله العظمی عبدالله جوادی آملی در پیام تصویری به مناسبت آیین اختتامیه دومین همایش ملی نهج البلاغه و انقلاب اسلامی در بندر عباس بیان کرد: نهج البلاغه کتاب علی بن ابی طالب(عليه السلام) است، البته نه به اين صورت که مولفان، مصنفان، کاتبان و افراد عادی دست به قلم می شوند.
 
وی با اشاره به سخن امیرالمومنین(سَلامُ الله عَلَیْه) در وصف قرآن " فَتَجَلَّی لَهُمْ سُبْحَانَهُ فِی کِتَابِهِ مِنْ غَیْرِ أَنْ یَکُونُوا رَأَوْه‏" تصریح کرد: خدای سبحان، مؤلف، کاتب و مصنّف قرآن نبوده؛ بلکه او در کلماتش تجلّی کرده است، بنابرين توقّع بر آن است که مفسّران، آن متکلّم را در کلام و آن صاحب کتاب را در کتاب خود ببینند.
 
مفسر قرآن خاطر نشان کرد: علی ‌بن ‌ابیطالب(عليه السلام) بیانات الهی را به زبان آورده و قرآن ناطق است و دیگران نيز چنانچه خواستار تفسیر، شرح، ترجمه و تحریر آن باشند، در آغاز راه بوده و زماني می‌توانند ادعای ارزیابی درست این کتاب شریف را داشته باشند که ولایت، امامت، خلافت، انسان کامل و علی ‌بن ‌ابیطالب(سَلامُ الله عَلَیْه) را در کلمات، گفته‌ها و نوشته‌هايشان مشاهده و زیارت کنند.
 
وی با بیان اینکه، کسی که مانند علی‌ بن ‌ابی طالب(علیه السلام) است، توان آن را دارد که جهان را به خوبی ترسیم کند، افزود: آن شخص باید بتواند جهان تکوین، آسمان ها، زمین ها، دریاها، صحراها، جماد، نبات، حیوان، گیاه، فرشته‌ها و نيز جوامع انسانی را از نظر دین، مکتب و هدایت به خوبي تبیین کند.
 
فیلسوف بزرگ جهان اسلام با اشاره به اینکه علی‌ بن‌ ابیطالب(سلام الله علیه) در سفر چهارم از اسفار چهارگانه سلوک عرفانی به سر می‌برند، تاکید کرد: سفر چهارم از اسفار چهارگانه بیانگر وضعیت انسانی است که با سیر صعودی، از بررسی خلق به حق رسید و خدا را شناخت.
 
وی با بیان اینکه سفر چهارم" الی الخلق بالحق" است، ادامه داد: "بالحق"، یعنی در لباس حقیقت با جهان گفتگو می‌کند و هیچ جا بی‌حق نیست و هر جایی که خلق باشد، او را از منْظر حق تفسیر می‌کند.
 
آیت الله العظمی جوادی آملی، ضمن استناد به سخن امیرالمومنین(سلام الله علیه)" لو تَمثّل لِی الفقر رجلاً لَقَتلتُهُ" افزود: آن حضرت(سلام الله علیه) به صورت جدی با فقر مبارزه کرده و در حقیقت، وظیفه رهبر الهی و یک حاکم آن است که فقرزدایی کند، نه اینکه فقیر را کمک کند و این چیزی است که از رهبران الهی انتظار می رود.
 
وی در پایان از درگاه خداوند بلند مرتبه خواست که جامعه اسلامی را در فهم معارف نهج‌البلاغه، ایمان و عمل به درس ها و انتقال آن به دیگران موفق سازد.