معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران:

پیامبر اکرم(ص) مروّج فرهنگ ایثار بود

شناسه خبر : 97000

1399/07/26

تعداد بازدید : 30

پیامبر اکرم(ص) مروّج فرهنگ ایثار بود
معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان یزد گفت: پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) فرهنگ ایثار را در بین مردم ترویج داده و نهادینه کرد.

خانم مریم حسن پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری کوثر از یزد، با تسلیت ایام سوگواری پایان ماه صفر و رحلت جانگداز نبی اکرم(صلی الله علیه وآله)، شهادت امام حسن مجتبی و علی بن موسی الرضا (علیهم السلام) اظهارداشت: یکی از راه های شناخت پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله) کتاب آسمانی مسلمانان و کتاب وحی یعنی قرآن کریم است و پیامبر در قرآن بسیار زیبا و شفاف معرفی شده اند.

وی افزود:  پنج نام برای حضرت محمد(صلی الله علیه وآله) در قرآن ذکر شده و بعضی حتی دانشمندان علوم اسلامی ۴۰۰ نام پیامبر(صلی الله علیه وآله) را از قرآن کریم استخراج کردند ولی نام های محمد، احمد، عبدالله، یاسین و طه بیشتر در بین مردم مشهور است.

استاد حوزه علمیه خواهران ادامه داد: صفات پیامبر از جمله رئوف، رحیم، اول المسلمین، اول المؤمنین، اول العابدینُ خاتم الانبیین، ناصر، نذیر، امین، بشیر و ...بیشتر ذکر می شود.

وی یکی از زیباترین صفات پیامبر اسلام در قرآن کریم را صفت رحمت العالمین عنوان کرد و گفت: این صفت برگرفته از صفات رحمانیت خداوند است و شبیه صفت خدا دو نوع رحمانیت و رحیمیت رحمت دارد همه چه کافر، چه مؤمن و همه اقشاررا شامل می شود.

حسن پورشاهد قرآنی رحمت پیامبر را آیه ۱۰۷ سوره انبیاء «ارسلناک الا رحمه للعالمین» بیان کرد و افزود: این رحمت از صفت عام خدا نشأت گرفته یعنی پیامبر رحمتی برای همه عالیمان در همه اعصار و همه مکانهاست.

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان یزد تصریح کرد: این طور نیست که فقط رحمت برای عرب های حجاز یا برای امت اسلام باشد بلکه رحمت برای همه عالیمان چه مؤمن وچه کافر، چه انسان و چه جن و یا فرشته و شامل همه موجودات عالم را شامل می شود.

وی از مصادیق رحمت پیامبر اسلام را«عرصه هدایتگری» و «شفاعت پیامبر در روز قیامت» عنوان کرد و افزود: درعرصه هدایتگری چون پیامبر خاتم الانبیاء است؛ پیامبر همه امتها، انسانها و همه موجودات عالم است.

کارشناس دینی تصریح کرد: در حقیقت خداوند می گوید همانطور که قرآن هادی و هدایتگر همه برای همه جهانیان است پیامبر هم هادی و هدایتگر برای همه مردم است، در واقع همه را به ایمان آوردن به پیامبر و دین اسلام دعوت می کند.

وی در خصوص دومین مصداق این رحمت یعنی شفاعت پیامبر در روز قیامت بیان کرد: ایشان در لحظه ارتحال به حضرت عزارئیل گفتند صبر کن برادرم جبرئیل بیاید، وقتی جبرئیل آمد؛ فرمودند چرا دیر کردی؟ فرمود: بهشت را برای شما تزئین می کردم؛ پیامبر فرمودند: اینها برای من دلخوشی نیست، می خواهم بدانم سرانجام امت من چه می شود؟ جبرئیل نزد خدا رفتند و برگشتند و فرمودند خدا می فرماید در روز قیامت آن قدر حق شفاعت به تو می دهم و  از امتت شفاعت کنی تا اینکه خودت راضی شوی که اینجا پیامبر خوشحال می شوند و رضایت می دهند و از دنیا می روند.

حسن پور ابراز کرد: این رفتار پیامبر در لحظه ارتحال نشان می هد که در آخرین لحظات عمر هم به فکر امت و رستگاری آنها بودند.

وی در بخش دیگر سخنانش در مورد ویژگی های پیامبر در قرآن اظهار داشت: « انک لعلی خلق العظیم» یعنی پیامبر با اخلاق حسنه عظیم و بزرگ شناخته شده اند یا اینکه در جای دیگرقرآن« طه، ما انزلنا الیک القرآن لتشقی ...»یعنی  قرآن را نفرستادیم که تو در زحمت باشی و برای هدایت انسانها تا این اندازه دلسوزی می کنی که گویی «باخع نفسک» انگار می خواهد جان تواز این همه دلسوزی برای هدایت مردم  بیرون آید.

حسن پور بخش دیگر شخصیت پیامبر اسلام را تواضع ایشان نسبت به مردم بیان کرد و افزود:ایشان امتیاز و ویژگی های خاص برای خود قائل نبودند و خیلی به مردم شفقت داشتند و هر چه بیان می کردند اول خودشان عمل می کردند.

استاد حوزه علمیه خواهران یزد خاطر نشان کرد: پیامبر آن قدر فرهنگ ایثار را در بین مردم ترویج داده  و نهادینه کرده بودند که در یکی از جنگ ها وقتی تعدادی مجروح روی زمین افتاده بودند شخصی می خواست به یکی از مجروح ها آب بدهد، مجروح دیگری ناله کرد، مجروح اول گفت آب را به او بده، فرد رفت آب را به دومی بدهد که همین ماجرا برای دومی تا هفتمی تکرار شد و مجروحین لب تشنه به شهادت رسیدند و آب ننوشیدند.