استاد حوزه خواهران:

زیارت امام حسین(ع) نجات دهنده انسان از ظلمت و سرگردانی است

شناسه خبر : 96726

1399/07/18

تعداد بازدید : 62

زیارت امام حسین(ع) نجات دهنده انسان از ظلمت و سرگردانی است
خانم فاطمه سوسرایی استاد مدرسه علمیه خواهران سعدیه رامیان گفت: زیارت، عبادتی هدفمند و تعالی بخش است و زائر با زیارت از راه دور یا نزدیک سبک بال شده و از غفلت و سرگردانی نجات می یابد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از گلستان، خانم فاطمه سوسرایی در نشست علمی پژوهشی که با محوریت «فضیلت اربعین در روایات» به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به نقش اربعین در استمرار نهضت عاشورا، بیان کرد: اربعین حسینی، حقیقت نهضت و قیام عاشورا را به صورت حماسه ای مستمر و جاودان در جهان محقق کرد.

وی با بیان این که روایات بسیاری بر زیارت امام حسین(علیه السلام) تاکید کرده اند، افزود: زیارت، عبادتی هدفمند و تعالی بخش است و زائر با زیارت از راه دور یا نزدیک سبک بال شده و از غفلت و سرگردانی نجات می یابد.

استاد حوزه، با اشاره به روایت امام حسن عسکری(علیه السلام) «علامات المومن خمس: صلاه احدی و خمسین و زیاره الاربعین و التختم بالیمین و تعفیر الجبین و الجهر ببسم الله الرحمن الرحیم»، زیارت اربعین را از نشانه های مومن دانست و تشریح کرد: قرائت زیارت اربعین و توجه به مضامین عالی و نورانی آن، انسان را به عصاره نهضت عاشورا و درس ها، پیام ها و آموزه های آن آشنا کرده و او را از گرداب ظلمت و گمراهی رهایی می بخشد.

سوسرایی با استناد به روایت امام محمد باقر(علیه السلام) «مروا شیعتنا بزیاره قبر الحسین بن علی علیه السلام، فان اتیانه یزید فی الرزق و یمد فی العمرو یدفع مدافع السوء»، به آثار و برکات زیارت حضرت سیدالشهدا(علیه السلام) اشاره کرد و افزود: زیارت آن حضرت رزق و روزی را زیاد و عمر را طولانی کرده و بدی ها و حوادث ناگوار را از انسان دور می کند.

وی با استناد به روایت امام صادق(علیه السلام) «و لو یعلم الزائر الحسین(ع) ما یدخل علی رسول الله(ص)من الفرح و الی امیرالمومنین(ع) و الی فاطمه(س) و الی الائمه(ع) و الشهداء منا اهل الیت و ما ینقلب به من دعائهم له...»، توضیح داد: زائر امام حسین(علیه السلام) از پاداش و ثواب دنیوی و اخروی نزد خداوند برخودار شده و هنگامی که از زیارت برمی گردد و خورشید بر او می تابد، گناهانش از بین می رود، همان گونه که آتش هیزم را می سوزاند.

مبلغ حوزه گفت: زیارت امام حسین(علیه السلام) موجب زنده نگه داشتن اهداف قیام عاشورا و احیای ارزش های اسلامی می شود، لذا راه و منش آن حضرت هرگز فراموش نمی شود و سرمشق و الگو برای تمام جهانیان خواهد بود.