مدیر حوزه علمیه خواهران :

تبلیغ و ترویج فرزندآوری وظیفه همگانی است است

شناسه خبر : 96646

1399/07/15

تعداد بازدید : 50

تبلیغ و ترویج فرزندآوری  وظیفه همگانی است است
مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد گفت: با توجه به تاکید فراوان رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی)، تبلیغ و ترویج فرزندآوری وظیفه همگانی است.

به گزارش خبرگزاری حوزه از یزد ، حجت الاسلام و المسلمین محمد کارگر شورکی در نوزدهمین نشست شورای اداری حوزه علمیه خواهران استان یزد در سال جاری، به روایتی از پیامبر اکرم  (علیه السلام ) از کتاب مکارم الأخلاق اشاره کرد که حضرت فرمودند:«اُطلُبُوا الوَلَدَ وَ التَمِسوهُ ؛ فَإنَّهُ قُرَّةُ العَینِ، و رَیحانَةُ القَلبِ ؛ «فرزند بخواهید و آن را طلب کنید ؛ چرا که مایه روشنى چشم و شادىِ قلب است.»

وی افزود:‌ بنابر روایت پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله)،  انسان باید از خداوند متعال درخواست فرزند داشته باشد و در این امر نیز تلاش خود را انجام دهد چرا که داشتن فرزند، مایه روشنی چشم وشادی قلب خواهد شد.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد با اشاره به روایتی از  پیامبراسلام که  فرمودند: «بَیتٌ لا صِبیانَ فیهِ لا بَرَکَةَ فیهِ ؛ خانه ای که در آن کودکی نباشد خیر وبرکتی در آن خانه نخواهد بود، اضافه کرد:‌  خانه ای پر برکت تر است که کودکان بیشتری در آن خانه رفت وآمد کنند.

وی با اشاره به اینکه  اهمیت فرزند آوری و افزایش نسل مسلمان برای پیامبر به گونه ای حائز اهمیت است که حضرت می فرماید: «من در روز قیامت به خاطر زیادی امتم نسبت به پیامبران دیگر افتخار می کنم.»، اظهار کرد: در روایات زیادی از پیامبر(صلی الله علیه وآله) واهل بیت (علیهم السلام) بر افزایش فرزند آوری تاکید شده است ولی متاسفانه  مردم کشور ما از این فرمایش پیامبر(صلی الله علیه و آله) فاصله گرفته است به گونه ای که طبق آمار رسمی کشور در آینده نه چندان دور، جامعه به سمت پیری حرکت خواهد کرد.

این مقام مسئول اضافه کرد: متاسفانه در چند دهه اخیر تبلیغات گسترده در کشور از زبان بعضی مسئولین وحتی کسانی که مردم به آنان اعتقاد داشتند در زمینه کنترل جمعیت صورت گرفت، به گونه ای که حتی تمام راه های جلو گیری از فرزند آوری به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می گرفت و با انواع تبلیغات بر کاهش جمعیت تاکید شد.

وی با اظهار تأسف از اینکه تبلیغات گسترده اثر منفی خود را  بر جا گذاشت و  به سرعت رشد جمعیت کاهش یافت، ادامه داد: گرچه در آن زمان مشکلات وجود داشت ولی راه رفع این مشکلات ، دور شدن از فرمایشات پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) نبود واین امر سبب  زیان و خسران بزرگی به کشور شود .

مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد در ادامه افزود : با توجه به تاکید فراوان رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) و دلسوزان نظام بر فرزند آوری و تلاش برای افزایش جمعیت، متاسفانه تلاش محسوسی توسط مسئولین امر که باید زمینه سازی لازم را در این امر انجام دهند و تبلیغات و راهکارهای آن را ارائه کنند، شاهد نبوده ایم .

وی در ادامه به گوشه ای  ازفرمایشات رهبر انقلاب در سال 1392 در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره و افزود : رهبری این خطر کاهش رشد جمعیت را احساس کردند و به مسئولین ذی ربط و مردم نیز متذکر شده اند؛ ایشان فرمودند: «یکی از خطراتی که وقتی انسان درست به عمق آن فکر می کند، تن او میلرزد، این مسئله‌ی جمعیت است که باید آن را جدی بگیرید؛ جمعیت جوان کشور دارد کاهش پیدا میکند. یک جایی خواهیم رسید که دیگر قابل علاج نیست. یعنی مسئله‌ی جمعیت از آن مسائلی نیست که بگوییم حالا ده سال دیگر فکر می کنیم؛ نه، اگر چند سال بگذرد، وقتی نسلها پیر شدند، دیگر قابل علاج نیست.»

حجت الاسلام و المسلمین کار گر شورکی در ادامه به آمار رسمی کشو ردرباره کاهش جمعیت وافزایش سالمندان اشاره و بیان کرد: اگر اکنون به فکر رشد جمعیت نباشیم وتلاش خود در زمینه تبلیغ و ترویج فرزند آوری انجام ندهیم طبق آمار رسمی کشور ایران در 30 سال آینده جزء پنج کشور پیر جهان خواهد بود و این خطر بزرگی است که کشور را تهدید می کند.

وی در پایان با بیان تسلیت ایام اربعین حسینی تصریح کرد: امسال که به خاطر بیماری کرونا توفیق زیارت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) از راه نزدیک وجود ندارد،  لازم است با  رعایت پروتکل های بهداشتی  در مراسم های این روز مهم  حضور یافته  و با  قرائت  زیارت اربعین که به فرمایش امام عسکری(علیه السلام) از علامت های مومن است،  از فیوضات این روزبهترین بهره را ببریم .

قرائت مصوبات شورای اداری ، بیان گزارشی از اقدامات انجام شده توسط هر یک از معاونان و همکاران مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد و تبادل نظر در مورد مسائل جاری حوزه از دیگر برنامه های این نشست بود.