پژوهشگر برتر:

موفقیت در عرصه پژوهش نیازمند تلاش خستگی ناپذیر است

شناسه خبر : 96537

1399/07/29

تعداد بازدید : 110

موفقیت در عرصه پژوهش نیازمند تلاش خستگی ناپذیر است
پژوهشگر رتبه سوم یازدهمین جشنواره علامه حلی(ره) مدرسه علمیه الزهرا(سلام الله علیها) بندرعباس گفت: توکل و تلاش خستگی ناپذیر ۲ شرط اساسی برای موفقیت طلاب در عرصه پژوهشی است.

به گزارش خبرگزاری کوثر از هرمزگان، خانم حمیده بیاضی در جلسه ای که به منظور تقدیر از وی به عنوان پژوهشگر برتر برگزار شد، ضمن اشاره به جایگاه والای تحقیق و پژوهش بیان کرد: تحقیق، پاسخ به چرایی هاست و محقق زمانی دست به قلم می شود که سوالی ذهنش را مشغول ساخته و به دنبال جواب قانع کننده باشد و پیدایش علوم مختلف و رشته های فراوان، ثمره این نوع تحقیقات است.

وی با اشاره به اهمیت و ضرورت تحقیق در جامعه اظهار داشت: نهادینه شدن تحقیق می تواند نگرش جدیدی در فرد ایجاد کرده و حتی فرهنگ نوینی به جامعه القا کند.
این پژوهشگر برتر عنوان کرد: نتیجه بخشی و بهره مند شدن از نتایج تحقیق به روحیه پژوهشی افراد بستگی دارد و چنانچه این روحیه در افراد تقویت شود جامعه شاهد پیشرفت های علمی آنان در زمینه های مختلف خواهد بود.

وی در خصوص رمز اصلی موفقیت در امر پژوهش تصریح کرد: کلید موفقیت در هر مسیری توکل و تلاش خستگی ناپذیر است چرا که در بسیاری از موارد موانع، انسان را از ادامه مسیر منصرف می کند و این مشکل برای دانشجویان و طلاب هنگام نگارش پایان نامه، تحقیقات و مقالات، بسیار رخ می دهد.

خانم بیاضی، دغدغه مند بودن طلاب را نخستین شرط لازم برای تحقیق موفق دانست و بیان کرد: نخستین گزینه مورد نیاز برای دستیابی به یک تحقیق موفق، دغدغه اصلی محقق است که در این صورت، محقق با ارائه پاسخ جامع و کامل ابتدا خود را اقناع کرده و سپس برای دیگران نیز مفید می شود.

 

وی بهره بردن از مهارت و تخصص اساتید برجسته را یکی دیگر از عوامل موفقیت پژوهشی دانست و عنوان کرد: بعضی از تحقیقات به گونه ای هستند که به منابع مالی نیاز دارند و چنانچه محقق در این زمینه کمک شود، تحقیق به شکل عالی صورت گرفته و با موفقیت، همراه خواهد بود.

وی به مشکلات فراروی طلاب محقق اشاره و بیان کرد: یکی از محدودیت های طلاب، تمرکز حوزه ها بر امر آموزش و گذراندن تعداد واحدهای درسی است که در این صورت زمانی برای تحقیق صحیح، کاربردی و موثر برای طلاب وجود نخواهد داشت.

خانم بیاضی در این زمینه ادامه داد: یکی دیگر از مشکلات طلاب محقق، ساختار و ظاهر سازی تحقیق است که که او را از مطلب اصلی دور کرده و گاهی تمام تلاش طلبه به این امر اختصاص می یابد.

پژوهشگر برتر جشنواره علامه حلی(ره) در پایان گفت: بسیاری از طلاب در زمینه های مختلف، استعدادهای شگرفی دارند که به دلیل عدم شناخت آنها مورد توجه نبوده و به همین منظور پس از چند سال درس خواندن، طلاب به انزوا و گوشه نشینی روی می آورند و از این نظر شایسته است توجه بیشتری در این زمینه از سوی مسئولان استان و مرکز صورت گیرد.