طي گفتگويي مطرح شد/

تجارب مديران موفق حوزه علميه خواهران در زمينه پذيرش/استان همدان پيشتاز

شناسه خبر : 93293

1399/04/09

تعداد بازدید : 319

تجارب مديران موفق حوزه علميه خواهران در زمينه پذيرش/استان همدان پيشتاز
پذيرش در حوزه علميه خواهران از اول ارديبهشت ماه آغاز شده و استان همدان پيشتاز در امر ثبت نام پذيرش است.

به گزارش خبرگزاري كوثر، پذیرش حوزه علمیه خواهران برای سال ۱۳۹۹ - ۱۴۰۰ در تمام مقاطع عمومی یعنی کارشناسی، عالی یعنی سطح سه و تخصصی یعنی سطح چهار از اول اردیبهشت‌ماه آغاز شده است.

سنجش در مقطع عمومی از روی سوابق تحصیلی داوطلبان است و دارندگان مدرک دیپلم یا بالاتر حداقل معدل دیپلم یا یکی از مدارک علمی بالاتر ۱۲ و حداقل معدل مدرک سیکل یا اتمام پایه هشتم دوره اول متوسطه ۱۵ امکان ثبت نام دارند.

به دلیل شیوع ویروس کرونا آزمون سطح 2 برگزار نمی شود اما سنجش در مقطع سطح سه و سطح چهار به صورت آزمون ورودی و مصاحبه علمی انجام می گیرد.

همدان پیشرو در پذیرش حوزه های علمیه خواهران 
استان همدان از جمله استان هایی است که در امر پذیرش طی سالجاری رشد داشته است.

خانم ام کلثوم امیدی در همین رابطه در گفت و گو با خبرگزاری کوثر گفت: ‌رویکرد مدیریت حوزه علمیه خواهران استان همدان در پذیرش و جذب بانوان طلبه بر این استوار است که نسبت به تبلیغ و ترغیب نوجوانان و جوانان در طول سال برنامه‌ریزی داشته باشد.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان همدان انجام تبلیغ در امر پذیرش را در طول سال امری ضروری دانست و افزود: متاسفانه بروز پدیده کرونا مانع اجرایی شدن بخش وسیعی از رویکرد تبلیغ در زمینه پذیرش شد اما با این وجود همکاران محترم استانی با مطالعه فرصت های پیش‌رو و بررسی موانع پذیرش طی سنوات گذشته و تطبیق آن ها با شرایط جاری، همه توان خود را برای طراحی نقشه راه هوشمند در پذیرش حداکثری بکار گرفتند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان همدان با اشاره به تفکیک شرایط پذیرش در سطح 2 افزود: در این مقطع، پذیرش منحصر به به‌گزینی نیست بلکه در مرحله نخست به دلیل عدم برگزاری آزمون، پذیرش حداکثری صورت می‌گیرد و در مرحله دوم که گزینش نهایی است با توجه به صلاحیت‌ های عمومی و احتساب معدل داوطلبان به صورت به ‌گزینی از میان واجدین شرایط برگزیدگان انتخاب می شوند.

وی در خصوص اقدامات انجام گرفته در استان همدان در زمینه پذیرش افزود: شناسایی بسترها و ظرفیت‌های استان جهت بهره¬وری ویژه و انجام برنامه‌ریزی کلان در فضای مجازی، نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌ها، مدارس علمیه و طلاب جاری و دانش آموخته یکی از اقدامات انجام گرفته است.

خانم امیدی بیان کرد:از دیگر اقدامات انجام گرفته می توان به شناسایی آسیب های پذیرش و گزینش سنوات گذشته اشاره کرد که در این خصوص از تمرکز بر کمیت به جای کیفیت، خلط مبحث پذیرش با گزینش، عدم ترسیم طلبه تراز و عدم ترسیم نقش آفرینی طلاب در اجتماع می توان نام برد.

وی با اشاره به برگزاری جلسات مختلف با مسئولان استانی در زمینه پذیرش افزود: در زمینه تولید محتوا اقداماتی از جمله صداگذاری تبلیغ پذیرش در ابتدای پیامگیر تلفن همه مدارس استانی، ساخت موشن گرافیک پذیرش ویژه مدیریت حوزه علمیه خواهران استان همدان، ساخت کلیپ پذیرش و ساخت کلیپ مستند از فعالیتهای جهادی طلاب خواهر برای ایجاد انگیزش در گروه های هدف انجام شد.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان همدان بیان کرد: ساخت عکس نوشته‌های مناسبتی با زیرنویس پذیرش حوزه علمیه خواهران و ارجاع آن به کانالهای پیام‌رسانی از دیگر اقدامات انجام گرفته بوده است.

وی گفت: ایجاد و تولید پست های مناسب ماه مبارک رمضان با تیتر پذیرش حوزه‌های علمیه خواهران و ارسال آن در پیام رسانها، تعامل با کانال‌ها و صفحات همسو در پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی به منظور انتشار تبلیغ پذیرش، دعوت از کارشناسان و مدیران موفق حوزه‌ علمیه خواهران در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی جهت تبیین اهداف و جایگاه این نهاد، دعوت از بانوان طلبه برای مشارکت تبلیغ در فضاهای مجازی با شعار«هر طلبه یک داوطلب» در پیام‌رسان ها و شبکه‌های اجتماعی بخشی دیگر از اقدامات انجام گرفته در زمینه تولید محتوا بوده است.

خانم امیدی ابراز کرد: حوزه علمیه خواهران استان همدان در زمینه تبلیغات شهری به اقداماتی از جمله نصب بنر و پوسترهای تبلیغاتی در مراکز  متراکم و پرتردد شهر، نصب پوستر در اتوبوس ها و تاکسی‌های شهرستانها، نصب پوستر در مینی بوس های درون شهری و روستایی، نصب پوستر در سطح شهر و مغازه‌های پر تردد همچون نانوایی‌ها، چاپ و ارسال پوستر و اقلام تبلیغاتی پذیرش به ادارات و نهادهای دولتی و پیگیری پخش تبلیغات در تلویزیون شهری سپاه پرداخت.

وی گفت: تشکیل سامانه مشاوره پذیرش حوزه‌ علمیه خواهران با بهره‌گیری از مشاوران مدارس و برگزاری اردوی یکروزه برای 70 نفر از طلاب برجسته سطح 2 استانی جهت آشنایی با رشته‌های سطح سه و نیز بازدید از فضای موسسه فدک همدان(سطح سه) و ایجاد انگیزه برای ادامه تحصیل از جمله اقدامات مشاوره ای و پذیرشی انجام گرفته برای پذیرش بوده است.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان همدان با بیان اینکه مدارس علمیه خواهران این استان ظرفیت پذیرش 500 بانوی طلبه را دارند، افزود: 11 مدرسه علمیه خواهران در این استان قرار دارند که 10 مدرسه به سطح 2 و یک مدرسه به سطح سه اختصاص داده شده است و مدرسه علمیه خواهران فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) سامن نیز از مقطع سیکل پذیرش می کند.

اجرای برنامه های فرهنگی برای مردم تاثیر بسیاری در رشد پذیرش حوزه علمیه خواهران اردبیل داشت

استان اردبیل از دیگر استان هایی است که طی سالجاری شاهد رشد پذیرش در مدارس علمیه خواهران این استان بوده ایم.

حجت الاسلام والمسلمین قربانی در این زمینه در گفت و گو با خبرگزاری کوثر با اشاره به رشد هفت درصدی پذیرش طی سالجاری در حوزه علمیه خواهران استان اردبیل افزود: 6 مدرسه علمیه خواهران در استان اردبیل در سطح 2 و سه فعال است که شامل چهار مدرسه در مقطع سطح 2 و همچنین 2 مدرسه در مقطع سطح 2 و سه می باشد.

وی بیان کرد: در مدارس علمیه خواهران استان اردبیل در سطح سه، رشته های تفسیر و فقه و اصول پذیرش می شود.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل با بیان اینکه پذیرش در حوزه علمیه خواهران این استان بر اساس کیفیت داوطلبان انجام می گیرد، افزود: کیفیت بیشتر از کمیت در پذیرش حوزه علمیه خواهران اردبیل مد نظر است.

وی با اشاره به ظرفیت پذیرش 200 بانوی طلبه در این استان افزود: 170 نفر ظرفیت پذیرش در سطح 2 و 30 نفر ظرفیت پذیرش در سطح سه است.

حجت الاسلام والمسلمین قربانی در خصوص اقدامات انجام گرفته در زمینه پذیرش تصریح کرد: اجرای برنامه های متنوع فرهنگی در طول سال توسط حوزه علمیه خواهران تاثیر بسیاری در رشد پذیرش طی سالجاری داشته است.

وی ادامه داد: در برخی از مدارس علمیه خواهران استان اردبیل در طول سال برنامه های فرهنگی با حضور هزار و 500 نفر برگزار و موجب ارتباط بیشتر میان حوزه علمیه خواهران با عموم مردم می شود.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل بیان کرد: بسیاری از بانوان داوطلب حتی از ماه ها قبل از آغاز ثبت نام پذیرش نام نویسی کرده اند.

وی ضمن اشاره به همکاری صدا و سیما در زمینه تبلیغ پذیرش افزود: شهرداری اجازه نصب بنر تبلیغ پذیرش در میادین اصلی شهر را داد که این امر تاثیر بسیاری در افزایش ثبت نام کنندگان داشت.

حجت الاسلام والمسلمین قربانی بیان کرد: تیزرهای تبلیغاتی پذیرش توسط موسسه صراط در 400 کانال استان اردبیل قرار داده شد.

وی با اشاره به تبلیغ متفاوت سالجاری نسبت به سال های گذشته افزود: سال های گذشته بانوان طلبه برای تبلیغ پذیرش در مدارس آموزش و پرورش حضور یافتند اما امسال اکثر تبلیغات در فضای مجازی انجام گرفت.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل بیان کرد: در برخی از مدارس علمیه خواهران استان اردبیل در زمینه پذیرش شاهد رشد 70 درصدی طی سالجاری بوده ایم.

وی گفت: حوزه ها باید نقش اجتماعی خود را به خوبی ایفا کنند و به عنوان یک نهاد اثر گذار در زمینه های مختلف از جمله مسائل فرهنگی وارد عمل شوند تا بتوانند در بانوان انگیزه کافی را برای حضور در این نهاد ایجاد کنند.

حجت الاسلام والمسلمین قربانی اظهار داشت: حوزه علمیه خواهران لازم است در زمینه پذیرش کارکرد و کارآیی خود را بهبود بخشد و اثرگذاری این نهاد در سطح کشور باید عیان باشد.

وی گفت: چنانچه جوانان مشاهده کنند که حوزه علمیه خواهران نهادی اثرگذار است بهترین انگیزه برای حضورشان در این نهاد جهت تحصیل می شود.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اردبیل ابراز کرد: حوزه علمیه خواهران باید خود را بر اساس نیازهای جامعه بازتعریف کند و افتخارات خود را در سطح کشور افزایش دهد هر چند تاکنون نیز افتخارات بسیاری در این نهاد رخ داده است.

وی گفت: باید شرایطی را رقم بزنیم که بدون حضور و مشارکت حوزه علمیه خواهران تصمیم گیری برای سایر نهادها ممکن نباشد یعنی کیفیت فعالیت های حوزه علمیه خواهران آن ها را مجاب کند که بدون حضور حضور این نهاد نتوانند تصمیم گیری داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین قربانی عنوان کرد: حوزه علمیه خواهران باید ارتباط موثری با دانشگاه ها و آموزش و پرورش داشته باشد.

وی ضمن ابراز تاسف از اینکه امر تبلیغ از مقوله فرهنگی خارج شده و تبدیل به یک امر معیشتی شده است، افزود: باید به مرحله ای برسیم که نهادهای دیگر سهم حوزه علمیه خواهران را بپردازند که نتیجه آن موجب بروز و ظهور بیشتری در این مرکز می شود.

بهره گیری حداکثری از فضای مجازی در تبلیغات پذیرش حوزه علمیه خواهران استان گیلان

حوزه علمیه خواهران گیلان نیز شاهد رشد پذیرش طی سالجاری بوده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین مرتضی حبیبی‌ سی‌سرا نیز در این زمینه با اشاره به شیوع ویروس کووید۱۹ همزمان با آغاز پذیرش اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا و فاصله گذاری اجتماعی، فرصت هرگونه تبلیغ چهره ‌به ‌چهره را از طلاب گرفت اما با تدابیری مانند برگزاری کارگاه برای مدیران، تبلیغ متمرکز مدیریت استان در کنار تبلیغات مدرسه‌ محور، همکاری تنگاتنگ با نهادهای استانی و بهره‌گیری حداکثری از فضای مجازی، پذیرش طلاب خواهر در حوزه علمیه خواهران استان گیلان در وضعیت قابل قبولی قرار گرفت.

وی افزایش زمان مهلت پذیرش را با توجه به شرایط ایجاد شده در کشور، اقدامی موثر دانست و افزود: طرح جدیدی برای پذیرش در دست اقدام است و براساس این طرح، کارگروه ویژه مدارس از ابتدای سال تحصیلی جدید برای جذب و پذیرش سال بعد به رایزنی و مشورت مستمر با افراد خبره و توانمند، استخراج و ارائه راهکارها می پردازد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حبیبی‌ سی‌سرا تصریح کرد: در استان گیلان 9 مدرسه علمیه خواهران سطح دو و 2 مرکز تخصصی خواهران سطح سه در حال فعالیت هستند که احداث سطح تخصصی در رشته کلام از اولویت های مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران استان گیلان است.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان گیلان اظهار داشت: به دلیل توریستی بودن منطقه گیلان، سن لغزندگی فرهنگی میان دختران کاهش داشته است و به همین دلیل، امکان پذیرش از مقطع سیکل جزو ضرورت‌های در حال بررسی استان است.

کیفیت در پذیرش حوزه علمیه خواهران قزوین هدف اصلی است

حجت الاسلام و المسلمین رضا کاظم لو مدیر حوزه علمیه خواهران استان قزوین در گفت و گو با خبرگزاری کوثر اظهار داشت: در ارتباط با پذیرش حوزه علمیه خواهران با همفکری و همکاری که میان مدیران و معاونان این مرکز صورت گرفت، به نتیجه مطلوب و ارزشمندی در این زمینه رسیدیم.

وی در ادامه افزود: هر ساله با آغاز زمان پذیرش حوزه های علمیه خواهران جلسه ای با حضور معاونین و مدیران مدارس شکل می گیرد و بعد از تقسیم کار، هر یک به فعالیت های خاص خود مشغول می شوند و مدیریت استان به اقتضای شرایط در زمان لازم، گره از مشکلاتی که ممکن است رخ بدهد، می گشاید.

وی با اشاره به وجود پنج مدرسه سطح 2 و یک مؤسسه آموزش عالی(سطح 3) در استان قزوین اظهار داشت: بعد از تقسیم کار، نخستین اقدام در راستای آغاز پذیرش، برگزاری نشست خبری با اصحاب رسانه بود که هر ساله با حضور مدیر استان و معاون آموزش انجام می شود.

حجت الاسلام و المسلمین کاظم لو افزود: به دلیل شیوع ویروس کرونا در زمان آغاز پذیرش حوزه های علمیه خواهران و از دست رفتن فرصت تبلیغ چهره به چهره، تبلیغات گسترده ای با نصب بنر در سراسر استان صورت گرفت و این موضوع نیازمند هماهنگی و همکاری موثر مدیریت استان و مسئولین شهری بود که خوشبختانه اقدامات خوبی در این زمینه رخ داد.

وی همچنین گفت و گوی خبری مدیریت و معاون آموزش استان قزوین با صدا و سیما و سایت های خبری را یکی دیگر از اقدامات موثر در زمینه تبلیغ پذیرش دانست و افزود: علاوه بر گفت و گوی خبری، تبلیغ در فضای مجازی یکی دیگر از اقداماتی است که غفلت از آن می تواند موجب خسارت های جبران ناپذیری شود و راه اندازی پویش یک طلبه یک داوطلب که حاصل همفکری مسئولین استانی و مدیران مدارس بود، نتایج درخشانی در پذیرش مدارس علمیه خواهران قزوین به دنبال داشت.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان قزوین با تأکید بر افزایش کیفیت پذیرش و به‌گزینی در ازای کمیت اظهار داشت: هدف اصلی باید پذیرش کیفی و هدف فرعی، پذیرش کمی باشد تا نتیجه آن، تربیت سربازان مناسب برای مکتب حضرت زهرا(سلام الله علیها) باشد.

وی در ارتباط با پذیرش سطح سه حوزه علمیه خواهران استان قزوین گفت: پذیرش سطح سه از میان دانش آموختگان سطح 2 است و هم اکنون بعضی از مدارس سطح 2 استان قزوین، فارغ التحصیل ندارند به همین دلیل طی جلسه ای حدود 200 نفر از دانش آموختگان سطح 2 شناسایی شدند و مشخصات آنان در اختیار معاون آموزش سطح سه قرار گرفت که از طریق تماس از آنان برای تحصیل در سطح سه دعوت شد.

حجت الاسلام و المسلمین کاظم لو در پایان اظهار داشت: با توجه به اقدامات صورت گرفته، میزان و کیفیت پذیرش استان قزوین در سطح 2 و سطح 3 مطلوب ارزیابی می شود.

توزيع بسته هاي معيشتي به همراه تبليغ پذيرش در چهار محال و بختياري

حجت الاسلام والمسلمين يدالله رحماني بلداچي در گفت و گو با خبرگزاري كوثر با اشاره به رشد ثبت نام پذيرش در استان چهار محال و بختياري نسبت به سال گذشته افزود‌:‌ از جمله اقداماتي كه توسط حوزه علميه خواهران اين استان انجام گرفت اين بود كه با توزيع بسته معيشتي ميان نيازمندان در اجراي طرح مواسات، برگه هاي پذيرش نيز در اختيار آن ها قرار داده مي شد كه اين امر تاثير بسزايي در رشد پذيرش داشته است.

وي بيان كرد: بانوان طلبه با عنوان «هر سرباز يك يار»، «هر طلبه يك داوطلب» و يا «هر مبلغ يك دعوت» در قالب موشن گرافي، پوستر، دعوت نامه ديجيتالي در گروه هاي خود و يا درجمع دوستان و نزديكان به تبليغ پذيرش اقدام كردند.

مدير حوزه علميه خواهران استان چهار محال و بختياري گفت: همزمان با آغاز امتحانات دانش آموزان پايه دوازدهم كه به صورت نهايي برگزار مي شد، بانوان طلبه با همكاري مديران در مدارس حضور يافته و دعوت نامه پذيرش را به همراه هديه اي كوچك به دانش آموزان تقديم مي كردند.

وي با اشاره به انعكاس تيزرهاي تبليغاتي پذيرش حوزه علميه خواهران در صدا و سيماي استان چهار محال و بختياري افزود: همزمان با ماه مبارك رمضان، بانوان طلبه علاوه بر پاسخگويي به سوالات شرعي افرادي كه تماس برقرار مي كردند، به تبليغ پذيرش نيز مي پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمين رحماني بلداچي با اشاره به نصب بنر در سراسر شهرستان ها تصريح كرد: ائمه جماعات در قالب كمك هاي مومنانه همكاري خوبي در تبليغ پذيرش نيز داشتند.

وي بيان كرد: در استان چهار محال و بختياري 9 مدرسه علميه خواهران فعال است كه شامل هشت مدرسه سطح 2 و يك مركز تخصصي معصوميه(سلام الله عليها) شهركرد مي شود.

مدير حوزه علميه خواهران استان چهار محال و بختياري گفت: ظرفيت پذيرش در مقطع سطح 2  تعداد 280  نفر و ظرفيت پذيرش در مقطع سطح سه 33 نفر است.