استاد حوزه:

حوادث موجب کاهش غفلت از انسان می شود

شناسه خبر : 91889

1399/03/09

تعداد بازدید : 44

حوادث موجب کاهش غفلت از انسان می شود
حجت الاسلام والمسلمین قائمی استاد حوزه گفت: حوادثی همچون پدیده کرونا، می تواند موجب غفلت زدایی و بصیرت افزایی مردم شود.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، حجت الاسلام والمسلمین محسن قائمی در نشست علمی پژوهشی مجازی با عنوان«تأثیر کرونا بر دینداری» گفت: در یک نگاه خاص، پدیده کرونا یک بیماری نیست که ارتباط آن را با دینداری مطرح کنیم بلکه نماینده ای از بیماری هاست.

استاد حوزه با اشاره به آیه 155 سوره مبارکه بقره اظهار داشت: وجود بیماری، نوعی ابتلاست و ارتباط آن با امتحان الهی نوعی فرسوده و کهنه شدن انسان محسوب می شود.

قائمی با اشاره به اینکه ابتلاء اختصاص به بدی ها ندارد، گفت: در  فرهنگ قرآن سوره فجر از تجلی ابتلا به دو صورت دارایی و ناداری نام می برد، ابتلاء  نیز به صورت حسنات و سیئات، خیر و شر نمود پیدا کرده است و هدف از این ابتلاء برگشت است.

وی با اشاره به مفهوم غفلت و انواع آن خاطر نشان کرد: در آیات قرآن خداوند می فرماید که ما انسان ها را به حسنات و سیئات مبتلا می کنیم تا آن ها از غفلتی که دارند، برگردند، بنابراین پدیده کرونا نیز می تواند غفلت زدایی داشته باشد، چرا که در غفلت به سر بردن، بصیرت را از انسان می گیرد.

وی با اشاره به مفهوم دعا و جایگاه آن گفت: زمانیکه انسان در دام گرفتاری می افتد لحن دعا کردن او متفاومت می شود و خدا را خاضعانه طلب می کند، بنابراین یکی از نیازهای حتمی و اساسی مردم دعا و عبادت است.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان حدیثی از حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) اظهار داشت: مرگ گل خوشبوی مؤمن است؛ با نگاه به مرگ، دستگیری انسان و خیر خواهی او نیز بیشتر خواهد شد.

قائمی با بیان اینکه دعا سلاح انبیاء است، گفت: گاهی بلا برای ارتقای درجه است اما همیشه دینداری متوقف بر بلا نیست و کسی که به بلا گرفتار نشده  احتیاجش به دعا بیشتر است چرا که با دعا باید بلاها را دفع و نه رفع کنیم.

این نشست علمی پژوهشی به صورت مجازی و از بستر سامانه سیما در محل مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد برگزار شد.