استاد حوزه:

انفاق موجب تقویت ایمان می شود

شناسه خبر : 91577

1399/02/29

تعداد بازدید : 51

انفاق موجب تقویت ایمان می شود
خانم سالاری استاد حوزه هدف اصلی از انفاق کردن را تقویت ایمان در وجود انسان دانست.

ژاله سالاری در گفت‌ و گو با خبرگزاری کوثر از هرمزگان بیان کرد: مسئله‌ انفاق در زندگی مومن به ویژه در شرایط خاص اقتصادی امروز نقش مهمی ایفا می کند.
وی با اشاره به ضرورت تقویت روح انفاق در وجود آدمی تصریح کرد: یکی از راه های تقویت ایمان و رسیدن انسان به هدف اصلی‌ خود انفاق کردن است.
استاد حوزه با استناد به بیانات امام خامنه‌ای(حفظه الله( مبنی بر اینکه «روح انفاق باید جزء ایمان مردم باشد»، افزود: مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) انفاق را نه تنها یک حکم اخلاقی بلکه آن را یک فریضه شرعی می‌دانند و انفاق نکردن را نشانه نفاق و یکی نبودن قلب و ظاهر معرفي مي كنند.
کارشناس پژوهشی مدرسه علمیه الزهرا(سلام الله علیها) بندرعباس ادامه داد: یکی از نشانه‌های منافق، قبض ید یعنی بسته شدن دست یا همان بخل است.
سالاری با اشاره به آثار و برکات انفاق در زندگی تصریح کرد: یکی از آثار و برکات انفاق کردن رسیدن به حقیقت نیکی و تمام خوبی ها است و انسان با انفاق آنچه که دوست دارد، به حقیقت نیکی و خوبی دست پیدا می کند.
پژوهشگر برتر کشوری با استناد به آیه ۹۲ سوره آل عمران «لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَيْءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِيمٌ»، افزود: کلمه "بر" به معنای دست پیدا کردن به حقیقت تمام نیکی ها و خوبی ها و همچنین به معنای توسعه خیر در زندگی نيز عنوان شده است.
استاد حوزه با اشاره به اینکه برخی تفریحات و لذت ها آنی و لحظه‌ای هستند، اظهار داشت: یکی از راهکارهای رسیدن به شادی و نشاط درونی انفاق کردن و بخشش مال برای جلب رضای خداوند است که این بخشش سبب آرامش همیشگی در قلب می شود.
وی در پایان با اشاره به آیه ۲۶۲ سوره بقره « الَّذِينَ يُنْفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ ثُمَّ لَا يُتْبِعُونَ مَا أَنْفَقُوا مَنًّا وَلَا أَذًى لَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ» گفت: بخشش مال و انفاق در راه خدا بدون منت و آزار و رنج دیگران موجب دوری غم از دل و شادی درونی می‌شود.