آیت الله العظمی سبحانی:

در شب های قدر دعا کنید خداوند بیماری کرونا را از سر بشر دفع کند

شناسه خبر : 91537

1399/02/24

تعداد بازدید : 153

در شب های قدر دعا کنید خداوند بیماری کرونا را از سر بشر دفع کند
حضرت آیت الله سبحانی ضمن بیان فضیلت و اعمال شب های قدر به مسئله کروناویروس اشاره کردند و گفتند: هرچند بشر به وسیله گناهانی که کرده و خون هایی که می ریزد، تا حدّی مستحق چنین مؤاخذه است، اما دعا کنیم خداوند منان از گناهان بشر بگذرد و رحمت خود را بر همه بفرستد.

به گزارش خبرگزاری کوثر، آیت الله سبحانی در سخنانی به اهمیت شب‌های مبارک قدر  پرداخت و گفت: همانطورکه زمین ها از نظر فضیلت و برتری با یکدیگر تفاوت دارند مانند سرزمین مکه و کربلا که از اعتبار خاصی برخوردار است که در زمین های دیگر نیست، برخی ماه ها و زمان ها از شرافت خاصی برخوردار است که در دیگر زمان ها نیست.

وی با بیان این که خود ماه رمضان که شهرالله است و اعتبار خاصی دارد که در ماه های دیگر نیست، یادآور شد: در ماه رمضان سه شب به عنوان شب قدر محتمل، از اعتبار دیگری برخوردارند؛ «لیله القدر خیر من الف شهر». آیه مبارکه می فرماید: ما قرآن را در شب قدر فرستادیم.

آیت الله سبحانی ادامه داد: در شب قدر، مقدرات عالم درحقیقت تعیین می شود و چه بهتر که انسان تصمیم بگیرد و در خود شرایطی ایجاد کند که مقدرات او سال آینده همراه با سعادت باشد البته شب قدر، یک شب است اما مردد بین سه شب است، چه بهتر هرسه شب را با احیا حفظ کنیم و در هرسه شب، دو رکعت نماز وارد شده که از آن غفلت نشود که در هر رکعت، سوره توحید هفت مرتبه خوانده می شود؛ ان شاء الله این نماز را بخوانید و حاجات خود را بخواهید تا خداوند منان این بلا را که دامنگیر بشر شده است، از سر بشریت رفع کند هرچند بشر به وسیله گناهانی که کرده و خون هایی که می ریزد، تا حدّی مستحق چنین مؤاخذه است اما خداوند منان از گناهان بشر بگذرد و رحمت خود را بر همه بفرستد.

وی به ایام شهادت امام علی(ع) نیز اشاره کرد و گفت: امیرالمومنین(ع) در همان شب، وصایایی دارد که در نهج البلاغه به روشنی آمده است. یکی از نصایح حضرت، مسئله ایتام است یعنی کسانی که در حقیقت گرسنه هستند.

این مرجع تقلید با ذکر این مطلب که جهان به دو نیمه سیر و گرسنه تقسیم شده است، افزود: امیرمؤمنان در حالی که می خواهد آسمانی شود، سفارش ایتام را به  ما می کند اما در آن شب هم به فرزندانش سفارش می کند که با قاتل من عادلانه رفتار کنید. به یک ضربت مرا کشته، به یک ضربت او را بکشید. اینجاست که راوی می گوید: «علی قتل فی محراب عبادته، لشدت عدله؛ امیرمؤمنان کشته محراب است اما بخاطر عدل، خدا می داند اگر امیرمؤمنان هم مانند دیگران رفتار می کرد، این همه دشمن پیدا نمی کرد.