نگاهی به قوانین ایالتی آلمان درباره ممنوعیت حجاب

شناسه خبر : 89769

1398/12/14

تعداد بازدید : 355

نگاهی به قوانین ایالتی آلمان درباره ممنوعیت حجاب
رادیو کلیسای کلن در گزارشی مفصل، به موضوع قوانین موجود درباره حجاب در مدارس و دانشگاه‌های ایالت‌های مختلف آلمان پرداخته است.

به گزارش خبرگزاری کوثر، ایالت بادن‌-وورتمبرگ را می‌توان یکی از اولین ایالت‌های آلمان دانست که در آن بحث ممنوعیت حجاب در مدارس مطرح شد. سوزانه آیزنمان، وزیر فرهنگ این ایالت، چندی پیش خواستار ممنوعیت کامل حجاب در مدارس شد. با این وجود، هنوز بحث ممنوعیت حجاب در دانشگاه‌ها و مراکز عالی این ایالت مطرح نشده است. هرچند، ترسیا باوئر، وزیر علوم نیز چندی پیش گفت که چهره همه دانشجویان باید قابل تشخیص باشد. به گفته او، دانشگاه مکانی برای گفت‌وگوهای رو در رو و تبادلات علمی است. در نتیجه به نظر می‌رسد که احتمال ممنوعیت نقاب و برقع در دانشگاه‌های این ایالت، وجود دارد. این ممنوعیتی است که در حال‌حاضر در ایالت بایرن اجرا می‌شود. در واقع در بایرن، دانشجویان و کارکنان دانشگاه‌ها اجازه ندارند با نقاب و برقع در کلاس‌های درس و برنامه‌های مختلف دانشگاه‌ها شرکت کنند.

ممنوعیت پوشاندن صورت از سال ۲۰۱۷ حتی در مدارس این ایالت نیز اجرا می‌شود. در این شرایط، شاید پایتخت آلمان یکی از بهترین مکان‌ها برای تحصیل دانش‌آموزان و دانشجویان مسلمان باشد. در تمام دانشگاه‌ها و مدارس ایالت برلین، هنوز هیچ محدودیتی برای حجاب ایجاد نشده است. در ایالت نیدرزاکسن نیز ممنوعیت حجاب در تمام دانشگاه‌ها وجود ندارد و هر دانشگاه براساس قوانین داخلی خود، درباره پوشش سر و صورت دانشجویان خود تصمیم می‌گیرد. این در حالی است که از سال ۲۰۱۷، ممنوعیت حجاب کامل (یعنی استفاده از برقع و نقاب) در مدارس این ایالت اجرا می‌شود.

در ایالت هسن نیز، دانش‌آموزان و دانشجویان از پوشاندن صورت خود منع شده‌اند. همچنین کارمندان دانشگاه‌ها نیز نمی‌توانند از برقع یا نقاب استفاده کنند. یکی دیگر از ایالت‌هایی که از دیرباز بحث ممنوعیت حجاب در مدارس آن داغ بوده، ایالت نوردراین-وستفالن است. وزارت امور ادغام ایالت نوردراین-وستفالن آلمان دو ماه پیش، پس از جنجال‌های بسیار، تصمیم گرفت تا از اجرای طرح ممنوعیت روسری برای دختران در مهدکودک‌ها و مدارس چشم‌پوشی کند. با این وجود دانش‌آموزان اجازه ندارند از برقع یا نقاب در کلاس‌های درس استفاده کنند. این قانون برای معلمان نیز صدق می‌کند.

در ایالت راینلاند-فالتس نیز دانش‌آموزان اجازه ندارند با حجاب کامل در کلاس‌های درس حاضر شوند. به اعتقاد مسئولان وزارت آموزش در این ایالت، حجاب کامل مانند برقع یا نقاب مانع ارتباط سالم میان دانش‌آموزان می‌شود. این در حالی است که دانشجویان مسلمان در این ایالت هیچ محدودیتی ندارند و می‌توانند با حجاب کامل در کلاس‌های درس حاضر شوند. در ایالت زاکسن هنوز مقررات مربوط به ممنوعیت حجاب کامل نشده است. در حال‌حاضر در مدارس این ایالت، دانش‌آموزان اجازه ندارند که از پوشش صورت استفاده کنند، اما قوانین قرار است بازنگری شود. این در حالی است که در دانشگاه‌های زاکسن هنوز قانونی در این زمینه تصویب نشده است. ایالت اشلسویگ هولشتاین از دیگر ایالت‌هایی است که قوانین ممنوعیت حجاب در مدارس و دانشگاه‌های آن در دست بررسی است.

دانیال گونتر، نخست‌وزیر این ایالت سال گذشته گفته بود که حجاب کامل با سیستم آموزشی آلمان منطبق نیست. در حال‌حاضر، دولت ایالتی طرح ممنوعیت ججاب کامل در مدارس را در دستور کار خود قرار داده است. در دانشگاه‌های این ایالت نیز، دانشجویان اجازه ندارند تا در زمان امتحانات و کار در آزمایشگاه‌ها از برقع و نقاب استفاده کنند. این در حالی است که دانشجویان مسلمان در ایالت زاکسن-آنهالت با هیچ ممنوعیتی روبرو نیستند. هرچند از سال ۲۰۱۸، پیش‌نویس طرح ممنوعیت برقع به مجلس ایالتی زاکسن-آنهالت ارائه شده، اما این طرح هنوز اجرایی نشده است. در ایالت تورینگن نیز هیچ محدودیتی برای دانش‌آموزان و دانشجویان وجود ندارد. آن‌ها می‌توانند براساس عقاید مذهبی خود لباس بپوشند. با این وجود مسئولان دانشگاه‌ها و مدارس می‌توانند در شرایط خاص از دانش‌آموزان و دانشجویان بخواهند که حجاب خود را بردارند.