استاد دانشگاه:

قرآن کریم برآیندی از تمام وجوه زندگی است

شناسه خبر : 89608

1398/12/07

تعداد بازدید : 29

قرآن کریم برآیندی از تمام وجوه زندگی است
آقای موسوی کیانی دانشیار و مدیر گروه دکتری حکمت هنر دانشگاه ادیان و مذاهب قرآن را متن شفاهی نامید و افزود: این متن مقدس برآیندی از تمام وجوه زندگی است.

به گزارش خبرگزاری کوثر از اصفهان، آقای موسوی کیانی در نشست علمی«زیباشناسی و هنر در قرآن» که با همکاری مدیریت حوزه علمیه خواهران اصفهان و دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان در سالن آمفی تئاتر دانشکده کارآفرینی و پژوهش های عالی هنر برگزار شد، در جمع طلاب و دانشجویان با بیان اینکه شکوه و عظمت یک دین و تمدن را می توان در آثار هنری آن مشاهده کرد، به تعریف هنر و هنرمند، آثار هنری و اهمیت و جایگاه زیبایی هنر در قرآن پرداخت.
وی ادامه داد: متون مقدس مثل قرآن کریم از پرتیراژترین و پر توجه ترین کتب در طول تاریخ هستند و بیشترین تاثیر را بر فرهنگ مردم گذاشته اند.
دانشیار و مدیر گروه دکتری حکمت هنر دانشگاه ادیان و مذاهب تصریح کرد: قرآن منظومه فکری خداوند است و خداوند به عنوان مهندس کل و دانای عالَم کاتالوگ انسان را بهتر از هر کسی می داند و بیان کرده است.
موسوی کیانی خاطر نشان کرد: اثر هنری، بخشی از وجود انسان است و خداوند به آن توجه کرده است، اوج تمدن، خلق اثر هنر برایند از عواطف، تخیل و احساس و روح هنرمند است و برترین اثر هنری آن است که هنرمند در زندگی خود بروز دهد و برآیند روح انسان، فکر و سلیقه خود را در اثر هنری به نمایش گذارد.
دانشیار و مدیر گروه دکتری حکمت هنر دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان اینکه هنر در گذشته بیشتر در خدمت دین بوده است، افزود: جامعه ای می تواند خود را دینی بنامد که بتواند تعالیم متن مقدس را وارد زندگی اش کند.

وی جریان حضرت موسی، حضرت یوسف، و غیره بخشی از کنش و رخدادهای زندگی از ابتدای آدم تا انتها دانست و افزود: قرآن برای تک تک انسان ها در تمام زمان ها نسخه منحصر به فرد دارد.
دانشیار و مدیر گروه دکتری حکمت هنر دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان اینکه قرآن را برای استفاده در زندگی باید مطالعه کرد، افزود: آیات کوچکی که در زندگی کاربرد دارد، باید نگارش یافته و بکار گرفته شود.
وی قرآن را دارای چهار سطح عبارات، لطایف، اشارات و حقایق که فراخور هر موقعیت متن مقدس را بیان می کند، دانست و گفت: قرآن یک متن شفاهی در گفتاری از جانب خداوند است و از ابتدا متن مکتوب نبوده است و از تکرار و بسامد تکرار آیات دریافته می شود که این آیات در زندگی انسان ها اهمیت بیشتری دارد. 
موسوی کیانی با بیان اینکه انسان گاهی در حوزه اخلاق و رفتار، نماینده مناسبی از متن مقدس نیست، تصریح کرد: مسلمانان شدیدا نیازمند بازنگری در رفتار، روابط و مناسباتشان هستند زیرا هر انسان مسلمانی می تواند نماینده خوب و یا بدی برای معرفی دین باشد.
وی تاکید کرد: مطالعه کتاب های سفرنامه شارلون، اصفهان تفسیر بهشت، قرآن شناخت کتاب خرم شاهی و آداب المتعلمین تا پایان عمر و عمل به آنها ضروری است.