رئیس امور مشاوره و اخلاق مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور:

روانشناسی ابزاری در خدمت دستیابی به اهداف طلبگی است

شناسه خبر : 89569

1398/12/07

تعداد بازدید : 36

روانشناسی ابزاری در خدمت دستیابی به اهداف طلبگی است
رئیس امور مشاوره و اخلاق مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور روانشناسی را ابزاری برای رسیدن به اهداف و رسالت های طلبگی دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کوثر از هرمزگان، حجت الاسلام و المسلمین علیزاده در همایش طلیعه حضور ویژه طلاب ورودی جدید که در سالن آمفی تئاتر مدرسه علمیه خواهران الزهرا(سلام الله علیها) بندرعباس برگزار شد، با اشاره به اینکه به روان شناسی به عنوان ابزار نگاه می شود، بیان کرد: هدف اول روان شناسی بحث درمان بیماران روانی، هدف دوم ارتقا زندگی عمومی مردم و هدف سوم مسئله افراد خاص و نخبگان است.
وی افزود: در آموخته های روان شناسی اسلام بیشتر بحث در رابطه با توانمند سازی و رشد و ارتقا و به فعلیت رساندن قابلیت های افراد است.
 حجت الاسلام و المسلمین علیزاده به دلایل کم شدن شوق طلبگی در سال های پایانی تحصیل اشاره کرد و گفت: برخی از طلاب اهداف و وظایف طلبگی را بسیار کلی و کمال گرایانه در نظر می گیرند که با گذر زمان و عدم دستیابی به آن اهداف حس موفق نبودن همراه با کم شدن شور و شوق طلبگی در آن ها ایجاد می شود.
وی با اشاره به بحث مثبت گری در روان شناسی اسلامی، افزود: بر اساس منابع دینی و علوم رفتاری اگر هیجان های مثبت مانند شادی، نشاط، آینده نگری، امید در افراد بیشتر شود طبق تحقیقات مختلف چنین افرادی در زندگی شان، فرزند پروری و ... موفق تر خواهند بود.
رئیس امور مشاوره و اخلاق مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور با تاکید بر اینکه روانشناسی مانند علم پزشکی، تجربی است، خاطر نشان شد: در روان شناسی دو رویکرد درمان محور و توانمندی محور وجود دارد که در رویکرد توانمندی محور، فرد با درک و آشنایی توانمندی هایش و بدون توجه به نقاط ضعف خود، زندگی بانشاط تری خواهد داشت.
وی تصریح کرد: تمرکز و سرمایه گذاری بر روی توانمندی های اخلاقی، تحصیلی و ... با گذر زمان باعث از بین رفتن نقاط ضعف در فرد می شود در حالی که تمرکز بر روی از بین بردن ضعف ها، احتمال از بین رفتن آن ها کم خواهد بود و از طرفی با از بین رفتن آن ها احتمال بازگشت پذیری آن ها نیز وجود دارد.
رئیس امور مشاوره و اخلاق مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور با اشاره به کلام مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) مبنی بر ضرورت قوی شدن، گفت: برای رسیدن به یک زندگی پر از نشاط چاره ای جز قوی شدن نیست با توجه به اینکه دشمن برای مبارزه با اسلام همه علوم را به کار گرفته است، توجه به روند معمول به تدریج ما را به حاشیه می کشاند.
وی با بیان اینکه طلبه ها باید از نظر جسمی، روانی، ورزشی، فرهنگی، اجتماعی، معنویت و ... قوی شوند، خاطر نشان کرد: با واقعیت شناسی و ایجاد ذهنیت اینکه مشکلات در دنیا لحظه به لحظه ایجاد می شود و لذت های پایدار در آخرت است فرد با بروز مشکلات در زندگیش، به جای غم، نشاط در او ایجاد خواهد شد چون با بروز هر مشکلی او خود را به هدف نزدیک تر می بیند.
حجت الاسلام و المسلمین علیزاده خاطر نشان کرد: در برخی از کشورها راه حل از بین بردن غم و افسردگی، توصیه بی توجهی به واقعیت ها و سرگرم شدن با خوشی های زودگذر است در حالی که توجه به تعامل مثبت با دیگران، در شرایط سختی منابع حمایتی بیشتری خواهد داشت.
وی خطاب به مشاوران مدارس علمیه به برخی از نکات مشاوره ای اشاره کرد و گفت: در مشاوره با مردم 10 درصد بحث، درمان بیماری ها است و باقی بحث توانمند سازی و قوی شدن مشاور و یادگیری مهارت های زندگی، مهارت ارتباط شاد و ارتباط موثر مشاور است و از سویی توانمندی حل مشکل و ارتباط مثبت طلبه و مشاور با مخاطب بهتر و بیشتر از سخن و ارشاد او تاثیر گذار خواهد بود.
   وی در پایان با بیان اینکه هیجان مثبت نسبت به آینده یکی از هیجان ها مثبت است، خاطر نشان کرد: هیجان مثبت نسبت به آینده باید همراه با امید، خوش بینی و آینده نگری باشد و فرد با دوری از کمال گرایی افراطی و اولویت بندی در کارها و در خواست هایش به اهداف خود نزدیک می شود و این روند به زندگی او معنا خواهد داد.