مدیر کل تهذیب و پرورشی حوزه های علمیه خواهران کشور:

طلبه با زبان فکری جامعه آشنا شود

شناسه خبر : 89568

1398/12/05

تعداد بازدید : 45

طلبه با زبان فکری جامعه آشنا شود
مدیر کل تهذیب و پرورشی حوزه های علمیه خواهران کشور گفت: طلبه باید با آشنایی به زبان فکری جامعه از جمله فضای مجازی با آن ها ارتباط برقرار و در مسیر انذار با شجاعت و بدون ترس حق را به درستی بیان کند.

به گزارش خبرگزاری کوثر از هرمزگان، حجت الاسلام و المسلمین رجبی در همایش طلیعه حضور ویژه طلاب ورودی جدید که در سالن آمفی تئاتر مدرسه علمیه خواهران الزهرا(سلام الله علیها) بندرعباس برگزار شد، به تبیین هویت وجود انسان پرداخت و بیان کرد: انسان در بدو تولد با یک هویت، هستی و چیستی خاص در مسیر ویژه ای حرکت می کند.
وی افزود: هویت شخصی انسان هویت طبیعی و بدنی او است که با مرگش نابود می شود و در صورت عدم فهم فراتر از این، همه تلاش انسان در زندگی حرکت در همین مسیر خواهد بود در حالی که برخی با داشتن هویت اخلاقی، باطنی و انسانی خود را در یک حرکت و تکاپو همراه با تمام عالم هستی به سوی یک مقصد متعالی می بینند.
استاد حوزه با بیان اینکه زیبایی ها، جمال، نور و ذرات هستی بیهوده آفریده نشده است، تاکید کرد: همه ذرات هستی و عالم به سوی خداوند در حرکت هستند و اکتفا کردن انسان به کمتر از این، ضرر و خسران است.
وی خاطر نشان کرد: اگر تلاش و هدف طلبه در مسیر طلبگی رسیدن به جایگاه و مدرک باشد در این مسیر زیان کرده است.
حجت الاسلام و المسلمین رجبی به هویت طلبگی و روحانی اشاره کرد و گفت: هویت صنفی روحانی اختصاص به قشر و افراد خاصی به نام طلبه دارد و این هویت یک هویت فکری و فرهنگی خاص و مبتنی بر نظام ویژه تعلیم و تربیت با رویکرد تعلیمی، تربیتی و فرهنگی با تعریف ویژه و وظایف خاص خود است.
وی بیان کرد: طلبگی یک هویت ممتاز است که با هیچ شغل و صنفی قابل مقایسه نیست بنابرین زمانیکه یک طلبه دارای این هویت شد به خود، عنوان سرباز امام زمان (عج الله تعالی) و سرباز حضرت صدیقه می دهد و تبارنامه و شجره نامه طلبگی او تغییر کرده و پدر و مادر او حضرت فاطمه (سلام الله علیها) و امام علی (علیه السلام) و اجداد و نیاکانش پیامبران بزرگ الهی خواهند شد.
حجت الاسلام و المسلمین رجبی با تاکید بر اینکه طلبگی در هجرت و جهاد خلاصه می شود، تصریح کرد: وقتی امام زمان (عج الله تعالی) می فرماید که«مادر ما اسوه حسنه و الگوی ما است» یعنی یک زن در قله کمالات قرار می گیرد و با در نظر گرفتن افق های آرمانی پله پله به سوی نور نزدیک تر می شود و در این مسیر حرکت بیشتر، نورانیت بالاتری برای او به همراه خواهد داشت.
وی با استناد به آیه 122 سوره مبارکه توبه « وَمَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَلِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ» گفت: با توجه به این آیه، رسالت طلبگی هجرت برای تفقه در دین خواهد بود و این تفقه به منزله یک جهاد برای طلبه است و مفسر طبرسی نیز در تفسیر مجمع البیان در ذیل این آیه، جهاد کبیر را جهاد در دین و پاسخ به شبهات اهل باطل دانسته است که انجام هر کاری در این مسیر سیر و سلوک الهی است.
استاد حوزه، تفقه در دین را فهم عمیق و همه جانبه معارف دین اعم از اصول و فروع دین عنوان کرد و بیان داشت: علما فقه را به دو بخش فقه اکبر و فقه اصغر تقسیم کرده اند که فقه اکبر شناخت خداوند و توحید و معاد، نبوت و سوال های اساسی بشریت است و فقه اصغر نیز شامل احکام و مصطلح می شود.
وی با اشاره به اهمیت دروس حوزوی خاطر نشان کرد: ادبیات عرب بسیار مهم و اولین علم و کلید همه معارف و از ارکان سواد حوزوی و کلید زبان است و کسی که در مسیر پیامبر(صلی الل علیه  آله) و امام زمان(عج الله تعالی) قرار می گیرد لازمه اش فهم کلام خداوند و امام زمان(عج الله تعالی) و فهم سواد دینی است.
حجت الاسلام و المسلمین رجبی افزود: دومین علم و میراث گرانمایه بزرگ معرفت اخلاق و عرفان نیز ادبیات فارسی است که ارتباط و انس طلبه با متون فارسی از جمله مولانا، گلستان سعدی و غیره یک سرمایه فاخری برای ارتباط با مخاطب خود پیدا می کند.
وی همچنین گفت: درس منطق یک مهارت و دومین کلید سواد حوزوی و کلید اندیشه صحیح و تشخیص درست است و اصول نیز سومین کلید سواد حوزوی محسوب می شود که این سه مثلث سواد حوزوی و چهارچوب را برای طلبه مشخص می کند و باقی دانش ها و علوم حوزوی مبتنی بر این سه پایه است.
استاد حوزه با بیان اینکه خداوند متکفل زندگی طلبه است، به طلاب توصیه کرد: با مشخص کردن هدف خود در آغاز طلبگی و فهم مسیر و فراز و نشیب ها و مشکلات و انتخاب هم مباحثه ای و دوست همراه در مسیر طلبگی گام بردارید و این مسیر را از روی آگاهی و شناخت نه احساسات انتخاب و با اصلاح گری مردم آن ها را احیا کنید.
حجت الاسلام و المسلمین رجبی در پایان چند کتاب از جمله کتاب ابدیت و تعهد در اسلام از محمد رضا حکیمی، کتاب خط انتقال معارف از علی صفایی حائری، کتاب نامه های قلوب از علی صفایی حائری را برای مطالعه معرفی کرد.