مدیر مدرسه علمیه خواهران فاطمه الزهرا(س) خمینی شهر:

حوزه انقلابی بصیر و عارف به زمانه است

شناسه خبر : 88880

1398/11/23

تعداد بازدید : 89

حوزه انقلابی بصیر و عارف به زمانه است
مدیر مدرسه علمیه خواهران فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) خمینی شهر تصریح کرد: حوزه انقلابی بصیر و عارف به زمانه است و در خصوص هر جریانی اهل ایده و نظر بوده و به وقت مناسب آن را اعلام می کند.

خانم رفیعی در گفتگو با خبرگزاری کوثر با بیان اینکه حوزه انقلابی درست بر خلاف حوزه سکولار و در مسیر تقابل با سکولاریسم در حوزه علمیه عمل می‌کند، گفت: حوزه ای که اساتید و طلابش انقلابی است را حوزه انقلابی نمی گویند بلکه حوزه ای انقلابی است که شاکله انقلابی داشته باشد و برنامه‌های آن در جهت حفظ آرمان های انقلابی و تحقق تمدن اسلامی شکل بگیرد.

وی در ادامه افزود: اگر رویکرد یک مدرسه علمیه انقلابی‌گری باشد اساتید و طلاب آن نیز انقلابی خواهند بود و شاهد ریزش تفکر انقلابی در چنین حوزه علمیه‌ای نیستیم.

حوزه انقلابی محصور در فقه نیست

رفیعی پیرامون شاخصه‌های حوزه انقلابی خاطرنشان کرد: حوزه انقلابی حوزه ای است که خود را محصور در فقه نداند و بتواند در تمامی عرصه ها صاحب نظر بوده و تولید محتوا داشته باشد، همچنین در کنار تعلیم عقاید و فقه و اصول و دروس متداول حوزه علمیه ایجاد بصیرت دینی، فرهنگی و اجتماعی داشته باشد و بتواند برای تمامی قشر و سنین جامعه برنامه تربیت دینی ارائه کند.

مدیر مدرسه علمیه خواهران فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) خمینی شهر بیان کرد: حوزه ای که تمام دغدغه اش یاری امام انقلاب در رساندن پرچم انقلاب به دست صاحب الزمان(عج الله تعالی) باشد و در این راستا نیروهای جریان ساز و تحلیلگر تربیت کند حوزه انقلابی است.

وی تصریح کرد:  حوزه ای انقلابی است که بصیر و عارف به زمانه باشد و در خصوص هر جریانی اهل ایده و نظر بوده و به وقت مناسب آن را اعلام کند.

وی اهل سازش و مصلحت سنجی نبودن را از ویژگی‌های حوزه علمیه انقلابی برشمرد و اظهار کرد: اگر بخواهیم نسبت به ایده‌آل و آنچه که رهبر معظم انقلاب از حوزه‌های علمیه مطالبه کردند، وضعیت را ارزیابی کنیم می‌بینیم ما با حوزه انقلابی ایده‌آل فاصله بسیاری داریم و راه نرفته زیاد داریم و می‌طلبد که مسؤولان حوزه، مراجع تقلید، شورای عالی حوزه علمیه، جامعه مدرسین و مراکز مدیریت هماهنگ و متحد با همدیگر عزم‌شان را در خصوص تحقق این مهم جزم کنند.

رفیعی با تأکید بر ضرورت استفاده از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی) در مسیر تحقق حوزه انقلابی، خاطرنشان کرد: حوزه‌های علمیه باید در مسیر انقلابی‌گری و تحقق حوزه انقلابی به‌سرعت حرکت کنند تا بتوانند این فاصله طولانی را طی کرده و به حوزه انقلابی ایده‌آل برسند، البته تا حدی کارهایی صورت گرفته اما باز هم نیاز به فعالیت‌های بیشتر احساس می‌شود.

باید مراقب فضای معنوی حوزه علمیه باشیم

مدیر مدرسه علمیه خواهران فاطمه الزهرا(س) خمینی شهر با انتقاد از نمره محوری در حوزه‌های علمیه، تصریح کرد: باید مراقبت کنیم معنویت در حوزه علمیه کم نشود و فضای معنوی و روحانی حوزه علمیه محفوظ بماند، حوزه کنونی شاید جو معنوی خوبی داشته باشد و افراد را از انواع فساد در جامعه باز دارد اما مسیر طولانی در تربیت نیرو دارد که با ساز و کار کنونی حوزه خیلی نمی تواند موفق باشد.

وی با بیان اینکه مباحث درسی حوزه فرهنگی در حوزه علمیه نباید مرزبندی شوند، اظهار کرد: حوزه در مسیر انقلابی شدن است اما راه طولانی در پیش دارد و در اول مسیر قرار گرفته است که در این راه باید از جوانان نخبه برای برنامه ریزی کمک بگیرد تا شاهد تحقق این مسأله مهم در حوزه‌های علمیه کشور باشیم.