مدیر مؤسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) اصفهان:

حوزه انقلابی در راستای تقویت نظام گام بر می دارد/دلایل بازماندن از مسیر انقلابی گری

شناسه خبر : 88801

1398/11/21

تعداد بازدید : 102

حوزه انقلابی در راستای تقویت نظام گام بر می دارد/دلایل بازماندن از مسیر انقلابی گری
مدیر مؤسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) اصفهان اظهار داشت: حوزه انقلابی حامی انقلاب اسلامی و مطیع فرامین رهبر انقلاب(مد ظله العالی) است و در اهداف کلان خود در راستای تقویت نظام و اوامر رهبر و شکوفایی استعداد جوانان گام برمی‌دارد.

منیژه کاشانی در گفتگو با خبرگزاری کوثر با بیان اینکه حوزه انقلابی را می توان معتقد به اسلام سیاسی و نظام سیاسی مبتنی بر ولایت فقیه جامع الشرایط دانست، گفت: حوزه انقلابی را باید توأم با اندیشه های فقهی و کلامی امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(مد ظله العالی) دانست که پس از صدر اسلام، برای نخستین‌بار توانست الگویی مبتنی بر اسلام ناب و برگرفته از قرآن و احادیث را در جامعه تحقق بخشد.
مدیر مؤسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) اصفهان با تأکید بر ظرفیت‌های بالای حوزه‌های علمیه تصریح کرد: حوزه انقلابی با دارا بودن ظرفیت اثرگذاری چون مرجعیت، کثرت طلاب و مبلغان و نقش شبکه ای آنها در کشورهای مختلف، مساجد، حسینیه ها و هیأت های مذهبی، این امکان را دارد که فرهنگ انقلاب اسلامی را به‌عنوان الگوی جایگزین فرهنگ لیبرالیستی و نیز فرهنگ اسلام غیرانقلابی در جوامع مسلمان طرح کند و آن را نهادینه سازد.
وی با اشاره به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی) در خصوص حوزه علمیه انقلابی اظهار کرد: حضرت آیت الله خامنه ای(مد ظله العالی) می‌فرمایند که «اینکه بنده می گویم حوزه‌ انقلابی، معنایش این نیست که حالا حتماً در مثلاً فلان‌ جا شعار بدهد، بنده با فلسفه‌ خواندن، نه فقط مخالف نیستم بلکه کاملاً تأیید می کنم اما آنچه زندگی را اداره می کند، عملاً فقه ما است» که این سخنان ایشان ضرورت توجه به بسط و گسترش فقه سیاسی اجتماعی را به ما گوشزد می‌کند.
وی پیرامون موانعی که در مسیر تحقق حوزه علمیه انقلابی وجود دارد، گفت: بر اساس آیات قرآن، هدف اساسى از نزول قرآن، ایجاد یک دگرگونى اجتماعى در جهان انسانیت، از طریق راهنمایى و برنامه ریزى است، که قرآن از آن به راهکار بیرون کردن از ظلمات و پیش بردن به سوى نور و دیگران از آن به انقلاب تعبیر کرده اند.
شرایط انقلاب اسلامی با عصر ظهور اسلام تشابه دارد
کاشانی با بیان اینکه صاحب نظران برای پیوستن به حرکت عظیم حوزه انقلابی موانع مختلفی را مطرح کرده‌اند، تصریح کرد: انقلاب هایی که از نظر ماهیتی به یکدیگر نزدیک هستند، موانع پیوستن به آنها نیز، تقریبا شبیه به یکدیگر است.

وی ادامه داد:‌ از آنجاییکه انقلاب اسلامی ایران از نظر ماهیت، اسلامی است و به مبانی و آرمان های اسلام دعوت کرده است، پس موانع ایمان نیاوردن مردم در عصر نزول را می توان برای انقلاب اسلامی ایران نیز وارد دانست، چرا که انقلاب ایران قبل از این که ایرانی باشد، اسلامی است.
مدیر مؤسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) اصفهان با بیان اینکه از دیدگاه قرآن کریم، در مسیر انقلابی بودن، موانع فردی و اجتماعی فراوانی وجود دارد، افزود:  اشخاص گاهی به خاطر پیروی از هوا و هوس، جاه طلبی، نژادپرستی، خودباختگی و گاهی بر اثر تبلیغات سوء، تطمیع و تهدید و تقلید کورکورانه، از پیوستن به جریان انقلاب و انقلابی بودن باز می مانند، از بین این موانع پیروی از هوا و هوس و تقلید کورکورانه، بیشترین تاثیر را بر روی بازماندن مردم از انقلابی بودن دارد.
وی ادامه داد: بنابر فرمایشات رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی) نداشتن عزت ملی، نداشتن اعتماد به‌ نفس ملی، نداشتن استقلال سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، نداشتن آزادی، آزادی اندیشه، آزادی بیان، آزادی عمل، عدم استقرار عدالت، تبعیض و فاصله‌های طبقاتی، عدم پیشرفت مادی و تمدنی به وسیله علم و فناوری، از جمله دلایل باز ماندن از مسیر انقلابی‌گری است.
کاشانی با بیان اینکه در دیدگاه رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی) عدم رشد اخلاق‌ معاشرتی و معاشرت های اخلاقی از دیگر دلایل بازماندن از مسیر انقلابی‌گری است، تصریح کرد: عدم آماده‌سازی فضا برای رشد معنویت و رهایی از بردگی شهوت و غضب در انسانهای مستعد از دیگر موارد مهمی است که در عرصه ورود افراد به جریان انقلابی مؤثر است و این موارد جزء آرمان های انقلابی گری است که اگر انجام  نشود مانع انقلاب گری می شود.
مدیر مؤسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) اصفهان در ادامه اظهار داشت: حوزه انقلابی حوزه‌ای است که تمامی افراد آن اعم از برنامه‌ریزان و مدیران و نیز طلابی که در آن تحصیل می‌کنند، حامی انقلاب اسلامی و مطیع فرامین رهبر انقلاب(مد ظله العالی) باشند و در اهداف کلان خود، در راستای تقویت نظام و اوامر رهبر و شکوفایی استعداد جوانان گام برمی‌دارند.
وی افزود: با توجه به مبانی حوزه انقلابی که به وفور در سخنان رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی) مطرح شده است با حوزه انقلابی مد نظر ایشان فاصله بسیاری داریم و باید تلاش های مضاعفی در این خصوص داشته باشیم.