پزشک محجبه و مربی ورزش مسلمان از چالش‌های پیش‌روی خود در غرب می‌گوید

شناسه خبر : 88058

1398/11/05

تعداد بازدید : 67

پزشک محجبه و مربی ورزش مسلمان از چالش‌های پیش‌روی خود در غرب می‌گوید
یک پزشک محجبه و چادری در انگلیس که مربی ورزشی برای زنان می باشد، از مشکلاتی که زنان مسلمان برای شرکت در ورزش ها با آن ها روبرو هستند سخن می گوید.

به گزارش خبرگزاری کوثر، درحالی که بسیاری از مردم غرب تصور می کنند که حجاب وسیله «سرکوب» زنان می باشد، زنان مسلمان  با طرز زندگی و موفقیت در مشاغل مختلف، این کلیشه را رد کرده و روایت متفاوتی را قرائت می کنند.

 برای مثال عایشه محمد یک زن محجبه  در بریتانیا که چادر می پوشد، یک پزشک و مربی باشگاه ورزشی است  و بر این باور است که حجاب هرگز مانعی بر سر راه پیشرفت او در جامعه نبوده است. وی که می دید زنان مسلمان کمتر در دنیای تناسب اندام وارد می شود تصمیم گرفت به این حوزه آموزشی قدم بگذارد.

عایشه در این باره به خبرنگاران گفت: من فکر می کنم که یک دیدگاه کلی درباره مربیان ورزشی وجود دارد که غلط است و من ظاهری مشابه آنچه آن ها معمولاارائه می دهند ندارم.

وی گفت: آیا طرز لباس من باعث می شود دیگران تصور کنند که من دانش کافی درباره این رشته ورزشی ندارم؟

عایشه محمد خاطرنشان کرد: من دوست دارم که بتوانم تغییری در اعتماد به نفس زنان و توانایی های آنان در زمینه های ورزشی ایجاد کنم. من به عنوان پزشک، بیماری را با داروها و گزینه های جراحی درمان می کنم. به عنوان مربی  سعی می کنم به افراد در بهبود سلامتی شان کمک کنم تا به آنها در مدیریت شرایط موجود یاری رسانده و خطر بروز هرگونه مشکلات سلامتی در آینده را کاهش دهند.

این پزشک مسلمان از دانش خود در زمینه پزشکی برای ایجاد سلامتی و تناسب اندام در زنان استفاده کرده و الگویی برای بسیاری از زنان  مسلمان محسوب می شود.

وی درباره خواسته زنان برای ایجاد سالن های ورزشی غیرمختلط گفت: فقط زنان مسلمان نیستند که خواستار مکان های خصوصی برای آموزش هستند و من در این سال ها با زنان زیاد غیرمسلمانی روبرو شده ام که  دوست ندارند جلوی مردان ورزش کنند.

گفتنی است طبق آمار ورزش انگلیس، تنها ۱۸ درصد از زنان مسلمان در مقایسه با ۳۰ درصد از کل جمعیت زنان در ورزش شرکت می کنند. در مقابل آمار و ارقام مربوط به مردان مسلمان که در ورزش شرکت می کنند، به طور کلی برای مردان انگلیس پایین نیست.