برگزاری کرسی آزاد اندیشی تفکیک جنسیتی آری یا نه، در مدرسه علمیه الزهرا(س) ساری

شناسه خبر : 87657

1398/10/24

تعداد بازدید : 24

برگزاری کرسی آزاد اندیشی تفکیک جنسیتی آری یا نه، در مدرسه علمیه الزهرا(س) ساری
کرسی آزاد اندیشی با موضوع "تفکیک جنسیتی آری یا نه، در مدرسه علمیه الزهرا(سلام الله علیها) ساری برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از مازندران، زهرا شرف الدین استاد دانشگاه در جمع طلاب مدرسه علمیه الزهرا(سلام الله علیها) ساری و دانشجویان دانشگاه‌ فرهنگیان ساری بیان کرد: دستورات‌دینی یک برشی از زندگی انسان نیست، بلکه همه قوانین در یک ساختار و چارچوب منسجم از مبدا به مقصد و از دنیا به آخرت مطرح می شود.
وی افزود: در خصوص تفکیک جنسیتی بین زن و مرد، دو دیدگاه وجود دارد که بنا بر نظر اول در رابطه با رشد تکاملی زن و مرد، یکی علم و دیگری ایمان بوده و هیچ فرقی با هم ندارند و زن و مرد در درک مسائل علمی و فضایل اخلاقی قابلیت یکسانی دارند و با دو بال علم و ایمان به سمت رشد و تکامل حرکت می کنند و دیدگاه بعدی این است که زن و مرد از جهت طبیعی و خلقت با هم تفاوت های اساسی دارند.
خانواده محل رشد و رسیدن انسان به سوی قله تکامل است
کارشناس امور خانواده در ادامه گفت: یک زن برای این که به مقام قرب الی‌الله و خلیفه‌الهی رسیده و متخلق به اخلاق‌الهی شود، باید در محیط خانواده به این جایگاه رشد و تکامل برسد، زیرا محل رشد و رسیدن انسان به قله تکامل، خانواده است.
وی تصریح کرد: در نظام اسلامی، خانواده جایگاه بسیار مهمی دارد که محور آن زن است؛ لذا باید شخصیت زن در خانواده حفظ شود و تمام کارهای روزانه مانند تحصیل درس‌ در حوزه و دانشگاه، تدریس و غیره، ابزارهایی هستند که به زن کمک می کند تا در بستر خانواده رشد کند.
شرف الدین اعلام کرد: دو نوع شخصیت شامل جنسیتی (ظاهر فرد) و شخصیت انسانی برای زن می توان تصور کرد که خداوند می‌خواهد وقتی زن در کنار یک مرد قرار می‌گیرد، برای حفظ سلامت روحی و روانی زن، به شخصیت جنسی و حیوانی  او نگاه نشود؛ بلکه به شخصیت انسانی زن توجه شود.
وی بیان کرد: از نظر اسلام ارتباط زن و مرد در اجتماع نباید غیر‌انسانی باشد و تمام دستورات در این راستا برای این است که این رابطه انسانی ایجاد شده و زن با حفظ حریم و شئونات اسلامی خود در اجتماع فعالیت کند.
استاد دانشگاه با اشاره به بیانات رهبرمعظم انقلاب اظهار کرد: نگاه جنسیتی به معنای تفکیک نگاه انسانی از نگاه غیر انسانی، ابزاری و کالایی است و این نوع نگرش باید به صورت یک فرهنگ به دختران و پسران آموزش داده شود .
وی با بیان این که چرا حجاب برای زن واجب شده، خاطر نشان کرد: اسلام می‌خواهد بانوان با حفظ حریم و شئونات اسلامی در جامعه در کنار مردان به فعالیت بپردازند، زیرا پیش فرض اصل وجود حجاب این است که خانم و آقا می خواهند در اجتماع با هم فعالیت و ارتباط داشته باشند.