آیت الله دیرباز:

قیام 19 دی مبدا تحولات برای پیروزی انقلاب بود/بانوان طلبه پشتیبان نظام هستند

شناسه خبر : 87451

1398/10/19

تعداد بازدید : 50

قیام 19 دی مبدا تحولات برای پیروزی انقلاب بود/بانوان طلبه پشتیبان نظام هستند
عضو خبرگان رهبری قیام 19 دی را منشا تحولاتی دانست که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد و افزود: قیام 19 دی نشانه پیشگامی طلاب، فضلا و مردم شریف قم است.

آیت الله دیرباز در گفتگو با خبرگزاری کوثر بیان کرد: در سال 1356 با ارتحال فرزند برومند حضرت امام خمینی(ره) و توهین یکی از روزنامه ها به حضرت امام که به عنوان مرجع بزرگ شیعیان ایشان مورد اهانت قرار داده بودند، در قم ابتدا روحانیون و طلاب و سپس عموم مردم اعتراض آرامی داشتند.

وی ادامه داد: زمانیکه رژیم سفاک پهلوی با اعتراضات آرام مردم قم مواجه شد به شدت با آن مقابله کرد که در نهایت منجر به حادثه 19 دی در قم شد و تعدادی از جوانان برومند و طلاب و فضلا به شهادت رسیدند.

رئیس دانشگاه قم، قیام 19 دی را منشا تحولاتی دانست که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد و افزود: قیام 19 دی نشانه پیشگامی طلاب، فضلا و مردم شریف قم است که علاوه بر آینده نگری، غیرت دینی بالایی نیز دارند و نسبت به ساحت مرجعیت عکس العمل نشان داده و آن را نمادی برای مبارزه با طاغوت قرار دادند.

وی بیان کرد: در چهلم شهدای قیام مردم قم، مردم تبریز قیام کردند و بعد در چهلم مردم تبریز نیز مردم یزد قیام کردند و این قیام سلسله وار ادامه یافت.

آیت الله دیرباز با اشاره به اینکه چهلم شهدای قیام ها الهام گرفته از اربعین سالار شهیدان بود که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد، افزود: در 17 شهریور سال 57 حرکت عظیم مردم تهران در میدان ژاله سابق و میدان شهدای فعلی منجر به سقوط رژیم شاهنشاهی شد.

وی بیان کرد: علاوه بر پیشگامی مردم قم در پیروزی انقلاب اسلامی، طلاب و روحانیون نیز در این راه پیشگام بودند.

طلاب پیشگامان مبارزه با طاغوت هستند

عضو خبرگان رهبری، طلاب را یکی از پیشگام ترین افرادی دانست که برای مبارزه با طاغوت سینه خود را سپر کردند و افزود: این پیشگامی مردم قم و طلاب در دوران دفاع مقدس نیز به خوبی مشاهده شد.

وی ادامه داد: همچنین زمانیکه افرادی در مرزهای مختلف کشور با عنوان خود مختاری ولی در واقع برای جدایی طلبی فعالیت می کردند، مردم قم برای دفاع از تمامیت کشور و جمهوری اسلامی جوانان خود را به نبرد با ظلم فرستادند.

آیت الله دیرباز بیان کرد: در جنگ عراق علیه ایران، مردم قم فرزندان خود را برای دفاع از خاک کشور به جبهه فرستادند که نمونه این فرزندان غیور قمی شهید زین الدین است که الگوی جوانان این شهر می باشد.

وی گفت: قمی ها در دوران سازندگی و حمایت از مردم آسیب دیده خرمشهر فعالیت های بسیاری داشتند و همچنین گام به گام در مسیر انقلاب خدمت رسانی می کردند.

شهر قم مورد شبیخون فرهنگی دشمن قرار گرفته است

استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: در سالهای اخیر با توجه شبیخون فرهنگی در کشور یکی از شهرهایی که مورد هجوم دشمن قرار گرفت، شهر قم بود که افرادی با وضعیت بسیار نامناسب در این شهر اجیر می کردند که در خیابان رفت و آمد کنند و متاسفانه در برخی موارد نیز به هدف خود دست یافتند.

وی با اشاره به اینکه اخیر مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) از وضعیت فرهنگی قم ابراز نگرانی کرده اند، افزود: مردم شریف قم با توجه به غیرت دینی خود باید مدافع سلامت اجتماعی این شهر باشند و مانع آلوده شدن فرزندانشان به گناه شوند.

آیت الله دیرباز با بیان اینکه مردم قم در مراسم تشییع شهید سپهبد سلیمانی سنگ تمام گذاشتند، تصریح کرد: امیدواریم این شهدا الگویی برای مردم باشند که فعالیت هایی مناسب با وضعیت فرهنگی و غیرت دینی مردم شریف قم داشته باشند.

وی با بیان اینکه در قیام 19 دی و قیام های بعدی حضور بانوان به ویژه بانوان حوزوی و فاضل در کنار آقایان بسیار پررنگ بود، افزود: در اسلام اینگونه نیست که اجتماع خانم ها نتوانند در صحنه حضور یابند.

رئیس دانشگاه قم بیان کرد: در قیام 19 دی و دوران دفاع مقدس، بانوان قمی به ویژه طلاب خواهر پشتیبان نظام بوده اند و توانستند نقش موثری را ایفا کنند.

بانوان حوزوی در اصلاح جامعه نقش موثری دارند

وی طلاب و فضلای قمی را قشر پیشران جامعه دانست و افزود: بانوان در اصلاح جامعه نقش موثری دارند که نقش بانوان حوزوی از سایر بانوان بیشتر است.

آیت الله دیرباز بیان کرد: بانوان حوزوی با متانت خود نشان می دهند که پوشش اسلامی تا چه حد در جامعه تاثیرگذار است.

وی گفت: بانوان طلبه که در حوزه های علمیه تحصیل می کنند باید به رسالت های خود بیش از گذشته توجه داشته باشند.