آیت الله دیرباز:

قیام 19 دی مبدا تحولات برای پیروزی انقلاب بود/بانوان طلبه پشتیبان نظام هستند

شناسه خبر : 87451

1398/10/19

تعداد بازدید : 123

قیام 19 دی مبدا تحولات برای پیروزی انقلاب بود/بانوان طلبه پشتیبان نظام هستند
عضو خبرگان رهبری قیام 19 دی را منشا تحولاتی دانست که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد و افزود: قیام 19 دی نشانه پیشگامی طلاب، فضلا و مردم شریف قم است.

آیت الله دیرباز در گفتگو با خبرگزاری کوثر بیان کرد: در سال 1356 با ارتحال فرزند برومند حضرت امام خمینی(ره) و توهین یکی از روزنامه ها به حضرت امام که به عنوان مرجع بزرگ شیعیان ایشان مورد اهانت قرار داده بودند، در قم ابتدا روحانیون و طلاب و سپس عموم مردم اعتراض آرامی داشتند.

وی ادامه داد: زمانیکه رژیم سفاک پهلوی با اعتراضات آرام مردم قم مواجه شد به شدت با آن مقابله کرد که در نهایت منجر به حادثه 19 دی در قم شد و تعدادی از جوانان برومند و طلاب و فضلا به شهادت رسیدند.

رئیس دانشگاه قم، قیام 19 دی را منشا تحولاتی دانست که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد و افزود: قیام 19 دی نشانه پیشگامی طلاب، فضلا و مردم شریف قم است که علاوه بر آینده نگری، غیرت دینی بالایی نیز دارند و نسبت به ساحت مرجعیت عکس العمل نشان داده و آن را نمادی برای مبارزه با طاغوت قرار دادند.

وی بیان کرد: در چهلم شهدای قیام مردم قم، مردم تبریز قیام کردند و بعد در چهلم مردم تبریز نیز مردم یزد قیام کردند و این قیام سلسله وار ادامه یافت.

آیت الله دیرباز با اشاره به اینکه چهلم شهدای قیام ها الهام گرفته از اربعین سالار شهیدان بود که منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد، افزود: در 17 شهریور سال 57 حرکت عظیم مردم تهران در میدان ژاله سابق و میدان شهدای فعلی منجر به سقوط رژیم شاهنشاهی شد.

وی بیان کرد: علاوه بر پیشگامی مردم قم در پیروزی انقلاب اسلامی، طلاب و روحانیون نیز در این راه پیشگام بودند.

طلاب پیشگامان مبارزه با طاغوت هستند

عضو خبرگان رهبری، طلاب را یکی از پیشگام ترین افر