انتقاد وکیل آلمانی از ممنوعیت حجاب در مدارس

شناسه خبر : 86708

1398/10/09

تعداد بازدید : 257

انتقاد وکیل آلمانی از ممنوعیت حجاب در مدارس
ولفگانگ هکر، از وکلای آلمان با انتقاد از ارائه طرح ممنوعیت حجاب به مدارس این کشور اظهار کرد: سیاست‌های دولتمردان آلمان برای ممنوعیت پوشیدن روسری در مدارس باعث می‌شود که دانش‌آموزان مسلمان مورد تبعیض واقع شوند.

به گزارش خبرگزاری کوثر و به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در آلمان، وی در یادداشتی در روزنامه «زوددویچه» نوشت: حجاب باعث ایجاد تبعیض در میان دانش‌آموزان نمی‌شود، بلکه سیاست‌های دولتمردان آلمان برای ممنوعیت پوشیدن روسری در مدارس باعث می‌شود که دانش‌آموزان مسلمان مورد تبعیض واقع شوند.

هکر تأکید کرد: بیشتر مسلمانان و انجمن‌های اسلامی اعلام کرده‌اند که از نگاه اسلام، پوشیدن روسری برای دختران کوچک، واجب نیست. هر چند بعید نیست که از نگاه برخی والدین و یا دانش‌آموزان، این امر ضروری باشد. با این وجود، قانون اساسی آلمان، پوشیدن روسری برای دانش‌آموزان در مدارس را ممنوع نکرده است.

این حقوقدان افزود: دولت‌های ایالتی نمی‌توانند طرح ممنوعیت پوشیدن روسری در تمام مدارس را اجرا کنند، چرا که این کار موجب نقض اصل آزادی مذهبی می‌شود که در قانون اساسی آلمان به آن اشاره شده است. علاوه بر این، براساس قانون اساسی آلمان، والدین می‌توانند درباره درک و شناخت ادیان و مذاهب به کودکانشان کمک کنند. در واقع همان‌طور که مسیحیان حق دارند درباره درک مذهبی با کودکان گفت‌وگو کنند، مسلمانان نیز از این حق برخوردارند.

به گفته هکر حتی در حال‌ حاضر که ممنوعیت پوشیدن روسری در تمام مدارس وجود ندارد نیز معلمان و کارکنان مدارس عمومی باید دقت کنند که دانش‌آموزان مسلمان و والدین آنها مورد تبعیض قرار نگیرند.

وی گفت: کادر آموزشی در مدارس دولتی باید به اعتقادات و حقوق والدین مسلمان احترام بگذارد. این در حالی است که مطابق قانون اساسی آلمان، ممنوعیت پوشیدن روسری نه ‌تنها به حق آزادی مذهبی افراد صدمه می‌زند، بلکه احترام و حقوق والدین دانش‌آموزان را نیز از بین می‌برد.

به گفته هکر، برای رسیدگی به شرایط دانش‌آموزان مسلمان باید انگیزه‌های سیاسی و سناریو نخ‌نمای زورگویی والدین مسلمان در برابر دختران خود را کنار گذاشت.

وی افزود: مسئولان به جای ممنوعیت عمومی پوشیدن روسری در مدارس، باید ضمن احترام به باورها و اعتقادات مسلمانان، جلساتی برای گفت‌وگوی آزاد با والدین و اعضای سازمان‌های اسلامی برگزار کنند. حتی اگر در مواردی احساس می‌شود که کودکی را مجبور به پوشیدن روسری کرده‌اند، می‌توان با گفت‌وگو مشکل را حل کرد.