روایت پزشک مالزیایی از نوآوری حجابی در انگلیس

شناسه خبر : 86707

1398/10/09

تعداد بازدید : 253

روایت پزشک مالزیایی از نوآوری حجابی در انگلیس
پزشک محجبه مالزیایی که نوآوری او در طراحی روسری‌های یک‌بار مصرف برای اتاق عمل خبرساز شده بود از چگونگی یافتن این ایده می‌گوید.

به گزارش خبرگزاری کوثر، «فرح شهیره روسلان»، جراح مالزیایی‌تبار ساکن انگلیس، به خاطر طراحی روسری‌های یک‌بار مصرف برای کارکنان اتاق عمل خبرساز شد.

وی که در سال ۲۰۱۶ میلادی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه «ناتینگهام» به انگلیس رفت، درباره انعکاس نوآوری خود گفت: به‌عنوان یک دانشجوی پزشکی و به خاطر قوانین سخت‌گیرانه مربوط به کنترل عفونت، اتاق عمل محیط دلهره‌آوری است و من با وجود روسری استرس زیادی در این محیط داشتم. حتی یک بار به خاطر داشتن روسری مانع ورود من به اتاق عمل شدند و از من خواستند سرپوش‌های رایج در اتاق‌های عمل را بپوشم.

وی افزود:‌ من آنها را ملامت نمی‌کردم زیرا آنها به قوانین عمل می‌کردند. آنها آنقدر مهربان بودند که به من کمک کردند این سرپوش‌ها را با قیچی به اندازه‌ای که سرم را بپوشد برش بزنم و تنظیم کنم. اما وقتی به اتاق عمل برگشتم نصف مدت جراحی گذشته بود و من تمرکز کافی برای بقیه جراحی نداشتم.

فرح پس از این اتفاق برای یافتن راه حل، تحقیقات زیادی کرد و دریافت همکاران زیادی همین مشکل را در اتاق عمل دارند. او با «اما ویلی»، متخصص میکروب‌شناسی که به طراحی لباس و کنترل عفونت علاقمند بود مشورت کرد و با نمایندگان انجمن پزشکی مسلمانان بریتانیا نیز صحبت کرد تا با همفکری هم راه حلی بیابند.

وی همچنین با دوستان همکار خود در مالزی صحبت کرد. آنها گفتند که در مالزی از روسری‌های قابل شستشو و یک‌بار مصرف استفاده می‌کنند و عکس‌هایی را برای او فرستادند.

او سپس از گروهی از همکاران مسلمان خود در مورد پیشنهاد آنها برای روسری مناسب اتاق عمل سوال کرد. آنها سرپوش‌‌هایی شبیه به محصولات یک‌بار مصرف تولیدی شرکت انگلیسی «مدلاین» را پیشنهاد کردند که پوشیدن آن راحت است. فرح با کمک این شرکت، روسری‌هایی مناسب با استفاده در اتاق عمل طراحی کرد که به تایید مقامات بیمارستان رسید.

وی پس از ابداع روسری‌های یک‌بار مصرف به‌عنوان یک فرد نمونه که توجه زیادی به بهداشت اتاق عمل دارد و دارای ویژگی‌های بارز رهبری است در جامعه انگلیس معروف شده است.