سهیلا زکزاکی:

حکومت نیجریه راه قانونی آزادی شیخ زکزاکی را بسته است

شناسه خبر : 84994

1398/09/17

تعداد بازدید : 1217

حکومت نیجریه راه قانونی آزادی شیخ زکزاکی را بسته است
سهیلا زکزاکی، ‌دختر شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه با ابراز نگرانی درباره وضعیت سلامتی پدر و مادرش که از زمان حمله مرگبار ارتش به شیعیان در شهر زاریا به بهانه‌های واهی در زندان هستند، گفت: حکومت نیجریه راه اقدامات قانونی برای آزادی ایشان را بسته نگه داشته است.

به گزارش خبرگزاری کوثر، سهیلا زکزاکی، دختر شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی شیعیان نیجریه امروز،‌ یکشنبه،‌ ۱۷ آذرماه در سخنانی در کنفرانس خبری «چهارمین سال جنایات زاریا و مطالبه آزادی شیخ زکزاکی» که در کانون همبستگی فرزندان شاهد در تهران برگزار شد، ‌گفت: چهار سال قبل، در دسامبر۲۰۱۵، ارتش نیجریه به حسینیه بقیة‌ الله و سپس محل اقامت شیخ زکزاکی در شهر زاریا حمله کرد. آنها به نحو کاملاً غیرانسانی، بیش از هزار انسان بیگناه را که در میان آنها ۲۹۷ زن، ۲۳ خانم باردار، ۵۴۸ مرد و ۱۹۳ کودک بود، قتل عام کردند. همه اعضای ۳۹ خانواده کشته شدند.

وی افزود: آنها همچنین اعمال بسیار شنیع دیگری را انجام دادند، از جمله تعدادی را زنده زنده سوزاندند، نوزادان را کشتند و جسد کشته‌ها را در گورهای دسته جمعی دفن کردند. همه ساختمان‌ها را نابود کردند در حالیکه در دارالرحمه، چندین شهید دفن شده بودند؛ علاوه بر این کار، برخی را نیز نبش قبر کردند.

سهیلا زکزاکی بیان کرد: همه این وحشی‌گری‌ها، آن چنان که ارتش ادعا کرد، در واکنش به ادعای تلاش برای قتل فرمانده ارتش بود،‌ هرچند که اکنون از همیشه روشن‌تر است که این صرفاً بهانه‌ای برای اجرای یک اقدام طراحی شده و مدیریت شده برای کشتن شیخ زکزاکی و بسیاری از پیروان وی بوده است تا شاید این اقدام منجر به پایان نهضت اسلامی نیجریه شود.

دختر شیخ زکزاکی تصریح کرد: پس از آن حادثه، شیخ زکزاکی، همسرش مالاما زینت و بسیاری از دیگر افراد، به صورت ظالمانه دستگیر شدند و از آن زمان، حکومت راه اقدامات قانونی برای آزادی ایشان را بسته نگه داشته و در جریانات اعتراضات و اجتماعات مسالمت‌آمیز مختلفی که از سوی دوستداران نهضت اسلامی نیجریه برگزار شده است، اقدام به کشتن تعداد زیادی از مردم کرده و حتی گاهی گروه‌هایی را برای سلاخی مردم، به مزدوری گرفته است.

وی گفت: در دسامبر ۲۰۱۶، یک دادگاه عالی در نیجریه، دستگیری شیخ زکزکی و همسرش را غیرقانونی اعلام و دستور آزادی فوری وغیرمشروط وی را صادر کرد که حکومت به نحو بی شرمانه‌ای از انجام آن سر باز زده است. حدود دو سال پس از آن، حکومت محلی کادونا آنها را به ارتکاب جرایم دروغینی متهم کرد که این صرفاً یک تاکتیک برای کشتن تدریجی آنها است.

سهیلا زکزاکی افزود: وضع سلامتی پدر و مادرم هر روز در حال افول است چرا که آنها در حادثه زاریا به سختی مجروح شدند و این مشکلات همچنان ادامه دارد و برای حکومت هم این مسئله کاملاً روشن است. مشکلات شیخ منجر به چندبار سکته ایشان شده و وضع همسرش به گونه ای است که دیگر نمی‌تواند به درستی راه برود. اخیراً مشخص شد که شیخ علاوه بر مشکلات متعدد دیگری که دارد دچار مسمومیت با سرب و کادمیم شده که این امر منجر به فشار بیشتر بر حکومت برای درمان آن‌ها شد. در نتیجه بعد از آنکه مشخص شد آنها نمی‌توانند درمان مناسب را در نیجریه انجام دهند، اجازه یک سفر درمانی به هند را برایشان صادر کردند. سفری که کاملاً تحت نظارت سازمان امنیت نیجریه انجام شد و متأسفانه به دلیل کارشکنی مسئولان امر، شیخ و همسرش بدون هیچ درمانی، به نیجریه برگشتند.

وی در ادامه گفت: بیش از چهار ماه از برگشت آنها می‌گذرد و در این مدت، اجازه هیچ‌گونه درمانی داده نشده و حتی حق قانونی ویزیت پزشک و ملاقات مشاورین ایشان با آن‌ها نیز سلب شده است، برای اینکه اوضاع از این هم بدتر بشود، به جای اینکه حکومت اجازه درمان بدهد، متأسفانه همان دادگاه که حکم درمان فوری ایشان را صادر کرده بود، در ۵ دسامبر ۲۰۱۹ (۱۴ آذر ۱۳۹۸) دستوری صادر کرده است که ایشان به زندان مرکزی ایالت کادونا منتقل شوند. مایه تعجب آنکه، همان روز بلافاصله آنها را منتقل کردند و ما اکنون از وضعیت ایشان در زندان بی اطلاعیم. تصمیم انتقال آن‌ها به زندانی که بسیاری از زندانیان آن، پس از آزادی، دارای مشکلات جدی سلامتی بوده‌اند یک وضعیت بسیار خطرناک به حساب می‌آید. لذا اکنون فشار بیشتری بر حکومت نیجریه لازم است تا ایشان را بدون شرط آزاد کنند و به این ظلم غیر انسانی خاتمه دهند.