به مناسبت ولادت امام حسن عسکری(ع)/

امام حسن عسکری(ع) از طریق نامه های سری با شیعیان در ارتباط بودند/پاسخ به سوالات مسلمانان

شناسه خبر : 84761

1398/09/13

تعداد بازدید : 370

امام حسن عسکری(ع) از طریق نامه های سری با شیعیان در ارتباط بودند/پاسخ به سوالات مسلمانان
رئیس دانشگاه قم گفت: به دلیل سختگیری های بسیاری که در دوران امامت امام حسن عسکری(علیه السلام) وجود داشت، راه های ارتباطی ایشان با شیعیان از طریق پیک ها و نامه های سری بود.

آیت الله دیرباز در گفتگو با خبرگزاری کوثر، امام حسن عسکری(علیه السلام) را دارای عمر کوتاهی دانست و افزود: این امام بزرگوار 29 سال زندگی کردند و در جوانی به شهادت رسیدند.

وی با بیان اینکه امام حسن عسکری(علیه السلام) هشتم یا 10 ام ربیع الثانی سال 232 هجری قمری متولد شدند، افزود: ایشان در سال 236 از مدینه ابتدا به بغداد و سپس به سامرا مهاجرت کردند و اکثر عمر شریفشان را در سامرا گذراندند و در سال 260 هجری قمری به شهادت رسیدند.

رئیس دانشگاه قم بیان کرد: امام حسن عسکری(علیه السلام) در اواخر عمر شریفشان در دوران خلافت معتمد عباسی مدتی را در زندان بسر بردند.

امام حسن عسکری(ع) در منطقه ای نظامی سکونت داشتند

وی گفت: امام هادی و امام حسن عسکری(علیهما السلام) در سامرا در منطقه ای نظامی زندگی می کردند و عسکری لقب ایشان به دلیل زندگی در منطقه نظامی بوده است.

وی اظهار داشت: این امام همام که در سن جوانی به شهادت رسیدند، دارای ابهت و شکوه بسیاری بودند و متانت خاصی داشتند به گونه ای که همه افراد در مواجهه با ایشان متانت را حفظ می کردند.

آیت الله دیرباز، مدت زمان امامت ایشان را 6 سال عنوان کرد و افزود: امام حسن عسکری(علیه السلام) در این مدت 6 سال هدایت مسلمانان به ویژه شیعیان را برعهده داشتند.

وی بیان کرد: به دلیل سختگیری های بسیاری که در دوران امامت این امام بزرگوار وجود داشت، راه های ارتباطی ایشان با شیعیان از طریق پیک ها و نامه های سری بود که منتقل می شد.

مخفی کردن نامه های امام حسن عسکری(ع) در عصا

وی گفت: یکی از اصحاب امام حسن عسکری(علیه السلام) با عصایی روی چارپایی سوار شد و با عصا به چارپا ضربه زد که بر اثر این ضربه عصا شکست و نامه هایی با خط این امام همام آشکار شد که فرد بلافاصله نامه ها را مخفی کرد تا کسی متوجه نشود.

عضو خبرگان رهبری ابراز کرد: یکی از خلفای عباسی، ایشان را به مرکزی شبیه به پادگان انتقال داد و به همه افراد پادگانش دستور داد که هر یک به اندازه توبره خاک همراه خود بیاورد و امام حسن عسکری(علیه السلام) در زمین ایستادند و هر یک از لشگریان توبره ای خاک آوردند و در نهایت توده بزرگی از خاک در آن مکان جمع شد که هدف این خلیفه از اقدامش به رخ کشیدن قدرتش به این امام بزرگوار بود.

وی با بیان اینکه ایشان معصومانه در سال 260 هجری قمری به شهادت رسیدند، افزود: نقل شده که نام مادر امام حسن عسکری(علیه السلام) زنی به نام حدیثه بوده است.

وی بیان کرد: این امام بزرگوار با وجود اینکه به شدت تحت کنترل بودند اما توانستند متون دینی را به خوبی منتقل کنند و سوالات مسلمانان به ویژه شیعیان را پاسخ می دادند.

سخن گفتن امام حسن عسکری(ع) به زبان های مختلف

آیت الله دیرباز گفت: در سامرا افرادی با زبان های هندی، ترکی و فارسی زندگی می کردند که ایشان در فرصت های پیش آمده با هر یک به زبان خودشان سخن می گفتند.

وی عنوان کرد: امام حسن عسکری(علیه السلام) در اواخر عمر شریفشان در انفوان جوانی ازدواج کردند و صاحب فرزند پسری شدند که به امام زمان(عج الله تعالی) معروف است و در پنج سالگی فرزندشان به شهادت رسیدند و امام زمان(عج الله تعالی) با وجود سن کم همه کارهای مربوط به کفن و دفن پدر را انجام دادند.

وی گفت: این امام بزرگوار برادری به نام جعفر داشتند که به جعفر کذاب در میان ما معروف است که پس از شهادت ایشان به دروغ خود را جانشین امام حسن عسکری(علیه السلام) معرفی کرد اما دروغش برای همه ثابت شد.

رئیس دانشگاه قم با بیان اینکه شیعیان امروز در انتظار ظهور امام زمان(عج الله تعالی) هستند و برای تعجیل در ظهور این امام بزرگ دعا می کنند، افزود: هر زمان خداوند اراده کنند، امام زمان(عج الله تعالی) از پرده غیبت خارج می شوند.

لزوم خدمت به جامعه اسلامی با شناخت بیشتر زندگی ائمه

وی زندگی همه امامان را درسی بزرگ دانست و تصریح کرد: باید با آشنایی بیشتر با همه ابعاد زندگی ائمه به توانمندسازی خود و خدمت به اسلام و جامعه اسلامی بپردازیم.

وی بیان کرد: امام یازدهم شیعیان یاران و اصحاب خود را دائما تحت مدیریت داشتند.

آیت الله دیرباز به طلاب توصیه کرد: امام حسن عسکری(علیه السلام) همانند سایر امامان به عبادت و پرستش پروردگار، نماز، روزه و عبادات مستحبی اهتمام ویژه ای داشتند که لازم است طلاب از این بعد زندگی ائمه درس آموزی کنند.

وی ادامه داد: در احادیث آمده است که نماز شب و بیدار قبل از نماز صبح راه را برای تقرب به خداوند آسان می کند که این امام همام نیز این راه را به خوبی پیمودند.

رعایت اصول امنیتی توسط امام حسن عسکری(ع) در برخی شرایط

وی با تاکید بر اینکه امام حسن عسکری(علیه السلام) هر زمان که شرایط اقتضا می کرد،‌ اصول امنیتی و محافظتی را رعایت می کردند و سوژه به دست دشمنان اسلام نمی دادند، افزود: طلابی که برای تبلیغ دین به کشورهای خارجی می روند باید به گونه ای عمل کنند که مردم آن کشور را به اسلام راغب کنند نه اینکه موجب رویگردانی آن ها از اسلام شوند یعنی زمانی که نیاز است رعایت اصول امنیتی را داشته باشند.

عضو مجلس خبرگان بیان کرد: به دستور خداوند، امام زمان(عج الله تعالی) باید به عده ای خاص از اصحاب امام حسن عسکری(علیه السلام) معرفی می شدند تا بعد از شهادت ایشان، امام بعدی را بشناسند که یکی از این افراد شخصی به نام احمد بن اسحاق قمی بود که امام زمان(عج الله تعالی) را در سن کودکی به وی معرفی کردند و ایشان نیز پس از شهادت امام حسن عسکری(علیه السلام)، امام بعدی شیعیان را به یاران خود معرفی کردند.

وی گفت: امام زمان(عج الله تعالی) در زمان غیبت خود چهار نائب خاص را معرفی کردند اما پس از گذشت مدتی، این امام بزرگ به نائت چهارم خود گفتند که عمرت در حال به پایان رسیدن است و از وی خواستند که اعلام کند که بعد از ایشان نائب خاص ندارند و اکنون مراجع تقلید و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) نائبان امام زمان(عج الله تعالی) هستند.

وی دفاع از اصل ولایت فقیه و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) را وظیفه شرعی و دینی همه عنوان کرد و افزود: همه باید مدافع نظام اسلامی باشند که به دست امام خمینی(ره) تشکیل و با هدایت مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) به اوج رسیده است.

طلاب به مسئولیت های اجتماعی توجه کنند

آیت الله دیرباز با تاکید بر اینکه طلاب باید ارادت خود را به ائمه نشان دهند، تصرح کرد: طلاب در عمل به گونه ای زندگی کنند که مردم با دیدن آن ها به یاد امام زمان(عج الله تعالی) بیفتند و به بندگی خدا، کمک به خلق خدا و توجه به مسئولیت های اجتماعی ترغیب شوند.