در درس خارج فقه مطرح شد:

اعتراض شدید آیت الله العظمی نوری همدانی به یکی از لوایح ارسالی به مجلس شورای اسلامی

شناسه خبر : 84727

1398/09/13

تعداد بازدید : 267

اعتراض شدید آیت الله العظمی نوری همدانی به یکی از لوایح ارسالی به مجلس شورای اسلامی
حضرت آیت الله نوری همدانی گفتند: اجماع فقها بر این است که گرفتن پول در برابر تأخیر در أدای دین، رباست و قرآن کریم نیز در هفت جا بر حرمت آن تأکید کرده است.

به گزارش خبرگزاری کوثر، حضرت آیت الله نوری همدانی در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم به موضوع ربا در بانک ها اشاره کردند و گفتند: عده ای از اساتیدحوزه، نامه ای به بنده نوشتند که لایحه ای برای رسمیت بخشیدن به رباخواری به عنوان قرض به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده و عده ای از طلاب نیز به درست بودن آن رأی دادند.

ایشان اظهار داشتند: اجماع فقها بر این است که گرفتن پول در برابر تأخیر در أدای دین، رباست و قرآن کریم نیز در هفت جا بر حرمت آن تأکید کرده است.

این مرجع تقلید ابراز داشتند: بانک ها در برابر وامی که به مردم می دهند، در ابتدا مبلغی را به عنوان سود بر می دارند که این رباست؛ همچنین تأخیر در أدای دین را به صورت روزشمار از مردم می گیرند که این مصداق آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَأْکُلُوا الرِّبَا أَضْعَافًا مُضَاعَفَةً/ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! ربا (و سود پول) را چند برابر نخورید» می باشد.

این استاد برجسته حوزه خاطرنشان ساختند: حوزه علمیه با این موضوع مخالف است و اعلام می کنیم اشخاصی که این لایحه را درست دانسته اند، صاحب نظر نیستند و حوزه با آن مخالف است.