بسیج شجره طیبه است/رمز جاوید مبارزه با بیدادگران

شناسه خبر : 84615

1398/09/11

تعداد بازدید : 293

بسیج شجره طیبه است/رمز جاوید مبارزه با بیدادگران
فرمانده گردان تیپ ۸۳ روحانیون تبلیغی رزمی امام جعفر صادق(علیه السلام) با بیان اینکه امام خمینی(ره) بسیج را شجره طیبه نامید، افزود: اگر بر کشوری ندای دلنشین تفکر بسیجی طنین اندازد، چشم طمع دشمنان و جهان‌خواران از آن دور خواهد شد در غیر این صورت هر لحظه باید منتظر حادثه ای باشیم.

به گزارش خبرگزاری کوثر، بسیج عطری است آسمانی که از جوانه‏ ها تراوش می‏شود و پایگاهی است برای مُشت‏های گره شده. بسیج سپاهی است مسلح به ایمان و مجهز به عشق و ریسمانی است برای بالا رفتن از شانه‏های خیس آسمان. بسیجی چکیده عشق است و نماد غیرت، سمبل تعصب است و پاسدار مکتب. بسیجی، بانگ بلند بیداری است و باب رهایی، بلای‌جان استکبار است و برج استوار دیدبانی.

بسیج تندیس پایداری و رمز جاوید مبارزه و مخاصمه با بیدادگران است و نام طوفانی آن، حجم پوشالی سکوت و سازش را به فریادی عصیانگر علیه زورمداران تاریخ مبدل کرد و دین محمد(صلی الله علیه و آله) را تضمین دوباره بخشید.

بسیجی از جمله واژه‌هایی است که به لطف انفاس قدسی امام خمینی(ره) تنها در لغتنامه و دایره‌المعارف انقلاب اسلامی یافت می‌شود، بسیجی فرد عاشقی است که لحظه لحظه زندگی خویش را وقف اسلام، قرآن، ولایت و انقلاب اسلامی کرده است.

شناخت بسیجی در وضعیت کنونی از ضروریات است
شناخت بسیجی در وضعیت کنونی و آینده از ضروریات بزرگی است که در سامان دادن به کشور، ترویج اسلام ناب و تداوم راه مقدس انقلاب و امام راحل(ره) نقش تعیین کننده ای را دارد.
ملاک و مبنا برای معرفت بسیجی، تفکر بسیجی است که ما را می‌تواند به گوشه‌هایی از حیات معنوی آن رهنمون و ماهیت و شخصیت واقعی این انسان معنوی و الهی را برای ما روشن سازد.

حوادث پر التهاب ماه‌های ابتدایی شکل‌گیری انقلاب اسلامی، ضرورت بسیج همگانی ملت برای دفاع از امنیت کشور در برابر ناآرامی‌های ایجاد شده توسط دشمنان انقلاب را ایجاد کرده بود. در این میان، ماجرای تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان پیرو خط امام و آشکار شدن تبدیل این سفارتخانه به پایگاهی برای جاسوسی و توطئه‌افکنی برضد نظام جمهوری اسلامی، انقلاب اسلامی را در شرایط ویژه‌«رویارویی مستقیم با آمریکا» قرار داد. تهدید آمریکایی‌ها برای حمله‌ نظامی به قصد آزادی جاسوسان، دغدغه‌ای بود که ضرورت وجود نیروی منسجم، آموزش دیده، نظامی، انقلابی و مردمی بسیجی را برای دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامی را بیش از گذشته فراهم آورد و در چنین شرایطی بسیج مستضعفین به فرمان حضرت امام خمینی(ره) در 5 آذر 1358 تشکیل شد.

از آن روز تاکنون بسیج در عرصه‌های مختلف حضوری موفقیت آمیز داشته است که بی‌شک هیچ مجموعه‌ دیگری نمی‌توانست جایگزین آن شود.

 

بسیج یک حرکت اجتماعی است

بسیج یک حرکت اجتماعی است که در هر جامعه ای با توجه به فرهنگ آن جامعه و به اشکال مختلفی در اثر شرایط خاص بوجود می آید . حتی در دوران صدر اسلام نیز به هنگام حمله کفار و منافقین علیه مسلمانان زمانی که فرمان تشکیل نیروی مبارز علیه آنها داده می شود مسلمانان داوطلبانه در مساجد گردهم می آمدند تا توان خود را از نظر نیروی انسانی و تجهیزات نظامی برای مقابله با دشمنان اسلام بسیج کنند .
امام خمینی(ره) در این رابطه چنین می فرمایند: «قضیه بسیج، همان مساله ای است که در صدر اسلام بوده است این مساله جدید نیست، در اسلام سابقه داشته است و چون مقصد ما اسلام است، باید هر جوانی یک نیرو باشد برای دفاع از اسلام و همه مردم و هر کسی در هر شغلی که هست مهیا باشد برای جلوگیری از کفر و هجوم بیگانگان .»
انقلاب اسلامی ایران که الهام گرفته از اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله) است از نخستین روزهای پیروزی با توطئه های گسترده و سازمان یافته دشمنان اسلام روبرو شد. عظمت اهداف انقلاب و گستردگی توطئه های دشمنان، ایجاب می کرد که برای حفظ و سیانت از انقلاب اسلامی و ارزشها و اهداف آن در برابر شبیخون ابرقدرتها دفاع کند بنابراین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اقشار میلیونی به طور خودجوش، حرکتی در جهت حفظ و حراست دست آوردهای انقلاب و پیروزی بزرگی که نصیب امت اسلامی شده بود، به فعالیت پرداختند و بسیج را شکل دادند.

بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران در خصوص ضرورت تشکیل بسیج اظهار می کند: «ملتی که در خط اسلام ناب محمدی(صلی الله علیه و آله) و مخالف با استکبار و پول پرستی و تحجر گرایی و مقدس نمایی است باید همه افرادش بسیجی باشند.

 

بسیج به معنی حضور در نقطه ای است که اسلام به آن نیازمند است

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در خصوص فعالیت بسیج در جامعه بیان می کند: «بسیج به معنی حضور و آمادگی در همان نقطه‌ای است كه اسلام و قرآن و امام زمان(عج الله تعالی) و این انقلاب مقدس به آن نیازمند است.»

همچنین آیت الله العظمی خامنه ای اظهار می کند: «شما جوانان بسیجی و سپاهی و جوانان مؤمن آگاهی را با احساس مسئولیت و شور و شعور همراه كردید.»

حجت الاسلام والمسلمین کبیریان در گفتگو با خبرگزاری کوثر در خصوص ضرورت وجود بسیج بیان کرد: مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در بیانات خود نقش بسیج در جامعه را شورآفرینی برای جوانان، امیدآفرینی برای دوستان و بیم آفرینی برای دشمنان معرفی می کنند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان تهران گفت: در جامعه انقلابی ایران همه اقشار اعم از طلاب، گروه های علمی و همچنین سایر اقشار زمانی می توانند موثر واقع شوند و برای دوستان امیدآفرینی کنند و دشمنان را ناامید سازند که روحیه بسیجی را در خود تقویت کنند.

 

فرد بسیجی دارای تقوای اجتماعی و سیاسی است

وی لازمه ایجاد روحیه بسیجی را در میان افراد جامعه به ویژه طلاب در افزایش اعتقادات دانست و افزود: اگر فردی از نظر اعتقادی خداباور و معاد باور بوده، از نظر عملی اعتقاد به خدمت به مردم داشته باشد، حاضر در همه صحنه های اجتماعی و سیاسی بوده، از نظر تقوا دارای تقوای اجتماعی، سیاسی و عملی باشد، از نظر بینش بصیر به اوضاع جامعه و دغدغه مند برای شناخت مستضعفین و مستکبرین و آماده دفاع از مستضعفین در مقابل مستکبرین باشد، همچنین دارای پشتکار علمی و فضائل اخلاقی از جمله تواضع در برابر مردم و حسن خلق در معاشرت با مردم باشد با توجه به ویژگی هایی که مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) برای بسیجی فرمودند می توان وی را یک بسیجی نامید.

وی ادامه داد: اگر کشور ایران بخواهد پیشرفت کند همه افراد جامعه باید ویژگی ها یک بسیجی را داشته باشند.

این استادیار صالحین بیان کرد: اگر جمهوری اسلامی ایران بخواهد به گونه ای باشد که دشمن و استکبار از وجودش دچار وحشت شوند باید سه ویژگی شورآفرینی برای جوانان، امیدآفرینی برای دوستان و بیم آفرینی برای دشمنان که لازمه یک بسیجی است را داشته باشند.

وی گفت: کشوری که پیشرفت علمی، شجاعت حضور در صحنه های مختلف، خدا ترسی و قدرت نترسیدن از خطر را نداشته باشد مانند بسیاری از کشورهای منطقه، استکبار از آن با عنوان گاو شیرده نام می برد و به محض اینکه منابع مالیشان قطع شود از سوی استکبار طرد خواهند شد.

 

حفظ روحیه بسیجی برای استقلال کشور ضروری است

حجت الاسلام والمسلمین کبیریان عنوان کرد: کشور ما اگر بخواهد مستقل بوده و وابسته به هیچ قدرتی نباشند تنها راهش حفظ روحیه بسیجی است.

وی گفت: اگر در کشور ایران پیشرفت هایی در اصل تحقق انقلاب، دوران دفاع مقدس و پیروزی بر همه ابرقدرت هایی که پشت صدام بودند، در عرصه های علمی به ویژه در زمینه هسته ای، موشکی و نانو و همچنین در جنگ اقتصادی حاصل شده است، مرهون روحیه بسیجی است.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان تهران اظهار داشت: وجود روحیه بسیجی در بانوان از آغاز انقلاب، دوران دفاع مقدس و تا امروز موجب تربیت فرزندانی شده که بدون ترس از دشمن خود را در دل خطر می اندازند و در صحنه های مختلف اجتماع حضور فعال می یابند.

وی گفت: اینکه زنان نیز همانند مردان در مقابله با فتنه های دشمنان حضور می یابند و نقشه های طراحی شده از سوی دشمنان را نقش برآب می کنند مرهون روحیه بسیجی آنهاست.

 

حفظ روحیه بسیجی موجب ناامیدی دشمن می شود

حجت الاسلام والمسلمین کبیریان ابراز کرد: تا زمانیکه روحیه بسیجی در جامعه حفظ شود پیشرفت های بیشتری خواهیم داشت و روز بروز دشمن را بیشتر ناامید می کنیم.

وی در توصیه به طلاب افزود: طلاب باید تلاش کنند تا روحیه بسیجی را در خود ایجاد کنند که در این صورت علم، تحصیل و حضورشان در عرصه های مختلف جامعه تاثیرگذار خواهد بود.

در ادامه خانم ظاهری در گفتگو با خبرگزاری کوثر با بیان اینکه در پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری و راهبری معمار کبیر انقلاب اسلامی عوامل مهمی نقش داشتند، افزود: بعد از مکتب انسان ساز اسلام و رهبری فقیه جامع الشرائط، مردم مهمترین عامل این فتح جهانی بودند.

فرمانده گردان تیپ ۸۳ روحانیون تبلیغی رزمی امام جعفر صادق(علیه السلام) در خصوص عوامل حفظ انقلاب اسلامی و پیشبرد اهداف آن تصریح کرد: تاسیس بسیج که سازماندهی اراده و توان متن مردم در راستای حفاظت از انقلاب اسلامی، ارزشها، آرمانها و اهداف آن است، یکی از الهاماتی است که به قلب قدسی امام  نازل شد تا ظرف اراده مردم برای نقش آفرینی در تداوم انقلاب باشد. وی با بیان اینکه جهانیان در طول چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی، ورود ایثارگرانه، هوشمندانه و خالصانه بسیج را در هر عرصه شاهد بوده اند و پیروزی پرافتخار بسیجیان را به نظاره نشسته اند، افزود: نقش آفرینی جوانان بسیج در هر عرصه ای مدال پرافتخاری بر سینه بسیج آویخته است.

 

بزرگترین مصداق بسیج حضور میلیونی مردم در حمایت از رهبری در اغتشاشات اخیرست

وی یکی از بزرگترین مصادیق بسیج را حضور میلیونی مردم در حمایت از انقلاب و رهبری در اغتشاشات اخیر دانست و تصریح کرد: توده مردم با تمام مشکلاتی که داشته و دارند، زمانیکه میان منافع مادی و رفاهی و حفظ اصل انقلاب و نظام مخیر به انتخاب یکی باشند، بارها ثابت کرده اند که انقلاب و اطاعت از ولایت را با هیچ چیز معاوضه نخواهند کرد.

وی بیان کرد:‌ بسیج به معنی حضور مستمر و آگاهانه توده مردم همراه با ولایت مداری و ولایت فهمی در همان لحظه و نقطه ای است که انقلاب به آن نیاز دارد.

خانم ظاهری گفت: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی(مد ظله العالی) در تبیین نقش نیروهای مسلح بویژه ارتش و سپاه در حفظ انقلاب اسلامی میفرمایند که« اما آن چیز که انقلاب به او تکیه می‌کند نیروی بسیج است و اگر نباشد انقلاب در ابعاد جهانی پشتیبانی و حفظ نخواهد شد.»

وی عنوان کرد: حضور حماسی و جهادی مردم در جهت حفظ ارزشهای انقلاب موجب صدور اهداف، ارزشها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و الگویی برای مستضعفین جهان جهت تشکیل گروه های مقاومت جهت مقابله با نظام سلطه و ایادی آن در سراسر جهان شده است.

 

بسیج شجره طیبه است

وی گفت: پیرجمارانی ما با استناد به آیه مبارکه« الم ترکیف ضرب الله مثلا کلمه طیبه کشجره طیبه اصلها ثابت و فرعها فی السما، توتی اکلها کل حین باذن ربها ...»، بسیج را شجره طیبه نامیده اند.

فرمانده حوزه مقاومت بسیج طلاب و روحانیون خواهر قم اظهار داشت: رهبر حکیم انقلاب(مد ظله العالی) با تعابیر ویژه ای در وصف بسیج نام برده اند از جمله«بسیج حقیقتی شبیه افسانه هاست» و«بسیج اقیانوس آرام و پرعمق» و یا«بسیج شط خروشان و پربرکت و پرفیض » و «بسیج ذخیره الهی».

وی گفت: اگر بر کشوری ندای دلنشین تفکر بسیجی طنین اندازد، چشم طمع دشمنان و جهان‌خواران از آن دور خواهد شد در غیر این صورت هر لحظه باید منتظر حادثه ای باشیم.

وی در خصوص ضرورت فعالیت بسیج طلاب افزود: امام خمینی(ره) می فرمایند که«امروز دانشگاه و حوزه از هر محلی بیشتر به اتحاد و یگانگی احتیاج دارند، فرزندان انقلاب به هیچ وجه نگذارند ایادی آمریکا و شوروی در آن دو محل حساس نفوذ کنند، تنها با بسیج است که این مهم انجام می‌پذیرد، مسائل اعتقادی بسیجیان به عهده این دو پایگاه علمی است. حوزه علمیه و دانشگاه باید چارچوب های اصیل اسلام ناب محمدی را در اختیار تمامی اعضای بسیج قرار دهند.»

 

بسیج طلاب به عنوان مغز متفکر بسیج عهده دار گسترش اسلام انقلابی باشد

خانم ظاهری بیان کرد: حوزه علمیه براساس دسترسی به منابع و مسانید معارف بلند اسلام ناب که مبانی نظری، ارزشها و آرمانهای انقلاب اسلامی ریشه در آن دارد، عهده دار راهبری  و پاسداری علمی و اندیشه ای از انقلاب اسلامی است همانطور که حضرت امام(ره) فرمودند که«بسیج طلاب باید در جایگاه مغز متفکر بسیج و قلب تپنده آن عهده دار گسترش و تعمیق اسلام انقلابی در تمام اقشار و جامعه اسلامی می باشد» و از جملات بعدی پیام امام(رحمه‌الله علیه) برمی آید که این نقش رسالتی جهانی بر عهده بسیج طلاب است.

وی گفت: دستور حضرت امام خمینی(ره) برای تشکیل بسیج طلاب و تاکید رهبر فرزانه انقلاب اسلامی ضرورت وجود بسیج طلاب را اینگونه تبیین می کند که  نیازی که کشور به روحیه‌ بسیجی دارد، مربوط میشود به همه‌ زمینه‌ها و از جمله زمینه‌هایی که در قلمرو حوزه‌های علمیه است و زمینه‌هایی که در قلمروی دانشگاه‌هاست.

وی اظهار داشت: براساس حکمتی که در تأسیس بسیج طلاب در اندیشه امامین انقلاب وجود دارد و رسالت ذاتی طلاب که تبلیغ است، شناسایی، توانمند سازی و بکارگیری طلاب انقلابی در هر عرصه ای که مورد نیاز انقلاب است اعم از اجتماعی، فرهنگی و سیاسی  در قالبهای متفاوت از جمله حلقات صالحین، گروه های جهادی، راهیان نور دانشجویی و دانش آموزی و غیره از رسالتها و اقدامات بسیج طلاب است.

فرمانده گردان تیپ ۸۳ روحانیون تبلیغی رزمی امام جعفر صادق(علیه السلام) گفت: نبض جامعه و جهان در دست بسیج طلاب است که تلاش می کند در فضای  حقیقی و مجازی هیچ عرصه ای مغفول واقع نشود تا دشمن جرات و فرصت نفوذ  و ضربه زدن به انقلاب اسلامی را به دست نیاورد.

 

بسیجیان جهان اسلام در فکر ایجاد حکومت بزرگ اسلامی باشند

وی عنوان کرد: امام خمینی(ره) می فرمایند که«باید بسیجیان جهان اسلام در فکر ایجاد حکومت بزرگ اسلامی باشند و این شدنی است چرا که بسیج تنها منحصر به ایران اسلامی نیست، باید هسته‌های مقاومت را در تمامی جهان به وجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد، شما در جنگ تحمیلی نشان دادید که با مدیریت صحیح و خوب می‌توان اسلام را فاتح جهان کرد، شما باید بدانید که کارتان به پایان نرسیده است، انقلاب اسلامی در جهان نیازمند فداکاری‌های شماست. مسؤولین تنها با پشتوانه شماست که می‌توانند به تمامی تشنگان حقیقت و صداقت اثبات کنند که بدون آمریکا و شوروی می‌شود به زندگی مسالمت‌آمیز توأم با صلح و آزادی رسید. حضور شما در صحنه‌ها موجب می‌شود که ریشه ضد انقلاب در تمامی ابعاد از بیخ و بن قطع شود.»