مدير حوزه علميه خواهران استان اصفهان:

تربیت انسان‌های صالح از رسالت های حوزه های علمیه است

شناسه خبر : 84550

1398/09/11

تعداد بازدید : 199

تربیت انسان‌های صالح از رسالت های حوزه های علمیه است
حجت الاسلام و المسلمين غلامرضا بهرامي مدير حوزه علميه خواهران استان اصفهان با حضور در شهرستان خميني شهر ضمن دیدار و گفت و گو با طلاب، اسلاتيد و كاركنان  مدارس علميه اين شهرستان، گفت: تربیت انسان‌های صالح برای طی کردن مسیر الی الله از رسالت های حوزه های علمیه است.

به گزارش خبرگزاري كوثر از اصفهان، حجت الاسلام و المسلمين بهرامي، با حضور در جمع طلاب مدرسه علميه خواهران فاطميه اندان خميني شهر ضمن تبریک اعياد ماه ربیع گفت: ما آمده‌ایم طلبه شویم، حوزه هاي علميه نبايد مانند ساير مراكز آموزشي صرف گرفتن چند واحد درسي و گرفتن مدرك باشد، اینها ما را به جایی نمي رساند و مشکلی از ما حل نمی‌کند.

مدير حوزه علميه خواهران استان اصفهان با طرح اين سوال كه طلبگي و هويت طلبگي چيست؟ گفت: ما آمده‌ایم طلبه شویم، طلبگی یعنی ارتباط با عالم غیب، طلبگی یعنی ارتباط با عالم بالا و اگر این اتفاق افتاد، موفق شده ایم و اگر خدای ناکرده اين اتفاق نيفتاد هيچ، برعكس آلوده  به گناهاني همچون غيبت شويم و جای بسي نگرانی است.

وي با بيان اينكه همه بايد مانند يك خانواده دست به دست هم دهيم  افزود: در يك خانواده، اگر مادر، مادر خوبي باشد ولي پدر، پدر خوبي نباشد، فرزند درست تربیت نمی‌شود و اگر پدر خوب باشد و مادر خوب نباشد باز هم فرزند درست تربیت نمی‌شود، حال اگر پدر و مادر هر دو خوب باشند ولی محیط آموزشي مانند مدرسه مناسب نباشد باز هم فرزند درست تربیت نمی‌شود، بنابراين متوجه مي شويم همه باید دست به دست هم دهیم تا به هدف و نتیجه مطلوب برسیم.

مدير حوزه علميه خواهران استان اصفهان افزود: اگر در زندگی فردی هم کتاب حدیث و قرآن به دست گرفتيم و فقط براي ديگران نقل كرديم مانند اين است كه دكان باز كرده ايم، نابرده رنج، گنج میسر نمیشود، باید زحمت کشید، تا تاثیر پذیر از حوزه نباشي کجا می توانی تاثیر گذار باشی.

حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي بهرامي در ادامه بازديد از مدارس علميه خميني شهر با حضور در جمع طلاب مدرسه علميه حضرت زهرا(س) خميني شهر گفت: رسالت ما در حوزه هاي علميه، تربیت انسان‌های صالحی که مسیر الی الله را طی کنند.

وي افزود: همه آن چیزی که در قالب اجرا و غیر اجرا می بینید از شوراي محترم سياستگذاري و مركز مديريت و مديريت استان تا مدارس علميه، همه خلاصه می‌شود در این که انسانی در حوزه، عالم شود و ساخته شود و اگر خدای ناکرده به این نتیجه نرسیم همه به هدر رفته است.

مدير حوزه علميه خواهران استان اصفهان تصريح نمود: حوزه آمده است تا آموزش را در کنار پرورش بگذارد و انساني صالح تحويل جامعه دهد.

وي با بيان تفاوت هاي حوزه با ديگر مراكز آموزشی گفت: بايد در حوزه علم و عمل عجین به یکدیگر شود اما در ديگر رشته هاي آموزشي اين انتظار نيست و از يك مهندس شیمی انتظار مهندسي شيمي مي رود و از یک مهندس کامپیوتر انتظار مهندسي کامپیوتر، ممكن است آن انسان هم داراي سجاياي اخلاقي باشد ولي از یک کارشناس دینی اين انتظار مي رود که آنچه را تحصيل نموده، اول خود به آن آراسته شود.

مدير حوزه علميه خواهران استان اصفهان خاطر نشان كرد: در تحصيل علوم حوزوي، علم به تنهايي، انسان را به جايي نخواهد رساند، در حوزه، علم منهای اخلاق، منهای تربیت، منهای معنویت راهزنی بیش نیست و راه های انحرافی را جلوی انسان می گذارد، لذا در راه سختي قدم گذاشته ايم. 

وي گفت: اگر تحصيل در حوزه  براي درس، امتحان و گرفتن مدرك باشد، بسی در حيراني و گمراهی به سر مي بريم، حوزه آن است که «من عمل صالحا و هو مومن فلنحیینه حیاه طیبه» كساني به حياه طيبه خواهند رسيد كه مومن باشند و عمل صالح  انجام دهند،  بنا بوده است ما  ايمان و عمل صالح را به دیگران یاد دهیم تا به حياۀ طيبه برسند، آیا می شود خودمان، اشتباه برویم و ديگران را راهبري كنيم.

 مدير حوزه علميه خواهران استان اصفهان تصريح نمود: طلبه بايد در همه اوقات به خود تلقين كند كه براي رسیدن به حیات طیبه، وارد در حوزه شده است و صرف آموزش کلاسیك او را به جایی نخواهد رساند و رسیدن به حیات طیبه بدون نماز اول وقت، بدون نماز شب، بدون  قرآن بدون توجه، بدون مراقبه و بدون محاسبه ممکن نيست.

حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي بهرامي در ادامه ديدار از مدارس علميه شهرستان خميني شهر با حضور در مدرسه علميه و مركز تخصصي فاطمه الزهرا(س)اين شهر در جمع طلاب و اساتيد به ايراد سخنراني پرداخت.

مدير حوزه علميه خواهران استان اصفهان در اين نشست گفت: طلبگی رمز و رازی دارد و رمز آن عبودیت خداست، اگر می خواهیم زندگیمان برکت پیدا کند، باید رنگ خدا را در زندگی برجسته کنیم.  

وي افزود: آن نهفته درونی و آن گمشده درونی را، واحد، ترم و مدرك پيدا نمی‌کند، تنها راه پيدا كردن آن گمشده دروني، تقوا، تربیت، آموزش همراه با تربیت، نماز شب، نماز اول وقت، توسل و انس با قرآن، اینها را باید پیدا کنیم. برخی از بزرگان می فرمودند یک هفته، يك ماه و گاهي يك سال با یک آیه زندگی می‌کرده‌اند،  «الم یعلم به ان الله يري» آیا نمی بینی که خدا میبیند، يك آيه انسان را متحول مي كند.

 مدير حوزه علميه خواهران استان اصفهان گفت: روزی امیرالمومنین عليه السلام به يارانشان فرمودند: دلم برای ابوذر مي سوزد، اصحاب سوال نمودند چرا ؟ حضرت فرمودند: یک روز سربازان عثمان به خانه ابوذر با ۴ کیسه اشرفی وارد شدند و به ابوذر گفتند این چهار کیسه طلا را بپذير و با عثمان بیعت کن، ابوذر غفاری نپذيرفت و  گفت: دو اشتباه مرتكب شديد  اشتباه اول اينكه بر روي علي (ع) قیمت گذاشتید، دوم اینکه قیمت اشتباه گذاشته ايد 4 کیسه طلا آورده‌اید که من علی را بفروشم اگر همه دنیا بیاورید با یک تار موی علی(ع) عوض نمیکنم، حضرت می فرماید: دلم برای ابوذر سوخت زيرا ابوذر در حالی 4 كيسه طلا را رد كرد که سه روز بود زن و فرزندانش غذا نخورده و گرسنه بودند ولي علی فروشی نکرد .

وي افزود: مانند ابوذر باید جانانه پای دین و  پای آرمان های طلبگی ایستاد و در جهت رسیدن به اهداف بلند طلبگی و رسیدن به آرمان های الهی بايد تلاش كرد.

لازم به ذكر است حجت الاسلام و المسلمين بهرامي از مدرسه علميه رضويه و الزهرا(س) خميني شهر نيز بازديد كرد و با حضور در مدرسه علميه فاطمه الزهرا(س) اين شهر با هيئت امناء مدارس علميه اين شهرستان ديدار و گفتگو نمود.