امام حسن عسکری(ع) نماد مبارزه با ظلم و ستم است/زندگی دشوار و کوتاه امام

شناسه خبر : 83192

1398/08/15

تعداد بازدید : 473

امام حسن عسکری(ع) نماد مبارزه با ظلم و ستم است/زندگی دشوار و کوتاه امام
عضو مجلس خبرگان رهبری امام حسن عسکری(علیه السلام) را نماد مبارزه با ظلم و ستم دانست و گفت: یکی از درس هایی که از زندگی این امام همام می توان گرفت مبارزه با ظلم و ستم است.

آیت الله دیرباز در گفتگو با خبرگزاری کوثر بیان کرد: امام حسن عسکری(ع) در سال 232 هجری قمری متولد و در سال 260 هجری قمری به شهادت رسیدند.

وی با بیان اینکه این امام بزرگوار 28 سال عمر کردند،‌ افزود: امام حسن عسکری(ع) در سن جوانی به شهادت رسیدند.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: ایشان تنها امامی است که نتوانستند عبادت حج را انجام دهند زیرا پدر بزرگوارشان از سوی خلیفه وقت مجبور به مهاجرت به سامرا شدند و تا پایان عمر کوتاه خود را در منطقه نظامی تحت محاصره بودند و تمامی رفت و آمدهایشان تحت کنترل بود.

زندگی دشوار امام حسن عسکری(ع) در دوران زندگی

وی با اشاره به اینکه امام حسن عسکری(علیه السلام) با وجود زندگی کوتاهشان در شرایط دشواری قرار داشتند،‌ افزود: خداوند پنج سال قبل از پایان عمر این امام بزرگوار به ایشان فرزندی پسر داد که اکنون به عنوان امام زمان(عج)، حجت الله، بقیه الله و مهدی به حیاتشان اعتقاد داریم.

وی با بیان اینکه امام حسن عسکری(علیه السلام)  در انتقال احکام و مطالب خود محدودیت بسیاری داشتند، تصریح کرد: ایشان مطالب خود را به طرق مختلف از جمله انتقال کالا و یا بار در اختیار یاران خود قرار می دادند بنابرین احادیث بسیار زیبایی از امام حسن عسکری(علیه السلام) در کتاب های شیعی موجود است.

آیت الله دیرباز بیان کرد: در روایات آمده است که این امام بزرگوار مطالب خود را لای عصا قرار داده بودند و در اختیار شخصی گذاشتند که این فرد برای حرکت بهتر چارپایش با عصا ضربه ای به آن زد که عصا شکست و شخص دیگری که در نزدیکی بود مطالب را جمع آوری کرده و مانع از رسیدن آن به دست دشمنان امام شد.

وی گفت: به دستور معتمد عباسی امام حسن عسکری(علیه السلام) را مسموم کردند و ایشان در سن جوانی به شهادت رسید.

معرفی امام زمان(عج) توسط امام حسن عسکری(ع) به عنوان جانشین

وی اظهار داشت: امام حسن عسکری(علیه السلام) در سالهای پایانی عمر شریفشان، فرزند خود امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) را به برخی از اصحابشان معرفی می کردند و می گفتند که بعد از من، فرزندم است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: امام حسن عسکری(علیه السلام) به یکی از شاگردانش به نام احمد بن اسحاق قمی، امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) را معرفی کردند و وی نیز در میان افراد مختلف جانشین این امام بزرگوار را معرفی کرد.

وی بیان کرد: امام حسن عسکری(علیه السلام) در حدیثی می فرمایند که «زیاد یاد خدا و یاد مرگ باشید، زیاد تلاوت قرآن کنید و زیاد درود خدا را بر پیامبر(صلی الله علیه و آله) بطلبید».

وی گفت: این امام عزیز عمر شریفشان را صرف معرفی اسلام و مبارزه با ظلم و ستم کرد و در معرفی اسلام به تربیت شاگردان بزرگی از جمله احمد بن اسحاق قمی پرداخت.

فقهای واجد شرایط نائبان امام زمان(عج) هستند

آیت الله دیرباز عنوان کرد: امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) جانشین امام حسن عسکری(علیه السلام) است که در غیبت صغری که به مدت 70 سال به طول انجامید به وسیله چهار نائب خاص خود با مردم در ارتباط بود اما سپس فقهای واجد شرایط نائبان امام هستند که در روزگار ما مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) شاخص ترین نائب عام امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) است.

وی امام حسن عسکری(علیه السلام) را نماد مبارزه با ظلم و ستم دانست و افزود: یکی از درس هایی که از زندگی این امام همام می توان گرفت مبارزه با ظلم و ستم است.

وی ادامه داد: دومین درسی که از زندگی این امام بزرگوار می توان گرفت رسیدگی به محرومان و فقرا است.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: پرورش بعد عبادی، سیاسی و مذهبی  مردم یکی از فعالیت های حسن عسکری(علیه السلام) است زیرا این امام بزرگوار همیشه در تلاش بود تا به تربیت انسان هایی بااخلاق بپردازد.