مدیر حوزه علمیه خواهران خوزستان:

باز خوانی قیام و نهضت عاشورا مایه حیات انسانی جامعه اسلامی و بشر است

شناسه خبر : 82681

1398/07/29

تعداد بازدید : 217

باز خوانی قیام و نهضت عاشورا مایه حیات انسانی جامعه اسلامی و بشر است
مدیر حوزه علمیه خواهران خوزستان اظهار داشت: باز خوانی قیام و نهضت عاشورا مایه حیات انسانی جامعه اسلامی و بشر است که این همان معنای جمله«ما هرچه داریم از محرم و صفر است» می باشد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از خوزستان، حجت الاسلام والمسلمین رجب پور بیان کرد: در زمانه ای که زندگی مطابق با ذوق ابوسفیانها در جامعه سرزمین حجاز حاکم بود و مردم زیر سقف فرهنگ جاهلی زندگی می کردند، اقتضای رفتارهای جامعه آن بود که هر انتخابی که صورت می پذیرفت دارای انحراف و در نتیجه منتهی به فساد آن مردم می شد. 
وی ادامه داد: در این میان ظهور و بروز اسلام به پیامبری رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) زمینه ای برای برون رفت و خروج از زیر سقف آن فرهنگ شد و هر آنکس که از معبر ایجاد شده خارج و به دستورات و احکام الهی پایبند شده است، ماندگار بوده و پیروان فرهنگ اموی نیز به ضلالت و نیستی رسیدند.
مدیر حوزه علمیه خواهران استان خوزستان بیان کرد: بی شک در جهت تبلیغ، ترویج و تثبیت فرهنگ توحید و اسلام ناب، نقش بی بدیل رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) از همه عوامل پررنگ تر بوده و ایشان توانست مردم آن سامان را به سوی  نور هدایت کند و خداوند متعال خطاب به ایشان چنین فرمود که« لو کنت فظا........».
وی گفت: در بدو ورود اسلام یکی از شخصیت های یاری رسان در این عرصه وجود مقدس ام المؤمنین حضرت خدیجه(سلام الله علیها) بود که با حمایت های همه جانبه خود در راه اعتلای کلمه توحید ایفای نقش کرده و موجبات تحسین و مدح رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) و همه آزاد اندیشان، مورخان و محققان را فراهم کرد.
وی اضافه کرد: از این تاریخ به بعد، با بررسی مجموعه عوامل پدید آمده تأثیرگذار در فرهنگ اسلامی خواهیم دید که حیات دین و شریعت به خطر افتاد و فرزندی از سلاله رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) در خط مقدم بوده و در کنار ایشان بانویی نیز به بهترین وجه، وظیفه خود را جهت احیای دین به سرانجام رسانیده است.
حجت الاسلام و المسلمین رجب پور بیان کرد: توطئه دشمنان و شیاطین هر زمان جهت اماته دین خنثی شده وسربازان شیطان در این مبارزه شکست خورده و منفور شده اند.
وی گفت: اوج استیلای فرهنگ اموی  بر جامعه اسلامی و بالتبع آن حرکت بر اساس ذوق اموی در زمان پاره تن رسول خدا(صلی الله علیه و آله) یعنی امام حسین(علیه السلام) بود که خارج شدن از زیر سقف آن فرهنگ در گرو پیوستن به لشکر حضرتش و درس آموزی از نهضتش میسر بود.
وی اظهار داشت: آنگاه که سالار شهیدان قیام کرد ومسیر مورد غفلت واقع شده ای را که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) به دوستداران هدایت، نشان داده بود را روشنایی بخشید بی شک تکمیل کننده قیام و نهضت حضرت و علمداری آن به دوش عالمه غیر متعلم زینب کبری(سلام الله علیها) قرار گرفت و بدین ترتیب سفینه النجاه بودن حسین(علیه الاسلام) تحقق پیدا کرد.
مدیر حوزه علمیه خواهران استان خوزستان گفت: توجه قلوب بازماندگان به امام حسین(علیه السلام) برای ادامه حرکت، توسط این بانوی کم نظیر از فرزندان فاطمه زهرا(سلام الله علیها) صورت گرفت و تا روز قیامت تمام حرکات و سخنانش در کنار اقدام مولایش، چراغ راه پیروان مکتب اسلام شد.
وی عنوان کرد: در دنیای امروزی که فرهنگ اموی در قالب فرهنگ غربی ظهور و بروز دارد و می کوشد تا انسانیت انسانها را از آنها سلب کند باز خوانی قیام و نهضت عاشورا نیز مایه حیات انسانی جامعه اسلامی و بشر است که این همان معنای جمله«ما هرچه داریم از محرم و صفر است» می باشد.
حجت الاسلام و المسلمین رجب پور گفت: توجه به پیام ها، عبرت ها و افعال عاشورا و آنچه به آن ضمیمه شد در مسیر کوفه و شام، راه برون رفت از این منجلاب و بحران انسانی است که یقینا پیروان حقیقی و زینبی است که می تواند نوجوان، جوان و بزرگسالان ما را به خطی سراسر نورانی و هدایت منتهی کند و تأثیرگذاری حضور بانوان در برپایی و تشکیل مراسمات و دلدادگی  به خاندان عترت ما را در رسیدن به اهداف عالیه اسلام و ایجاد تمدن اسلامی کمک و یاری رساند.
وی ابراز کرد: پیاده روی اربعین می تواند نمادی از ارتش 20 میلیونی باشد که بنیانگذار انقلاب اسلامی روزی آن را سر داد و در این میان  لشکر زنانی فاطمی و زینبی وار، با دریافت صحیح پیام عاشورا و پیغام حضرت زینب(سلام الله علیها) ما را به تشکیل حکومت عدل و جامعه مهدوی امیدوار ساخت.