استاد حوزه:

فرهنگ اربعین به معنای پشت کردن به فرهنگ یزید و استکبار جهانی است

شناسه خبر : 82663

1398/07/29

تعداد بازدید : 142

فرهنگ اربعین به معنای پشت کردن به فرهنگ یزید و  استکبار جهانی است
خانم فلاح، استاد حوزه فرهنگ اربعین را به معنای پشت کردن به فرهنگ یزید و استکبار جهانی دانست.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، خانم فلاح طی مراسمی در جمع طلاب مدرسه علمیه معصومیه(سلام الله علیها) یزد در خصوص شبهات مربوط به حضور اهل بیت(علیهم السلام) بر سر قبور مطهر شهدای کربلا در اربعین سال اول گفت: امکان اینکه اسرا در اربعین ابتدا به کربلا آمده باشند وجود دارد زیرا فرصت کافی برای اینکه خود را به کربلا برسانند، وجود داشته است.

استاد اخلاق حوزه در ادامه بیان کرد: در تمام ایام خاص سال از جمله عید فطر، عید غدیر، روز عرفه و غیره زیارت مخصوصه امام حسین(علیه السلام) تأکید شده که این نشاندهنده عظمت و جایگاه ایشان است.

وی افزود: حضور در حرم امام حسین(علیه السلام) در روز اربعین و خواندن زیارت اربعین، نشاندهنده وقوع اتفاقی بزرگ است، فرهنگ اربعین اکنون به معنای پشت کردن به فرهنگ یزید و  استکبار جهانی است.

خانم فلاح گفت:حرکت اربعین اکنون می تواند شکوفایی تفکر شیعه و قدرت تمدن سازی آن را نشان می دهد و زمینه ساز حماسه ظهور باشد.

وی بیان کرد: امام صادق(علیه السلام) در حدیثی می فرمایند که زیارت کن امام حسین(علیه السلام) را و آن را ترک نکن که راوی پرسید که این زیارت چه ثوابی دارد؟ و ایشان در جواب فرمود که هر کس برود در حالی که پیاده است خداوند با هر گامی که برمی دارد یک حسنه برای او می نویسد و یک گناهی از او برطرف می شود و مقامش یک درجه  بالا می رود، وقتی به آن مقام بالا رسید خداوند دو فرشته برای او قرار داده که هر کار خیری که انجام دهد برای او ثبت کنند و وقتی زیارت تمام می شود دو ملک با او خداحافظی می کنند و به او می گویند ای ولی خدا! آمرزیده شدی تو در حزب خدا و حزب رسول الله(صلی الله علیه و آله) و حزب اهل بیت(علیهم السلام) هستی، دیگر آتش شما را نمی بیند، حتی آتش در او طمع نخواهد کرد.

استاد اخلاق حوزه با تاکید بر اینکه نوری که در زیارت کسب می شود را باید حفظ کرد، افزود: آیت الله جوادی آملی در کتاب حکمت عبادت می گویند که سلام نماز در واقع شروعی برای فرد نمازگزار برای ورود به زندگی الهی است، زیارت امام حسین(علیه السلام) نیز اینگونه است که وقتی از زیارت برگشتیم باید شروع  باشد و سلام آخر زیارت اربعین شروعی برای ورود امام حسین(علیه السلام) باید در زندگی مان باشد و کسی که در این وادی عشق قدم بزند و سختی ها را به جان بخرد خود ثواب الهی در پی دارد.

خانم فلاح گفت: وقتی کسی وارد سفر زیارت اربعین می شود ترسی از آتش جهنم ندارد زیرا با عشق به امام حسین(علیه السلام) به زیارت رفته اند، پس این خیلی متفاوت تر از عبادتی است که از ترس آتش باشد بنابرین این سفر از نظر تربیتی ویژه است.

وی ادامه داد: زیارت به معنای حضور زائر نزد امام معصوم است؛ البته که امام همه جا هست اما با خواندن زیارت نیاز داریم که حضور امام را درک کنیم و انس با دعا و زیارت در همین باب است که بتوانیم خود را در محضر امام ببینیم و این فرصتی است که امام در همه زندگی ما حضور داشته باشد.

وی در ادامه افزود: اربعین می تواند تمرینی برای زندگی معنوی باشد و آماده سازی برای عصر ظهور است و وظیفه افرادی که به زیارت رفته اند، این بود که نباید سنگر را خالی می گذاشتند اما هر یک از ما نیز باید از این اتفاق برای همه زندگی درس بگیریم.

استاد اخلاق اضافه کرد: در زیارت اربعین سلام ها و گواهی هایی می دهیم از جمله اینکه به شما ایمان دارم، شما در راه خدا جهاد کردید تا به یقین برسید و یا در جایی می گوییم به ابی انت و امی و نفسی که اینها نباید لقلقه زبان باشد.

وی با بیان وظایف منتظر واقعی گفت: منتظر واقعی تنها به ذکر اکتفا نمی کند بلکه باید در درون خود به گونه ای کار کند که در هر زمینه به ظهور امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) کمک کند، باید بگوییم خدایا من در آن مسیر قدم می گذارم و یکی از این زمینه ها توجه به هدف امام حسین(علیه السلام) است یا باید بگوییم که من باید باعث رشد دین شوم و به گونه ای باشم که اگر هیچ کاری نمی کنم خانواده ام به گونه ای باشد که وقتی شما آمدید حاضر به جانفشانی باشم.

وی ادامه داد:‌ اکنون در جنگ سوریه خیلی از ما حاضر نبودیم همسر خود را به میدان بفرستیم که باید بدانیم شاید در زمان ظهور نیز اینگونه عمل کنیم، کوفیان نیز با اینکه دلداده امام حسین(علیه السلام) بودند اما در هنگام عمل عقب نشینی کردند.