استاد و مشاور حوزه:

اخلاص با خشیت انسان حاصل می شود

شناسه خبر : 82451

1398/07/24

تعداد بازدید : 193

اخلاص با خشیت انسان حاصل می شود
خانم عبداللهی استاد و مشاور حوزه اخلاص را موجب حصول خشیت در انسان دانست.

به گزارش خبرگزاری کوثر از اصفهان، خانم عبدالهی، استاد و مشاور حوزه، در جمع طلاب مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) اصفهان به بیان سوالی در زمینه معنویت و رشد اخلاقی پرداخت و گفت: چه علتی وجود دارد که گاهی انسان به جایی می رسد که رشد معنوی در خود نمی بیند؟

وی به آیه 2سوره ملک«الَّذِی خَلَقَ الْمَوْتَ وَ الْحَیاةَ لِیبْلُوَکُمْ أَیکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا» اشاره کرد و گفت: خدواند مرگ، حیات و بلاها را فرستاد تا انسان را در معرض امتحان قرار دهد و بداند کدام یک از بندگان عملشان صالح است، همانگونه که بنا بر فرموده امام علی(علیه السلام) دار دنیا پر از ابتلا می باشد.

مشاور حوزه افزود: اینکه می گوییم عمل صالح باشد در آن مقدار و کمیت مهم نیست بلکه کیفیت عمل است که انسان را به سمت صواب می برد.

خانم عبدالهی به بیان راهکارهایی جهت بالا بردن کیفیت عمل پرداخت و ادامه داد: انجام عمل صالح سخت است زیرا عملی مصداق عمل صالح است که خالص باشد و وقتی عمل خالص می شود که همراه با خشیت الهی باشد.

وی در بیان معنای خشیت گفت: خشیت حالتی است که انسان به جایی برسد که عظمت الهی را درک کند و با تمام وجود خدا را احساس کند.

استاد و مشاور حوزه خاطر نشان کرد: نیت یکی دیگر از مواردی است که عمل انسان به آن بستگی دارد، نیت همانگونه که در روایات آمده است بالاتر از خود عمل می باشد، بنابرین باید مراقب باشید که عمل همراه با سمعه نباشد که به مرور آن را به ریا می کشاند.

وی در پایان گفت: عمل وقتی تیرش به هدف می خورد که همراه اخلاص باشد و اخلاص وقتی حاصل می شود که انسان خشیت داشته باشد و همچنین با نیت باشد.