کارشناس مذهبی:

آرامش در پی توکل به دست می آید

شناسه خبر : 82447

1398/07/23

تعداد بازدید : 197

آرامش در پی توکل به دست می آید
حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی پناه، کارشناس دینی بیان کرد: میوه یقین توکل است و آرامش نیز در پی توکل به دست می آید.

به گزارش خبرگزاری کوثر از اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی پناه در نشست اخلاقی معرفتی با موضوع«خانواده قرآنی» که با حضور طلاب، کادر و عموم بانوان در سالن اجتماعات مرکز تخصصی فقه و اصول النفیسه اصفهان برگزار شد، با بیان حدیثی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه) گفت: خداوند در پنج مورد خیر کثیر قرار داده که در میان مردم کم تقسیم شده است که اولین مورد عقل است.

وی بیان کرد: حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) در حدیثی می فرمایند که(ما قسم اللّه للعباد شیئاً افضل من العقل …) که در آن اعطای عقل به بندگان به عنوان خیر کثیر ذکر شده است.

وی با بیان این نکته که عقل سه اثر باطنی و سه اثر ظاهری دارد، خاطر نشان کرد: خشوع که تبلور آن در نماز است به عنوان اولین اثر باطنی عقل محسوب می شود و از راههای کسب خشوع؛ خواندن نوافل و فراغت بال است.

مبلغ حوزه، در خصوص دومین راه کسب خشوع در نماز افزود: نماز را آنگونه بخوان که گویی آخرین نماز توست و دیگر هرگز نمی توانی نمازی بخوانی و چیزی نگو که بعد دنبال آن عذر خواهی کنی و از آنچه در دست مردم است، چشم بپوش.

وی گفت: دومین اثر باطنی عقل عبرت گیری است که با زیارت اهل قبور حاصل می شود و غم و غصه را از بین می برد و روش دیگر در عبرت گیری، نگاه کردن است.

این پژوهشگر حوزوی، نگاه به والدین، ترک نگاه حرام، بیدار ماندن در شب، سفر کردن و اشک ریختن به خاطر خوف از خداوند را به عنوان عبادات چشم برشمرد.

وی در ادامه سومین اثر باطنی عقل را تفکر بیان کرد و گفت: عبادت سه نوع است که شامل عبادت بدنی، مالی و فکری می شود و فکر کردن در نعمت های الهی منجر به شکر است.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی پناه، دومین مورد از  پنج خیر کثیر که بازگشت همه آن ها به عقل است؛ را شکر دانست و با اذعان به این مطلب که شکرکنندگان طبق نص قرآن«وقلیل من عبادی الشکور» کم هستند، بیان کرد: خداوند دو نوع شکرگزاری را در سوره مبارکه کوثر به انسان آموخت که شامل شکر زبانی و شکر عملی"فصل لربک وانحر" می شود.

کارشناس مباحث دینی، ضمن تلاوت آیه ای از سوره بقره "واذ نجیناکم من آل فرعون یسومونکم سوء العذاب..." گفت: دو راه برای شکر گزاری وجود دارد که اولین آن نگاه کردن به گذشته است که قبلا در چه وضعیتی زندگی می کردید و دومین آن با توجه به روایت پیامبر(صلوات لله علیه) این است که اگر می خواهید شاکر باشید به زیر دست نگاه بیندازید.   

وی در ادامه بیان حدیث گفت: سومین مورد از پنج خیر کثیر که در بین مردم کم تقسیم شده است؛ یقین است، یقین به دو امر تعلق میگیرد که شامل ذات پاک حضرت حق و یقین به قیامت است.

کارشناس دینی با اشاره به این نکته که میوه یقین توکل است و آرامش نیز در پی توکل به دست می آید، با اسناد به روایتی از پیامبر(صلی الله علیه و آله) قویترین مردمان را کسانی معرفی کرد که توکلشان به ذات حق بیشتر باشد.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی پناه خاطر نشان کرد: برای افزایش توکل از ذکر "یامسبب الاسباب" باید مدد جست؛ چرا که طبق آیات قرآن، خداوند سبب ساز است و بسیاری از کارهای بزرگ را با اسباب کوچک انجام می دهد که شامل مواردی از قبیل شکست اصحاب فیل با سجیل  می شود.

وی اثرات ضعف در یقین را انجام گناه و داشتن استرس دانست و اظهار داشت: از ثمرات توکل، اخلاص است که سخاوت از اثرات آن است که نصیب انسان می شود.

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی پناه بیان کرد: پیغمبر(صلی الله علیه و آل) فرمودند که "انفق و لا تخف فقرا" یعنی پیامبر بهشت را برای شخص انفاق دهنده ضمانت کرده است.

استاد اخلاق بیان داشت: چهارمین موردی که در بین مردم کم تقسیم شده صبر است، که باید آن را به فرزندان خود آموخت که در انجام کارها و رسیدن به خواسته های خود عجله نکنند.

وی در پایان پنجمین و آخرین مورد خیر کثیر را قناعت دانست.