مشاور و استاد حوزه:

رعایت پوشش مناسب از طرف بانوان از موارد ضروری در سفر اربعین است

شناسه خبر : 82445

1398/07/23

تعداد بازدید : 196

رعایت پوشش مناسب از طرف بانوان از موارد ضروری در سفر اربعین است
مشاور و استاد حوزه رعایت پوشش مناسب از طرف بانوان را از موارد ضروری در سفر اربعین دانست.

به گزارش برگزاری کوثر از اصفهان، نشست پژوهشی با عنوان حضور بانوان در پیاده روی اربعین(فرصتها و چالش ها) با هدف تبیین چگونگی حضور بانوان و نقش آفرینی آنها در پیاده روی اربعین حسینی با سخنرانی پروین اختریان مشاور و استاد حوزه، با حضور طلاب و اساتید در مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) اصفهان برگزار شد. 

خانم اختریان در این نشست به بیان جایگاه و اهمیت زیارت اربعین پرداخت و گفت: آنچه در روایات بر روی آن تأکید شده، پیاده به این زیارت رفتن است و با تکیه بر عبارت« مَنْ زَارَ الْحُسَینَ مُحْتَسِباً لَا أَشِراً وَ لَا بَطِراً وَ لَا سُمْعَةً مُحِّصَتْ عَنْهُ ذُنُوبُهُ کمَا یمَضَّضُ الثَّوْبُ فِی الْمَاءِ فَلَا یبْقَی عَلَیهِ دَنَسٌ وَ یکتَبُ لَهُ بِکلِّ خُطْوَةٍ حَجَّةٌ وَ کلَّمَا رَفَعَ قَدَماً عُمْرَةٌ»» ثواب های مترتب بر زیارت اربعین در گروی این قید است.

وی در ادامه به بیان چالش ها و فرصت های پیش روی بانوان پرداخت و گفت: از جمله چالش های پیش روی بانوان متأهل، مسئله اذن همسر و همراهی فرزندان با وی در این سفر معنوی است.

خانم اختریان با اشاره به استفتائات و نظرات مراجع عظام بر جواز حضور بانوان بیان داشت: اصل بر جواز زیارت اربعین توسط بانوان می باشد اما با لحاظ شرایط عدم اختلاط زن و مرد در مواقع ازدحام و رعایت شرایط پوشش مناسب از طرف بانوان صحیح است.

خانم شکرانی پور معاون پژوهش مدرسه علمیه فاطمه الزهرا(س) اصفهان در ادامه این نشست به بیان تمهیداتی که بانوان باید برای این سفر معنوی مهیا کنند، اشاره کرد و گفت: تدبیر در این سفر چه از لحاظ مدیریت زمان و کیفیت حضور، می تواند عاملی برای نقش آفرینی مؤثر بانوان در این حرکت حماسی باشد.