پژوهشگر مهدوی:

معرفت به امام، عامل دشمن شناسی و ولایت پذیری است

شناسه خبر : 82438

1398/07/23

تعداد بازدید : 188

معرفت به امام، عامل دشمن شناسی و ولایت پذیری است
یک پژوهشگر مهدوی گفت: دشمن شناسی و ولایت پذیری با معرفت نسبت به امام حاصل می شود و باید با دوستان اهل بیت(علیه السلام) دوستی و با دشمنان آنان دشمنی داشت.

به گزارش خبرگزاری کوثر از اصفهان، نشست اخلاقی معرفتی با موضوع«تحلیل معرفتی فرازهایی از زیارت  اربعین» با حضور کارکنان و عموم بانوان در سالن اجتماعات مرکز تخصصی فقه و اصول النفیسه اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین جدیدی بیان کرد: حضرت امیر المومنین(علیه السلام) می فرمایند که«ایمان هیچگاه کامل نمی شود، مگر اینکه مقام نورانیت مرا بشناسند».

وی ادامه داد: بخش معرفتی مقام اهل بیت(علیهم السلام) تنها در کتب تخصصی شیعه و برای افراد خاص است و نیاز است مبلغانی، با فکر و مطالعه عمیق، این معارف را به زبان عموم مردم بیان کنند، از طرفی دیگر مخاطبین نیز باید سطح فهم خود را بالا ببرند تا بتوانند عمق مطالب را درک کنند.

وی با استناد به حدیث حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) درباره عظمت خلقت آسمان اول نسبت به آسمان دوم آن را به انگشتری در وسط بیابان تشبیه کرد و افزود: تاکنون 300 میلیارد کهکشان در آسمان اول کشف شده است.  

وی پیامبر(صلی الله علیه و آله را رحمت للعالمین خواند و اذعان کرد: انوار ملکوتی و الهی پیامبر و اهل بیت (علیهم السلام) بر تمام عوالم سیطه دارد و آنها را هدایت میکند.

حجت الاسلام و المسلمین جدیدی بیان کرد: ما در خلقت هفتم هستیم و باید ۵ مرحله عالم ذر، دنیا، برزخ و قیامت و آخرت را طی کنیم و تا زمانیکه در عالم دنیا هدایت به اوج نرسد دنیا وارد عالم برزخ نمی شود.

مولف کتاب، با اشاره به آیه ۸۱سوره مبارکه آل عمران«وَإِذْ أَخَذَ اللَّهُ مِیثَاقَ النَّبِیِّینَ لَمَا آتَیْتُکُمْ مِنْ کِتَابٍ وَحِکْمَةٍ ثُمَّ جَاءَکُمْ رَسُولٌ مُصَدِّقٌ لِمَا مَعَکُمْ لَتُؤْمِنُنَّ بِهِ وَلَتَنْصُرُنَّهُ ۚ قَالَ أَأَقْرَرْتُمْ وَأَخَذْتُمْ عَلَیٰ ذَٰلِکُمْ إِصْرِی ۖ قَالُوا أَقْرَرْنَا ۚ قَالَ فَاشْهَدُوا وَأَنَا مَعَکُمْ مِنَ الشَّاهِدِینَ» به اقرار گرفتن خدا از پیامبران قبلی درباره پیامبر آخر الزمان اشاره کرد و خاطر نشان شد: همه پیامبران زمینه ساز آمدن اهل بیت(علیهم السلام) و تشکیل حکومت اسلامی بوده اند.

مبلّغ حوزه، محور زیارات، علی الخصوص زیارت اربعین، زیارت عاشورا و جامعه کبیره را، شناخت معرفتی به مقام ولایی اهل بیت(علیهم السلام) برشمرد و تصریح کرد: یکی از عمده ضعف ها که باعث شده جامعه بشری از سقیفه تاکنون اهل بیت(ع) را کنار بزنند و انسان غیر معصوم را بر جامعه حاکم کنند، نشناختن مقام ولایی اهل بیت(علیهم السلام) است.

وی افزود: جریان سقیفه محدود به هزار و 400 سال پیش نیست و هنوز هم وجود دارد و بخاطر عدم معرفت این جایگاه، امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) هنوز ظهور نکرده است.

حجت الاسلام والمسلمین جدیدی دین را در لایه های اعتقادات، احکام، اخلاق و معارف دانست و لایه معرفت را به عنوان عمیق ترین مراحل بیان کرد و افزود: تا زمانیکه شیعه معرفت به امام نداشته باشد بقیه مردم دنیا را نیز نمی تواند با مقام امام آشنا کند، در حالیکه شیعه باید زمینه ساز ظهور حضرت باشد.

وی، تولی و تبری را بعنوان دومین نکته در باب زیارات، به ویژه زیارت اربعین برشمرد و اذعان کرد: دشمن شناسی و ولایت پذیری زمانی حاصل می شود که نسبت به امام معرفت پیدا شود و با دوستان اهل بیت(علیه السلام) دوستی و با دشمنان آنان دشمنی داشت.

مسئول دشمن شناسی بنیاد مهدویت بیان کرد: قوم بنی اسرائیل بعنوان اولین حزب الله است که وظیفه تشکیل حکومت اسلامی را داشتند ولی با نفوذ یهود و ضعف در دشمن شناسی و معرفت ولایت الهی، موفق به تشکیل حکومت نشدند، در زمان حضرت سلیمان نیز هدف تشکیل حکومت بود ولی با فوت حضرت و نفوذ یهود این امر حاصل نشد.