آیت الله نوری همدانی:

انقلاب راه را برای پیشرفت بانوان باز کرد | جایگاه ویژه بانوان در تبلیغ دین

شناسه خبر : 82164

1398/07/16

تعداد بازدید : 614

انقلاب راه را برای پیشرفت بانوان باز کرد | جایگاه ویژه بانوان در تبلیغ دین
حضرت آیت الله نوری همدانی رونق حوزه های علمیه به ویژه حوزه خواهران را به برکت انقلاب دانست و گفت: انقلاب و امام راحل راه پیشرفت را برای بانوان باز کردند.

به گزارش خبرگزاری کوثر، حضرت آیت الله حسین نوری همدانی در دیدار رییس و اعضای شورای سیاستگذاری حوزه خواهران، رونق حوزه های علمیه به ویژه حوزه خواهران را به برکت انقلاب و تدابیر امام راحل دانست و گفت: بانوان در طول تاریخ در عقب ماندگی فکری، فرهنگی و اجتماعی قرار داشتند اما امام و انقلاب توانستند که راه را برای بانوان باز کنند تا بانوان نیز همانند آقایان به پیشرفت های علمی، فرهنگی و سیاسی دست پیدا کنند.

وی افزود: در فعالیت های حوزه باید بیشتر به کیفیت توجه کنیم تا کمیت، خوشبختانه از نظر کمیت وضعیت مناسبی داریم که البته باید بهتر شود اما از نظر کیفیت باید پیشرفت و سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد.

این مرجع تقلید با تأکید بر تبیین جایگاه علمی بانوان حوزوی اظهار داشت: بانوان می توانند به مقامات عالی علمی و تقوایی برسند و این جایگاه مختص مردان نیست، باید جایگاه علمی بانوان حوزه های خواهران به خوبی تبیین شود تا حوزویان و جامعه با دستاوردهای بانوان طلبه آشنایی پیدا کنند.

وی ادامه داد: باید به مباحث تخصصی اهمیت بیشتری داده شود، البته تا جایی علوم مشترک است و همه باید آن را بخوانند اما از مرحله ای باید به مسائل تخصصی بیشتر توجه شود؛ بانوان طلبه باید در قلم و بیان برجسته باشند تا بتوانند به درستی نسبت به نیازها پاسخگویی کنند.

حضرت آیت الله نوری همدانی با تأکید بر این که حوزه های علمیه باید به نیازهای امروز پاسخ دهند، ابراز داشت: اسلام برای همه نیازهای بشر برنامه دارد که این برنامه جامع باید برای جهانیان تبیین شود.

وی عنوان کرد: طلاب باید در زمینه های فقاهت، تبلیغ، تفسیر و مباحث دیگر به صورت تخصصی تربیت شوند، بانوان می توانند نقش ویژه ای در حل مشکلات و تبیین مبانی دینی در حوزه زنان برای دنیا داشته باشند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: طلاب باید با نظرات و مبانی حضرت امام آشنایی کامل و دقیق داشته باشند، امروز وصیت و نظرات امام در بین دانشجویان تدریس می شود و این موضوع در حوزه ها هم باید مورد توجه باشد.

وی با تأکید بر تقویت دروس اخلاق در حوزه اضافه کرد: درس اخلاق فقط برگزاری کلاس نیست بلکه منظور از درس اخلاق ساختن است و انسان سازی کار انبیا و ائمه طاهرین(ع) محسوب می شود، باید افراد متخلق به اخلاق اسلامی انتخاب شوند تا بتوانند دروس اخلاق را برگزار کنند.

حضرت آیت الله نوری همدانی آشنایی طلاب با نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را از وظایف مهم حوزه ها دانست و گفت: افتخار می کنیم که کتاب شریفی مانند نهج البلاغه امیرمؤمنان(ع) داریم که حاوی مطالب اعتقادی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و راهگشای امور جامعه است.

وی افزود: بانوان طلبه هم باید با رصد شبهات به ویژه در فضای مجازی به نیازها و شبهات جامعه پاسخ مناسب بدهند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به اهمیت تربیت افراد اظهار داشت: تربیت افراد کار سخت و پرزحمتی است و باید با شناسایی ویژگی های افراد بر تربیت آن ها تمرکز کرد.

وی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به پیش رو بودن موسم عظیم اربعین ادامه داد: روز به روز بر عظمت این مراسم مهم افزوده می شود و مراسم اربعین می تواند زمینه ساز ظهور حضرت ولیعصر(عج) باشد، همه ما باید وظیفه خود را به درستی انجام دهیم.