استاد دانشگاه:

عنصر تحقیق و پژوهش در حوزه مورد توجه قرار گیرد

شناسه خبر : 82060

1398/07/14

تعداد بازدید : 193

عنصر تحقیق و پژوهش در حوزه مورد توجه قرار گیرد
آقای میرمحمدی استاد دانشگاه دو عنصر تحقیق و پژوهش را به عنوان یک اصل در مجموعه کارها و فعالیتهای حوزه ضروری دانست.

به گزارش خبر گزاری کوثر از یزد، آقای میرمحمدی در نشست فصلی معاونان پژوهش در خصوص اهداف حوزه علمیه بیان داشت: اهداف حوزه های علمیه؛ شناخت صحیح دین(تفقه در دین)، ابلاغ صحیح دین، اصلاح طلبی در زمین و عینیت بخشیدن به دین و اجرای احکام دینی است و دستیابی به این هدف جز با امر پژوهش امکان پذیر نخواهد بود.

استاد دانشگاه در بیان راهکارهایی برای برجسته سازی و اهتمام به مساله پژوهش افزود: حوزه باید  همگام با پیشرفت های دنیا از ابزارهای پژوهشی جدید استفاده نماید و زمینه را برای آموزش دانش پژوهان مهیا کندف همچنین در طلاب جوان ایجاد انگیزه نماید و طلاب جوان را با مسائل پژوهشی و تحقیقی در علوم حوزوی آشنایی کند.

آقای میر محمدی با بیان اینکه در حال حاضر، ضرورت پژوهش در علوم حوزوی، بیش از سایر موضوعات است، بیان کرد: اصلی ترین مسئله برای پژوهش، مسائل فرهنگی با نگاه به تأمین نیازهای فکری مخاطبان جوان، خانواده ها و تبیین صحیح تفکرات اسلامی می باشد، ضمن اینکه توجه به نیازهای علمی نظام اسلامی در عرصه های مختلف، بسیار پراهمیت است و التفات به بیانات رهبر معظم انقلاب(دام ظله العالی)، فوق العاده کلیدی است.

وی در بخش دیگر از سخنان خود خاطر نشان کرد: با توجه به شرایط و واقعیت های موجود در جوامع امروزی؛ از قبیل چالش های فرهنگی، اخلاقی و تربیتی و از همه مهم تر اعتقادی و نیز بالا رفتن سطح ناهنجاری های اجتماعی و همچنین بالا رفتن میزان طلاق، یافتن راه کارهای علمی برای برون رفت از این چالش ها، جهت استحکام بنیان خانواده ها و تربیت فرزندان و جوانان، کاملاً ضروری به نظر می رسد؛  بدین لحاظ لازم است در این زمینه، تحقیقات جدی صورت گیرد.

آقای میر محمدی در پایان به بیان آسیب های روان شناختی، روش شناختی و اجرایی این امر با استفاده از روش مشاهده و تجربه پرداخت و راهکارهای لازم را جهت اجرای بهتر این امر ارائه کرد.