معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان یزد:

برنامه های حوزه علمیه خواهران یزد در پیاده روی اربعین اعلام شد

شناسه خبر : 81904

1398/07/12

تعداد بازدید : 123

برنامه های حوزه علمیه خواهران یزد در پیاده روی اربعین اعلام شد
معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان یزد برنامه های این معاونت در پیاده روی بزرگ اربعین را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، خانم حسن پور بیان کرد: امام صادق(علیه السلام) فرمودند که« هر کس پیاده به زیارت جدّ ما امام حسین(علیه السلام) برود هر قدمی که بر می دارد یک گناه از او پاک می شود و  یک حسنه برای او نوشته می شود و یک درجه بر درجاتش افزوده می شود».

وی ادامه داد: هدف از زیارت اربعین افزایش معرفت نسبت به قیام اباعبدالله الحسین(علیه السلام) و نیز زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت است.

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان یزد با بیان اینکه 1380 سال از اولین پیاده روی اربعین توسط جابربن عبدالله انصاری می گذرد و هنوز عشق جابر در این راه متجلی است، ادامه داد: اربعین باشکوهترین مراسمیست که می توانیم امام حسین(علیه السلام) را در آن به جهانیان معرفی کنیم.

خانم حسن پور با اشاره به شبهاتی در خصوص حضور زنان در این پیاده روی گفت: بسیاری از مراجع تقلید ما رعایت حجاب شرعی و احکام اسلامی و یا حضور زنان با محارم خود در سفر اربعین را از شروط لازم در این پیاده روی می دانند لذا توصیه اینجانب به بانوان این است حتی الامکان از سفر به صورت انفرادی پرهیز کرده و سعی کنند با محارم خود راهی سفر شوند.

وی به مصادیق بسیاری از حضور علما در طول تاریخ در زیارت اربعین اشاره کرد و افزود: از علمای عصر ما نیز در زندگی نامه آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید می خوانیم که دو بار با پای پیاده از حرم علوی تا حرم حسینی را در اربعین پیموده اند.

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان یزد در بخش دوم سخنان خود در خصوص برنامه های فرهنگی تبلیغی حوزه علمیه خواهران استان یزد گفت: جلساتی با سازمان حج و زیارت، تبلیغات اسلامی و فرهنگ و ارشاد استان برگزار کرده ایم تا بانوان طلبه و مبلغان توانمند سهمی در ارتقای مسائل فرهنگی اربعین ایفا کنند.

خانم حسن پور افزود: در نشست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد مقرر شد بانوان طلبه در فراخوان مقالات اربعین با موضوعات مختلف از جمله بررسی و پاسخ به شبهات مربوط به حضور زنان در پیاده روی اربعین، نقش سازمان ها و ادارات در هرچه بهتر برگزاری پیاده روی اربعین، اهمیت اربعین در روایات  اسلامی و غیره شرکت کنند.

خانم حسن پور، برگزاری دوره آموزشی لهجه عراقی با حضور بیش از 50 بانوی طلبه را از دیگر اقدامات معاونت فرهنگی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد در راستای حضور و فعالیت تبلیغی بانوان طلبه در این زمینه بیان کرد.

وی  از اعلام آمادگی 30 نفر از طلاب و بانوان مبلغ از سراسر استان برای کمک در اجرای برنامه های اربعین حسینی خبر داد و افزود: معرفی نامه مبلغان از حج و زیارت استان صادر می شود و برخی به صورت خانوادگی و برخی با هماهنگی سازمان تبلیغات اعزام خواهند شد تا با حضور در موکب ها به رفع شبهات، تصحیح قرائت نماز، پاسخ به سوالات شرعی، انجام امور مشاوره ای و غیره بپردازند.

وی در پایان فعالیت در فضای مجازی از طریق انتشار اطلاعات لازم در زمینه سفر اربعین بانوان به صورت پوستر، فیلم کوتاه، اینفوگرافی و غیره  را از دیگر فعالیت  فرهنگی بانوان طلبه عنوان کرد.