بسیاری از معضلات اجتماعی با احیاء فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر رفع می‌شوند

شناسه خبر : 81887

1398/07/10

تعداد بازدید : 260

بسیاری از معضلات اجتماعی با احیاء فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر رفع می‌شوند
نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان یکی از معضلات فرهنگ عمومی کشور را عدم اجرای فرهنگ عفاف و حجاب دانست و گفت: با احیاء فریضه امر به معروف و نهی از منکر می‌توان از بروز بسیاری از معضلات اجتماعی در جامعه جلوگیری کرد.

 آیت‌الله رسول فلاحتی امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی گیلان بر ضرورت رعایت عفاف و حجاب در سطح ادارات این استان تأکید کرد و اظهار داشت: در حال حاضر یکی از معضلات فرهنگ عمومی کشور عدم جاری ساختن عفاف و حجاب در جامعه است که باید برای آن اجرایی کردن آن برنامه‌ریزی شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با بیان اینکه دستورالعمل‌های عفاف و حجاب باید به دستگاه‌های مختلف استان ابلاغ شود عنوان کرد: امر به معروف و نهی از منکر در مسائل اجتماعی و به ویژه فرهنگی جامعه تأثیر به سزایی دارد و با نهادینه کردن آن در سطح اجتماع بسیاری از معضلات و مشکلات حال حاضر برطرف می‌شوند.

آیت‌الله فلاحتی با بیان اینکه وقتی یک شخص وارد یک شهری می‌شود باید نمادهای دینی برای او قابل مشاهده باشد ابراز داشت: ستاد امر به معروف و نهی از منکر گیلان در مسیر تحقق این فریضه الهی رسالت و تکلیفی کاملاً مشخص بر عهده دارد اما سایر دستگاه‌ها و نهادهای دیگر نیز باید با این ستاد مشارکت سازنده‌ای داشته باشند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی گیلان اجرای روش‌های مناسب و عملیاتی کردن آن‌ها برای تحقق فریضه امر به معروف و نهی از منکر را خواستار شد و بیان داشت: بدون شک با تعامل دو جانبه ستاد امر به معروف و نهی از منکر گیلان و سایر دستگاه‌های ذیربط در گیلان، می‌توان بستر نهادینه کردن امر به معروف و نهی از منکر را فراهم کرد.

استاندار گیلان نیز در این جلسه قدمت و پیشینه بسیار زیاد استان گیلان در بخش مسائل فرهنگی و دینی را مورد توجه قرار داد و ابراز داشت:
گیلان به سبب داشتن مردمانی خوب، نجیب و شریف همواره در راستای توسعه فرهنگی و اجتماعی پس از پیروزی انقلاب در میدان‌هایی نظیر دفاع مقدس از استان های پیشرو کشور بوده است.

ارسلان زارع تصمیم‌های اتخاذ شده توسط شورای فرهنگ عمومی استان گیلان را مطلوب و اثربخش اعلام کرد و گفت: امنیت و آرامش امروز گیلان محصول فرهنگ متعالی مردم این خطه، تعامل شایسته با مسئولان، همدلی دستگاه‌های اجرایی و تلاش‌گران قوه مجریه، قضائیه، ائمه جمعه و نماینده ولی فقیه در این استان است.

وی با تأکید بر اینکه در سال‌های گذشته گیلان مانند سایر استان‌های دیگر کشور از حیث مسائل اجتماعی دچار یکسری آسیب‌هایی بود خاطرنشان کرد: شورای فرهنگی عمومی استان گیلان با توجه به موضوعات یاد شده با جدیت تمام به این مسائل پرداخته و نتایج بسیار خوبی نیز در راستای اهداف خود به دست آورده است.

نماینده عالی دولت در استان گیلان بهبود برخی مؤلفه‌های اجتماعی در گیلان نظیر طلاق و برخی شاخص‌های مواد مخدر را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: بدون شک ارتقاء شاخص‌های اجتماعی و فرهنگی تنها از طریق یک دستگاه اتفاق نمی‌افتد بلکه برای تحقق این موضوع مشارکت سایر دستگاه‌های ذیربط نیز بسیار ضروری است.

زارع ایجاد همدلی مضاعف و تعامل تمامی نهادها و دستگاه‌ها برای توسعه شاخص‌های اجتماعی و فرهنگی در استان گیلان را امری لازم و ضروری خواند و بیان داشت: ظرفیت مناسب 500 هزار نفری دانش‌آموزان و دانشجویان برای انجام فعالیت‌های فرهنگی در گیلان مسأله‌ای است که باید از آن به بهترین نحو استفاده کرد.

استاندار گیلان برنامه‌ریزی در گیلان طبق اسناد بالادستی کشور و بر اساس شرایط این استان در بحث توسعه فرهنگ عمومی را خواستار شد و عنوان کرد: مردم گیلان پیشینه و سابقه بسیار زیادی در حوزه‌های فرهنگی داشته و دارند بنابراین در کنار صیانت از این ظرفیت‌ها باید برای توسعه هر چه بیشتر آن در این استان تلاش کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان نیز در این جلسه با تأکید بر اینکه شورای توسعه فرهنگ قرآنی، نقش قرارگاه را در پیشبرد اهداف قرآنی بر عهده دارد تصریح کرد: بعضی از دستگاه‌ها در استان گیلان از داشتن اداره قرآنی محروم بودند که این اداره با برنامه‌ریزی‌های لازم به ساختار آن‌ها اضافه شده است.

فیروز فاضلی هم‌افزایی و ارتقاء فعالیت‌های قرآنی در سطح استان گیلان را به عنوان یک ضرورت مهم خواستار شد و اظهار داشت: تقسیم کار وظایف قرآنی، آموزش، تبلیغ، پژوهش و مطالبه‌گری جدی در مورد مأموریت‌ها و پیگیری اجرای مصوبات مهم‌ترین راهکارهای پیشبرد اهداف شورای توسعه فرهنگ قرآنی است.

وی تحرک و پویایی درونی و بیرونی شورای توسعه فرهنگ قرآنی و تقویت انگیزه عوامل شورا از درون سازمان‌ها را موضوعی حائز اهمیت قلمداد کرد و افزود: همبستگی و همگرایی کامل اعضاء شورای توسعه فرهنگ قرآنی برای تبادل نظر و شنیده شدن صدای واحد از شورای مذکور امری بسیار اثرگذار محسوب می‌شود.

 

دبیر شورای فرهنگ عمومی گیلان با اشاره به اینکه بیش از 70 درصد فعالیت‌های قرآنی جنبه آموزشی دارند تصریح کرد: استفاده از ابزارهای مؤثر آموزشی و تبادل نظر در این زمینه جهت بهره‌گیری از بهترین و جدیدترین متدهای آموزش قرآن کریم باید در دستور کار کمیته‌های تخصصی شورای توسعه فرهنگ قرآنی قرار گیرد.