مشاور امور بانوان اداره آموزش و پرورش شهرستان گرگان:

انقلاب اسلامی ایران با تأسی از الگوهای صدر اسلام رخ داد

شناسه خبر : 81865

1398/07/16

تعداد بازدید : 199

انقلاب اسلامی ایران با تأسی از الگوهای صدر اسلام رخ داد
مشاور امور بانوان اداره آموزش و پرورش شهرستان گرگان وقوع انقلاب اسلامی ایران را با تأسی از الگوهای صدر اسلام دانست.

به گزارش خبرگزاری کوثر از گلستان، خانم رفیعی نژاد در نشست روشنگری که به مناسبت هفته دفاع مقدس و از سوی مجموعه حوزوی الزهرا(سلام الله علیها) برگزار شد، به بحث پیرامون نقش زنان در تداوم نهضت عاشورا و انقلاب اسلامی پرداخت و با استناد به آیه 75 از سوره مبارکه نسا، این آیه را مبنای انقلابهای شیعه در طول تاریخ دانست و با اشاره به نقش زنان بعد از واقعه عاشورا بیان داشت: نهضت عاشورا، نهضت عادی نبود بلکه بر اساس این نهضت تمامی حق در مقابل تمامی باطل قرار گرفت.

وی ادامه داد: زنان در عاشورا نقش الگویی و همچنین صادر کردن الگو را برعهده داشتند ولی در انقلاب اسلامی نقش آنان تأسی از الگوهای عاشورا بود.

وی به تبیین فرق اساسی نهضت عاشورا و نهضت انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: در نهضت عاشورا، کسانی همچون امام سجاد(علیه السلام)، حضرت زینب و ام کلثوم(سلام الله علیهما) حضور داشتند که در دامان رسالت و  وحیانیت تربیت یافته بودند.

وی ادامه داد: از امام سجاد(علیه السلام) آمده است که خطاب به حضرت زینب(سلام الله علیها) فرمودند که "أَنتِ عالمةٌ غیر معلمه"  و نیز آیت الله جوادی آملی در شأن ایشان می فرمایند که "در ظهر عاشورا حضرت زینب(سلام الله علیها) به مقام ولایت رسیدند ".

استاد حوزه ادامه داد: از دیگر تفاوت بارز نهضت عاشورا با انقلاب اسلامی در این بود که در انقلاب عاشورا زنانی بودند که اباعبدالله(علیه السلام) را درک و تعالیم را مستقیماً از معصوم دریافت کردند لذا درک نَفَس قدسی معصوم، قطعاً بسیار زیبا می تواند انسان را هدایت گر باشد و موجب تحول او شود.

خانم رفیعی نژاد بیان کرد: حضرت زینب(سلام الله علیها) مهمترین زنی است که در عاشورا درخشید و همزمان چهار مسئولیت محوری ایفا کرد که سرپرستی کاروان، تبلیغ پیام شهادت برای حفظ انقلاب، پرستاری از امام سجاد(علیه السلام) و حراست ویژه از کودکان و زنان از مهمترین وظایف ایشان بود.

وی اضافه کرد: تمام حالت های حضرت زینب(سلام الله علیها) در واقعه عاشورا و بعد از آن، آموزشگاه بود، مجاهدت های حضرت بعد از عاشورا، سخنرانی قهار و ماندنی حضرت در حضور یزید و غیره هر کدام آموزه انسان کامل است.

مسئول تشکل های پژوهشی مجموعه حوزوی الزهرا(سلام الله علیها) گرگان ادامه داد: زنان بعد از واقعه عاشورا با تاسی از حضرت زینب(سلام الله علیها) آموختند که باید برای تداوم نهضت سخنرانی کرده و وقایع را بازگو کنند لذا خطبه هایی که زنان ایراد کردند دستاوردهایی همچون؛ مقاومت و ایستادگی مردم در برایر دستگاه ظلم و ستم، ایجاد وحدت و همدلی برای مبارزه، رسوا کردن دستگاه حاکم، بیداری افکار و اندیشه ها، توسعه معارف اسلامی، ایجاد ارزشهای اخلاقی و نیز تهیه عوامل سقوط رژیم را بدنبال داشت.

خانم رفیعی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود به نقش زنان در تداوم انقلاب اسلامی ایران پرداخت و اضافه کرد: انقلاب اسلامی ایران با تأسی از الگوهای صدر اسلام رخ داد، که زنان ما در انقلاب اسلامی هم به صورت مستقیم با حضور در راهپیمایی ها و غیره و هم غیر مستقیم با تشویق همسران و فرزندان برای دفاع از کشور و مبارزه با دشمن ایفای نقش کردند.

وی یکی از مولفه های نقش زنان در انقلاب اسلامی و انقلاب های دیگر را حفظ عفت و دینداری دانست و افزود: مهمترین نقش زنان در انقلاب اسلامی و بعد از آن؛ احساس مسئولیت در قبال فرزندان و حفظ حریم خانواده است.

وی ادامه داد: اولویت اول زنان، خوب همسرداری و مادری کردن است و مادر، دختر و خواهر خوب بودن را باید از حضرت زینب(سلام الله علیها) بیاموزیم، همچنین باید بدنبال کاری باشیم که عامل تداوم در انقلاب و عاشورا است چرا که حفظ انقلاب مهمتر از خود انقلاب است.

مبلغ حوزه در ادامه اظهار داشت: از دیگر وظایف زنان در انقلاب اسلامی و بعد از می توان به فعالیت های اجتماعی با حفظ کلیه ارزشهای اسلامی همچون عفاف و حجاب، شجاعت در مقابل استکبار جهانی، پاسداری از نهضت اسلامی بعنوان امانت الهی، تاسی به زنان الگوی صدر اسلام همچون حضرت خدیجه(سلام الله علیها)، حضرت زهرا(سلام الله علیها)، حضرت زینب(سلام الله علیها) و غیره، تلاش در جهت تهذیب و تقوی، علم آموزی، تعلیم و تربیت، تبلیغ و غیره اشاره کرد.

خانم رفیعی نژاد در پایان با استناد به کلام مقام معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) گفت: مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در سه قلمرو حضور زنان را پررنگ می دانند که شامل تکامل انسانی، حضور اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه و  خانواده می شود.