عضو شورای حوزه علمیه یزد:

طلبگی بندگی مطلق پروردگار است

شناسه خبر : 81316

1398/06/27

تعداد بازدید : 146

طلبگی بندگی مطلق پروردگار است
عضو شورای حوزه علمیه یزد کار طلبگی را بر اساس آموزه های اسلام از مصادیق بندگی مطلق پروردگار عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، حجت الاسلام و المسلمین مدرسی در آیین افتتاحیه مدارس علمیه خواهران استان یزد با ابراز خرسندی از حضور در این آیین و تبریک سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه اظهار کرد: انسان متشکل از عالم شهود و غیب است و در عالم شهود و ماده برای رسیدن به سعادت و کمال دنیوی نیاز به قوانین، مقدمات، بایدها و نبایدهایی است که بشر با دانش و تجربه خود به دنبال رسیدن به آن حرکت می کند.

وی افزود: انسان در عالم غیب اگر بخواهد راحت زندگی کند چه در دنیا و چه در عقبی نیاز به یک سری قوانین، بایدها و نبایدها و دانش فنی دارد که این دانش فنی را در ارتباط با اهل بیت(علیهم السلام) و عالم غیب باید بهره برداری کند.

عضو شورای حوزه علمیه یزد تصریح کرد: اگر بشر بخواهد در مسیر زندگی معنوی خود و حتی در زندگی دنیایی حرکت کند، بی نیاز از عالم وحی و عالم غیب نیست و از هر دو عالم باید از قوانین مخصوص آن استفاده کند.

*فلسفه وجودی حوزه های علمیه خواهران و برادران چیست؟

 حجت الاسلام و المسلمین مدرسی ادامه داد: ما معتقدیم باید قوانین عالم غیب را از طریق حوزه های علمیه خواهران و برادران به مردم ابلاغ کنیم و فلسفه وجودی حوزه های علمیه کشف قوانین، بایدها و نبایدها و تنظیم قوانین و دستور العمل ها برای سعادت بشر از زاویه عالم غیب در پهنه گیتی است.

*حوزه های علمیه  نقشه راه قرآن و اسلام را به مردم نشان دهند

وی با یادآوری اینکه بخشی از جامعه را بانوان تشکیل می دهند، گفت: بر همین اساس حوزه های علمیه خواهران باید ایفای نقش کنند و اگر ما بتوانیم در این زمینه خوب عمل و نتیجه گیری کنیم؛ زندگی را روان تر و راحت تر تنظیم می کنیم.

عضو شورای حوزه علمیه یزد در مثالی برای تبیین موضوع اظهار کرد: اسلام نظام هایی برای ما در نظر گرفته است که به طور مثال اگر خانواده ای دچار مشکل شده است واقعا نقشه راه اسلام چیست؟ آیا مراکز مشاوره، دادگاه های خانواده و روانشناس ها می توانند حل مشکل کنند یا نقشه راه از دیدگاه اسلام چیز دیگری است؟ خداوند در سوره نساء می گوید که« فَابْعَثُوا حَکَمًا مِنْ أَهْلِهِ وَحَکَمًا مِنْ أَهْلِهَا إِنْ یُرِیدَا إِصْلَاحًا یُوَفِّقِ اللَّهُ بَیْنَهُمَا ۗإِنَّ اللَّهَ کَانَ عَلِیمًا خَبِیرًا» یعنی«چنانچه بیم آن دارید که نزاع سخت بین آنها پدید آید، از طرف خانواده مرد و خانواده زن داوری برگزینید، که اگر مقصود اصلاح داشته باشند خدا میان ایشان موافقت و سازگاری برقرار کند، که خدا دانا و آگاه است».

حجت الاسلام والمسلمین مدرسی تصریح کرد: ما معتقدیم اینها قوانینی مربوط به عالم غیب است که توسط حوزه های علمیه باید به جامعه القا شود و آن چیزی که از قوانین مادی برای سعادت بشر در هر عرصه ای می آوریم کافی نیست و خداوند راه را به ما نشان داده است.

*سه وظیفه اساسی حوزه های علمیه

وی با ابراز تأسف از غفلت نسبت به بایدها و نبایدهای الهی اذعان کرد: یکی از اقدامات حوزه های علمیه توجه دادن جامعه به این قوانین است که اولین وظیفه اساسی حوزه های علمیه خواهران و برادران«آگاهی سازی دینی» است که  آگاهی سازی قرآنی و متون دینی و روایی از جمله آن به شمار می رود.

عضو شورای حوزه علمیه استان یزد، وظیفه دوم طلاب و روحانیون را  آگاهی سازی سیاسی و بصیرت افزایی در بین آحاد جامعه دانست و افزود: حوزه انقلابی به معنی آگاهی سازی سیاسی و بصیرتی است.

مدرسی ادامه داد: سومین وظیفه ما اجرای دین در جامعه به عنوان یکی از شئون و مسئولیت های مهم حوزه های علمیه خواهران و برادران است که می توان در همه ابعاد یعنی زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی و اقتصادی اجرا کرد.

*استخراج اسلام ناب محمدی از سوی امام خمینی(رحمه الله علیه)

وی خاطر نشان کرد: اجرای دین را امام خمینی(رحمه الله علیه) در سطح وسیع در جامعه عمل کردند و اگر حوزه های علمیه نبودند قیام امام خمینی(رحمه الله علیه) به نتیجه مطلوب نمی رسید و یکی از هنرهای زیبای امام این بود که اسلام ناب محمدی و اسلام اصیل اهل بیت(علیهم السلام) را از اسلام متحجر و از بین اسلام روشنفکر مآبان و از لابلای این متون اسلام و اسلام لیبرال ها استخراج کرد و به ما نشان داد.

وی اذعان کرد: ما امروز مفتخریم در نظامی که در پرتو انسان های شایسته ای مانند امام خمینی(رحمه الله علیه) و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) به عنوان جلودار آن زندگی می کنیم که در هیچ کجای تاریخ نداریم.

حجت الاسلام و المسلمین مدرسی ابراز کرد: حوزه های علمیه به عنوان یکی از ثمرات وجودی انقلاب اسلامی است که ما نسبت به انقلاب و نسبت به فرصت تحصیل در علم شاکر باشیم و مدارس علمیه خواهران در استان یزد دارای انگیزه، هم مجدّ در تحصیل و هم مدیریت آن در حل مشکلات جدی است و نیز دارای یک مدیر اخلاقی و در مسیر ولایت فقیه و انقلاب است.

عضو شورای حوزه علمیه استان یزد خاطر نشان کرد: ایران اسلامی توانسته با قوانین اصیل اسلام در 40 سال گذشته تا آن جایی که ممکن بوده با تلفیق دیدگاه ها و آرای مردم تداوم یابد و یکی از هنرمندی های امام و از شاخص های حرکت انقلابی ایشان این بود که اسلام، قرآن، روایات اهل بیت(علیهم السلام) و سنت پیغمبر(صلی الله علیه و آله) را با مردم سالاری دینی به گونه ای تلفیق کردند که نه مردم سالاری توانست به اسلام ضربه بزند و نه اسلام توانست نسبت به مردم سالاری نگاه منفی داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین مدرسی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مد ظله العالی) ادامه دهنده راه امام خمینی(رحمه الله علیه) است و حوزه های علمیه همان راه امام و رهبری را ادامه می دهند.

*امام(رحمه الله علیه) ملت را سلطه ستیز کرد

وی تأکید کرد: از ویژگی های امام این بود که جامعه بشری را که به دو قطب سلطه پذیر و سلطه طلب  تبدیل شده بود به سلطه ستیز بودن هدایت کرد و ما اکنون کشوری سلطه ستیز هستیم.

این استاد پیشکسوت حوزه علمیه یزد گفت: کتاب دو جلدی اندیشه های مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) را برای مطالعه حوزه های علمیه خواهران و برادران توصیه می کنم تا اگر می گوییم«حوزه های انقلابی» با مطالعه این کتاب این مساله برای ما تبیین می شود.

حجت الاسلام والمسلمین مدرسی، کتاب بحارالانوار مرحوم علامه مجلسی را هم برای مطالعه توصیه کرد و افزود: این عالم در جلد دوم بحارالانوار مطالب بسیاری درباره حوزه های علمیه، علم و علما و ارزش حضور در جلسات علمی بیان کرده است.

*طلبگی، بندگی مطلق پروردگار است

وی خاطر نشان کرد: بر اساس آموزه های ما این کار طلبگی از مصادیق بندگی مطلق پروردگار تلقی می شود در حالیکه شغل نیست به شرطی که از محرمات و شبهات به دور باشد.

عضو شورای حوزه علمیه یزد با بیان روایتی از وجود پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله) اظهار کرد: پیامبر(صلی الله علیه و آله) نقل می فرمایند که اگر کسی از منزل خود خارج شود و علمی را فرا بگیرد و به دیگران هم آموزش دهد خدای متعال هر قدمی را که برمی دارد بندگی هزار سال برای او می نویسد که هزار سال روزه و قیام داشته است.

مدرسی ادامه داد: پیامبر(صلی الله علیه و آله) در روایت دیگری با موضوع استاد و معلم می فرمایند که اگر در کلاس درس با طلبه خود حرف بزنید در ازای هر حرکتی که می شنوید یا می نویسید خداوند محل وسیعی را در بهشت برای شما در نظر می گیرد.