آیت‌الله العظمی نوری همدانی:

مذاکره با آمریکا خیانت به انقلاب است

شناسه خبر : 81312

1398/06/27

تعداد بازدید : 254

مذاکره با آمریکا خیانت به انقلاب است
آیت‌الله نوری همدانی گفت: مبارزه با ستمکاران، ظالمان و طاغوت از شروط طلبگی است که طلاب باید در این زمینه بسیار جلوتر و مقدم بر سایر مسلمانان باشند.

به گزارش خبرگزاری کوثر،آیت‌الله نوری همدانی امروز در مراسم رسمی آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه خواهران و برادران استان تهران که در مصلی بزرگ آستان مقدس عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: علما در جامعه اسلامی به علم و تقوا شناخته شده بودند که تربیت دینی مردم بر عهده آنها بود.

وی درباره شرایط و اصول طلبگی طلاب، ابراز کرد: اگر طلاب طبق اصول طلبگی رفتار کنند می‌توانند به درجه فقاهت برسند.

این مرجع تقلید اخلاص را یکی از شرایط طلبگی دانسته و عنوان کرد: کسب علوم حوزوی برای طلاب باید با اخلاص همراه باشد، از دیگر شروط طلبگی همت بلند است که به هر مقدار همت بلند باشد به همان میزان رشد و پیشرفت علمی و عملی وجود خواهد داشت.

آیت‌الله نوری همدانی افزود: داشتن اخلاص، همت، جدیت و نظم همه از شروط طلبگی است که طلاب را در پیشرفت علمی کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه علم فقه بسیار اهمیت و ارزش دارد، گفت: علم فقه همه ابعاد زندگی انسان را از نظر اعتقادی، اخلاقی، عبادی، اجتماعی، سیاسی، قضایی، جهادی و غیره در برمی‌گیرد بر همین اساس باید یک فقیه در این مسائل علم بسیار داشته باشد و پاسخگوی مردم باشد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه رسیدن به درجه فقاهت شرایط بسیار سختی دارد و به سادگی ممکن نیست، اظهار کرد: یک فقیه افزون بر کسب علم باید به تهذیب نفس و اخلاق هم آراسته باشد، بر همین اساس حوزه‌های علمیه همواره بر تهذیب و اخلاق تاکید و توصیه دارند.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به مثال‌هایی از علمای گذشته، بیان کرد: آیت‌الله حق‌شناس فقهی بسیار عالم، برجسته و وارسته بودند ایشان همواره در بین مردم بودند و همه ابعاد به آنها خدمت می‌کردند، در دروان دفاع مقدس با تشویق جوانان برای حضور در جبهه خود نیز شرکت می‌کردند، همچنین شیخ مرتضی زاهد از جمله علما و عرفایی بودند که به تقوا، اخلاق و دینداری مشهور و همواره در خدمت مردم بودند.

وی با بیان اینکه علما و بزرگان همواره بر تهجد، شب‌زنده‌داری و نماز شب تاکید و سفارش فراوان داشتند، گفت: نماز شب بسیار بر پیشرفت انسان تاثیر دارد بر همین اساس در گذشته برخی از علما طلابی را که به نماز شب تقید نداشتند نمی‌پذیرفتند.

این مرجع تقلید درباره جایگاه علما نزد پیامبر(ص) بیان کرد: روز قیامت پیامبر(ص) برای علما جوایزی خاص هدیه می‌دهند.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به شرط دیگر طلبگی عنوان کرد: مبارزه با ستمکاران، ظالمان و طاغوت از دیگر شروط طلبگی است که طلاب باید در این زمینه بسیار جلوتر و مقدم بر سایر مسلمانان باشند. پس از انقلاب دشمنان با همه امکانات خود بر علیه اسلام تاختند اما به یاری خداوند علما و روحانیون همواره با حضور در صحنه مقابل دشمن ایستادگی کردند، در دوران دفاع مقدس بیشترین آمار شهید را قشر روحانی به انقلاب اسلامی هدیه کرده است.

وی در پایان با اشاره به فرمایشات روز گذشته رهبر معظم انقلاب در درس خارج فقه خاطرنشان کرد: آمریکا طی چهل سال اخیر مقابل قدرت اسلام به جنگ برخواسته و حال امروز از مذاکره دم می زند؛ آمریکا بداند ما آنها مذاکره نمی‌کنیم و اگر کسی با آمریکا مذاکره کند خیانکار یا جاهل است.