تولیت آستان قدس رضوی مطرح کرد؛

گسترش و استمرار فرائض دینی با امر به معروف و نهی از منکر | امر به معروف و نهی از منکر تنها معطوف به حجاب نیست

شناسه خبر : 81126

1398/06/21

تعداد بازدید : 188

گسترش و استمرار فرائض دینی با امر به معروف و نهی از منکر |  امر به معروف و نهی از منکر تنها معطوف به حجاب نیست
تولیت آستان قدس رضوی گفت: فرائض دینی به سبب امر به معروف و نهی از منکر در جامعه گسترش، قوام و استمرار می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری کوثر، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی در گردهمایی تجلیل از فعالان امر به معروف و نهی از منکر که با حضور خانواده شهدای آمر به معروف و ناهی از منکر، خدام بارگاه منور رضوی و جمعی از مسؤولان استانی در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، با بیان اینکه اباعبد الله الحسین (ع) انگیزه قیام خود را امر به معروف و نهی از منکر معرفی می‌کند، گفت: فرائض دینی به سبب امر به معروف و نهی از منکر در جامعه گسترش، قوام و استمرار می‌یابد.

او با تأکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر تنها معطوف به حجاب نیست و آن را نباید تنها در بدحجابی حبسش کنیم تصریح کرد: تذکر به خانم‌های بد حجاب در جای خود محفوظ، اما امر به معروف و نهی از منکر را نباید در چند مورد دسته چندم حبس و محدود کنیم.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: در امر به معروف و نهی از منکر باید با خلق نیکو، بیان و ادبیات درست افراد را هدایت کرد، نه مجبور، باید از ادبیات فاخر استفاده کنیم، چرا که تندی مردم را از دین گریزان می‌کند.

حجت‌الاسلام مروی با بیان اینکه تذکر به کسی که در بازار با گران‌فروشی یا کم‌فروشی به مردم اجحاف می‌کند نیز جزو امر به معروف و نهی از منکر است افزود: صحیح نیست اگر در حرم مطهر مشکلات رفاهی و امکاناتی برای زائران را نبینیم و فقط به حجاب ایراد بگیریم.

او تصریح کرد: دریافت کرایه بالای تاکسی و گران‌فروشی به زائران، اجحاف و مصداق منکر است که شامل امر به معروف و نهی از منکر می‌شود.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: ما هنوز یک تاکسی اطراف حرم را برای عدم تخلف در دریافت کرایه بیش از نرخ مصوب نتوانستیم درست کنیم، با وجود اینکه شهرداری بسیار محکم و با جدیت به موضوع ورود پیدا کرده است، این‌ها نامش منکر نیست؟ ما نسبت به این‌ها وظیفه نداریم؟

حجت‌الاسلام مروی با بیان اینکه امیرالمؤمنین (ع) بر روی آقازاده‌هایش پرده عصمت نکشیده بود ادامه داد: ام‌کلثوم گردنبندی را به امانت در روزهاى عید قربان از بیت المال گرفت، حضرت على (ع) هنگامی که آن را در گردن وى دید، گفت همین امروز آن را باز گردان و اگر بار دیگر چنین کنى به کیفر من گرفتار خواهى شد، آیا امکان دریافت چنین امانتی برای سایرین هم فراهم است؟

تولیت آستان قدس رضوی گفت: از نظر امام حسین (ع) امر به معروف بسیار گسترده، به گستردگی مبارزه با ظالم، طاغوت و عدم همراهی با مستکبران است.

او دشمنان خارجی و اضمحلال داخلی را دو تهدید و خطری برای اسلام معرفی کرد و تصریح کرد: اشرافیت دوران جاهلیت را پیغمبر از بین برد، اما بعد از پیامبر (ص) اشرافیت جدید ایجاد شد که یزید از درون آن ایجاد شد و عاشورا در نتیجه آن به وقوع پیوست.

حجت‌الاسلام مروی افزود: اگر ما هم همین وضع را داشته باشیم، آقازاده‌ها آزاد باشند، به بیت المال دست درازی کنند، گرفتار اشرافیت می‌شویم و امر به معروف و نهی از منکر باید ناظر به این خطرات عمده باشد.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: چرا مردم برای ۱۰ یا ۲۰ میلیون تومان وام باید مدت‌ها بدوند، اما یک آقازاده به راحتی وام‌های میلیاردی بگیرد و بعد طلب کار هم باشد، صد‌ها جوان در این کشور برای ۱۰۰ هزار تومان مانده‌اند و بعد یک آقازاده ۳۰ ساله صد‌ها میلیارد تومان وام می‌گیرد و راست راست راه می‌رود.

او تصریح کرد: دغدغه‎ها، نگرانی و هشدار‌های رهبری معظم برای این است که جامعه گرفتار اشرافیت نشود، که اگر گرفتار اشرافیت شدیم امام حسین‌ها باید کشته شوند.

حجت‌الاسلام مروی با تأکید بر اینکه در برابر بی عدالتی‌ها، تبعیض‌ها و رانت‌ها باید ایستاد و این امر به معروف و نهی از منکر است افزود: مفسدان اقتصادی و متجاوزان به بیت المال را باید با نام و چهره در رادیو و تلویزیون به مردم معرفی کرد و نشان داد، چرا باید آبروی کسی که آبروی نظام اسلامی را برای منافع شخصی خود برده است، حفظ کرد؟

تولیت آستان قدس رضوی گفت: بحمدالله امروز در قوه قضاییه نشاط و عمل مضاعف احساس می‌شود، امیدواریم در این دوران با جدیت با مفسدین و متخلفین برخورد کنند و خداوند در این راه نورانی به آن‌ها توفیق دهد.

 

او تصریح کرد: سایر بخش‌ها مثل مجلس و دولت نیز باید قوه قضاییه را در راه مقدس مبارزه با مفسدین کمک کنند و با وضع قوانین و اقدامات بجا از تخلفات جلوگیری کنند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: هر کاری در مجموعه آستان قدس رضوی انجام می‌شود، اگر مطابق با معارف، حکمت، ادب و ادبیات رضوی نباشد قابل قبول و قابل تحمل نیست، در آستان قدس رضوی امر به معروف و نهی از منکر را باید از خودمان و از خود بنده شروع کنیم و با امر به معروف و نهی از منکر به من کمک کنید.