نقض شدید حقوق زنان بازداشت شده در زندان‎های بحرین

شناسه خبر : 81114

1398/06/21

تعداد بازدید : 1108

 نقض شدید حقوق زنان بازداشت شده در زندان‎های بحرین
نمایندگان سازمان‎های بین المللی حقوق بشر در ژنو از تجاوز و تعرض جنسی به بعضی از زنان بازداشت شده در بحرین خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری کوثر، نمایندگان سازمان‌های بین الملل حقوق بشر در ژنو در همایشی در حاشیه چهل و دومین نشست‎های شورای حقوق بشر تایید کردند بعضی از زنان بازداشت شده در بحرین به شیوه‌های روشمند، هدف تجاوز، تعرض جنسی، شکنجه جسمی و روانی و ضرب و جرح قرار گرفته اند.

شرکت کنندگان در این همایش به مواردی اشاره کردند که در آن‌ها زنان در بحرین به علت فعالیت‌های سیاسی نزدیکان خود بازداشت شده اند.

لوسیلا بیرویک، پژوهشگر بنیاد آزادی و دموکراسی بحرین گفت: بعضی از زنان در بحرین به علت دیدگاه‌های خود با برخورد‌های توهین آمیز روبرو شدند. تعرض به زنان بر زندگی و کار آن‌ها تاثیر گذاشته است. از سال ۲۰۱۷ میلادی ۹ زن در بحرین به علت دیدگاه‎های خود بازداشت و با اقدامات تنبیهی مانند محرومیت از معاینه پزشکی و دیدار با خانواده های‎شان روبرو شدند. محاکمه‌های این افراد نیز ساختگی و خارج از موازین قانونی است.

از سوی دیگر، سازمان عفو بین الملل، محروم شدن عبدالجلیل السنکیس فعال سیاسی بازداشت شده در بحرین از درمان را محکوم کرد. این سازمان برخورد مقامات بحرینی با السنکیس را محرومیت غیرانسانی از حق او در دسترسی به درمان توصیف کرد.

این سازمان افزود جلوگیری از درمان یک زندانی مبتلا به بیماری خطرناک، تعجب آور است و زندگی او را به خطر می‌اندازد.

عفو بین الملل از دولت بحرین خواست هرچه سریعتر زمینه دسترسی عبدالجلیل السنکیس را به معالجه پزشکی فراهم کند. این سازمان همچنین خواهان آزادی او و دیگر زندانیان سیاسی در بحرین شد که فقط به علت استفاده از حق خود در آزادی بیان محکوم شدند.