معاون ارتباطات حوزه‌های علمیه خواهران:

رشد عقلانیت در جامعه، دنیاپرستی را کاهش می‌دهد

شناسه خبر : 80931

1398/06/14

تعداد بازدید : 71

رشد عقلانیت در جامعه، دنیاپرستی را کاهش می‌دهد
حجت‌الاسلام والمسلمین واحدی گفت: هرچه عقلانیت در جامعه بالا برود بی‌میلی به دنیا بیشتر می‌شود و هرچه میزان عقلانیت کاهش پیدا کند توجه و دلبستگی به دنیا بیشتر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کوثر، حجت‌الاسلام والمسلمین واحدی صبح امروز در مراسم عزاداری مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران بیان کرد: امام حسین(ع) فرمودند: «الناسُ عبیدُ الدنیا و الدین لعق علی السنتهم یحوطونه مادرَّت معایشُهم فاذا مُحَّصوا بالبلاء قَلَّ الدَیّانون» مردم بندۀ دنیایند و دین تنها لایه سطحی بر زبانشان است، تا وقتی زندگی‌هایشان بر محور دین بگردد، در پی آن‌اند، امّا وقتی به‌وسیلۀ بلا آزموده شوند، دین‌داران اندک می‌شوند.

معاون ارتباطات و امور حوزه‌های حوزه علمیه خواهران کشور با اشاره به اینکه قرآن کریم و روایات ائمه اطهار(ع) دنیاپرستی را به‌شدت مذمت کرده‌اند افزود: بندگی دنیا شایسته کرامت و جلالت انسان نیست، شرافت انسانی اجازه نمی‌دهد که دین‌گریز بوده و نسبت به بندگی خداوند متعال بی‌توجه باشد.

وی ادامه داد: اگر انسان قدر و شأن منزلت خود را بداند دیگر بنده کسی به‌جز خداوند متعال نخواهد بود و گرفتار بندگی دنیا و هواهای نفسانی نمی‌شود، چراکه شأن و منزلت انسان بسیار بالاتر از این است که بنده دنیا باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین واحدی با اشاره به آیه شریفه «اعبدوالله ما لکم من اله غیره» تصریح کرد: هیچ‌کسی به‌جز خداوند متعال اهلیت و ارزش آن را ندارد که به‌عنوان معبود پرستیده شود.

وی خاطرنشان کرد: در روایات ائمه اطهار بیان شده است که «ان‌العقلا زهدوا فی‌الدنیا» یعنی عقلا نسبت به دنیا میلی ندارند، بنابر این روایت هرچه عقلانیت در جامعه بالا برود بی‌میلی به دنیا بیشتر  و هرچه میزان عقلانیت کاهش پیدا کند توجه و دلبستگی به دنیا بیشتر می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین واحدی عنوان کرد: انسانی که طالب آخرت باشد دنیا به دنبال وی می‌دود تا رزق او را بدهد، کسی که طالب دنیای خویش باشد آخرت به دنبال او آمده و دنیا و آخرت خود را تباه می‌کند.